Grenada, Jeotermal Enerji İçin Hibe Aldı

02.04.2017 22:57 | 499 | Editör
Grenada, Jeotermal Enerji İçin Hibe Aldı

Grenada, Jeotermal Enerji İçin Hibe Aldı

 

Karayip Denizinde bulunan Grenada, doğusunda Atlas Okyanusu olan ada ülkelerinden biridir. Grenada adası ile Grenadines ada grubundan oluşur. Trinidad ve Tobago'nun kuzeyindedir. Grenada adasının uzunluğu 20 km'den biraz fazladır. 

Karayipler Kalkınma Bankası (CDB) Yönetim Kurulu, Grenada Hükümetine, jeotermal enerji geliştirme yol haritasının planlanması ve uygulanmasına yönelik kapasitesini inşa etmek üzere 231.630 ABD Doları tutarında hibe vermeyi onayladı. Kaynaklar, Global Environment Facility'den, Inter-American Development Bank'ın Doğu Karayipler için CDB ile Sürdürülebilir Enerji Tesisi'nden sağlanmaktadır.

Grenada'nın jeotermal enerji potansiyelinin başarıyla geliştirilmesi, enerji sektörünü dönüştürmek için en büyük ihtimalin başındadır. Bu teknik yardım Projesi, Grenada Hükümeti'ne 24 aylık bir süre için danışmanlık uzmanlığı sağlayacaktır. Danışmanlar, Jeotermal Enerji Proje Yönetim Birimi (GPMU) kurulması ve işletilmesi yoluyla Hükümet personeli ile birlikte çalışacaklar.

GPMU, ülkenin jeotermal enerji geliştirme planını takip etmek ve arama sondajı yapılmasını desteklemek için özel kaynaklar sağlayacak. CDB'nin Enerji Sektörü Politikası ve Stratejisi ve İklim Esnekliği Stratejisi ile uyumlu olan Projeyi Maliye ve Enerji Bakanlığı yürütüyor .

CDB Yenilenebilir Enerji / Enerji Verimliliği Birimi Başkanı Tessa Williams-Robertson şunları kaydetti: "Hibe, Grenada'nın jeotermal enerji potansiyelinin gerçekleşmesini bir sonraki seviyeye taşımak için kendi kapasitesini artıracak. CDB'nin GeoSmart Girişimi uyarınca uygun kaynaklar harekete geçirildi ve CDB, Doğu Karayip ülkelerine potansiyelin bulunduğu jeotermal enerjiyi geliştirme konusunda yardım etmek için kalkınma ortaklarıyla birlikte çalışıyor. "

Grenada, artan enerji talebini karşılamak için özellikle ithal petrol ürünlerine bağımlıdır. 2014 yılında ithal edilen petrol ürünleri, yaklaşık gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde yedisini temsil eden yaklaşık 67 milyon ABD doları tutarında. Proje, Grenada Hükümeti'nin ülkenin enerji güvenliğini iyileştirme çabalarını destekleyen 2011 Ulusal Enerji Politikası ile tutarlıdır. Hükümet ayrıca başarılı jeotermal gelişimin önemli katkı sağlayacağı 2025 yılına kadar karbon emisyonlarının yüzde 30 oranında azaltılması için ulusal hedefini karşılamaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

Kaynak: http://www.caribank.org

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler