Manisa İli Jeotermal Enerji Potansiyeli ve Çevresel Etkileri Sempozyumu

Başlangıç Tarihi: 11.05.2016 09:00
Bitiş Tarihi: 11.05.2016 12:00
Yeri: Alaşehir Bağcılık Yüksek Okulu Konferans Salonu
Ekleyen: Admin | İzlenme: 685
Manisa İli Jeotermal Enerji Potansiyeli ve Çevresel Etkileri Sempozyumu

Manisa İli Jeotermal Enerji Potansiyeli ve Çevresel Etkileri Sempozyumu (Hasan Emiroğlu anısına)" 11 Mayıs 2016 Çarşamba günü Celal Bayar Üniversitesi Alaşehir Bağcılık Yüksek Okulu Konferans Salonu‘nda düzenlenecektir. Saat 8:30 da kayıt başlayacak ve sempozyum tüm gün devam edecektir.

Manisa İli ülkemiz ve bölgemiz açısından stratejik öneme sahip, yerli, temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olan jeotermal sahalara ev sahipliği yapmaktadır. Jeotermal Elektrik Santrallerinden, konut ısıtmacılığına, kaplıca turizminden seracılığa kadar geniş bir yelpazede kullanım alanı olan yöre ve ülke ekonomisi için değeri paha biçilmez olan jeotermal kaynakların kullanımı gün geçtikçe hızla artmaktadır. Daha şimdiden iki adet jeotermal elektrik santrali aktif durumdadır ve yakın zamanda mevcut kurulu gücün iki katından fazla kurulu gücün aktif hale geleceği bilinmektedir. Manisa İli, seracılık, kont ısıtmacılığı, kaplıca turizmi gibi alanlar da önemli gelişmelere ev sahipliği yapmaktadır. Ancak İlimiz ve ülkemiz açısından Jeotermal sektörün yeni bir sektör olması, mevzuattaki boşluklar ve uygulamalardaki yetersizlikler stratejik önemdeki jeotermal kaynakların doğru kullanımına engel olduğu gibi birtakım çevresel sorunlar da doğurmaktadır. Çevre illerde de zaman zaman görülen yanlış uygulamalar geçimini tarımla sağlayan yöre halkının da tepkisini çekmekte, kamuoyunda tepki oluşturmaktadır. Mesleki alanımızın önemli bir parçası olan jeotermal enerjinin kullanımının gelişmesi ve çevresel etkisinin en aza indirgenmesi için özel sektör ve kamu kurumlarına önemli görevler düşmektedir. Manisa‘nın jeotermal kaynaklarının tekniğine uygun ve hızlı şekilde aranması, mevcut kaynakların en verimli, doğru ve bütüncül şekilde işletilmesi, jeotermal alanlarının kente sundukları olanaklar, sorunları, jeotermal suların kent yaşamında enerji turizm, sera, sağlık vb. daha etkin ve çok yönlü kullanımı için kısa ve uzun vadeli kentin jeotermal kaynak kullanım politikaları ve Çevresel Etkileri ile ilgili stratejilerin oluşturulması gibi yapılması gerekenler 11 Mayıs 2016 tarihinde Celal Bayar Üniversitesi Bağcılık MYO Konferans Salonunda düzenlenecek "Manisa İli Jeotermal Enerji Potansiyeli ve Çevresel Etkileri Sempozyumunun" temel konularını oluşturacaktır. Sempozyuma katılımınızı bekleriz.

reklam

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kalan Zaman

Bitmistir!

reklam

reklam

reklam

reklam

reklam