Jeotermal, Şili’nin Ulusal Enerji Kaynağı Haline Geldi

29.08.2017 09:56 | 627 | Editör
Jeotermal, Şili’nin Ulusal Enerji Kaynağı Haline Geldi

Jeotermal, Şili’nin Ulusal Enerji Kaynağı Haline Geldi

" Dünya'nın ikinci büyük volkanik zincirine sahip olan Şili, volkanlar ve çok sayıda termal kaynaklar ile jeotermal enerjide büyük bir kaynağı barındırıyor. Cordillera de los Andes bunlara gösterilebilecek örnek içinde yer almaktadır. Aslında, bunların coğrafi ve jeolojik özelliklere göz önüne alındığında, Şili içindedir ayrıcalıklı konumu ve zorlu bir görevi üstlenmiştir. "

 

 

Jeotermal enerjiyi geliştirmek kolay bir iş değildir, ancak birçok ülke arasında bu değerli doğal kaynağa sahip olmamız şanslı olduğumuzun açık bir kanıtıdır. Jeotermalin pek çok faydaları vardır ve gelişimini artırmak için doğru bir karar verdik. Şili bu alanda cazip bir büyüme fırsatına sahip ve var olan yüksek potansiyele kaçırmamalıyız.

 

Şili’nin volkanlar ve çok sayıda termal kaynaklar yüzlerce varlığıyla, Dünya'nın ikinci büyük volkanik zincirinin bulunduğunu hatırlayın. Nitekim, coğrafi ve jeolojik özellikleri göz önüne alındığında, Şili bu zorlu görevi üstlenmek için birinci sınıf bir konumda yer almaktadır.

 

Ülkemizde jeotermal enerjinin geliştirilmesi Mart 2017 yılında Pavilion Cerro Proje işlemleri ile önemli bir kilometre taşı olan Enel Green Power Şili (EGPC) ve Şili devlet petrol şirketi Empresa Nacional del Petroleo (ENAP) tarafından geliştirilen Şili ve Güney Amerika'da ilk jeotermal tesis ile başladı.

 

Ollagüe deniz seviyesinden 4500 metre yükseklikte bulunan Cerro Pavyonu, Antofagasta Bölge örneğin 48MW, ışığa yeterli enerjinin toplam kurulu kapasitesi, bir şehir büyüklüğünde olan Calama kadar vardır.

 

Cerro Pavilion sadece tüm Güney Amerika'nın ilk jeotermal yüklemesi ama aynı zamanda çok yüksek dünyasında büyük ölçekte inşa edilen ilk yüksek entalpi bitkidir.

 

Ama Cerro Pavilion jeotermal enerji Şili'de canlı olabileceğini gösteren, Kuzey Enterkonnekte Sistemi (Sing) elektrik enjekte başlarken, bizim hala gidecek çok yolumuz var. Şu anda verilmiş kuvvet veya münhasır hak 12 imtiyazları 25 keşif imtiyazları ve yeşil ışık yakında hayata bekleyen tavizler 13 uygulama vardır.

 

Açıkçası, devlet ve toplum teknolojisi ülkemize yapmak ve nihai kalkış için ihtiyaç destekleyebilir katkısının giderek daha duyarlı hale gelmektedir. Temel endüstri oyuncular arasında diyalog için dünyada böyle bir tesis sanayinin gelişimi için temelini oluşturur. Bu bağlamda, Aralık 2016 yılından bu yana biz Geotermia, sistemik etkisini analiz, ülkedeki jeotermal enerjinin geliştirilmesi yarattığı potansiyeli ve fırsatları değerlendirmek amacı ile Kamu ve Özel Bürosu katılan bu gelişimi enerji kaynağı kısa ve uzun vadenin yanı sıra keşfetmek gerekli olabilir. Politika araçlarının içinde birbirine elektrik sistemlerine neden olabilir.

 

Akademik çalışmalar bizim bölgemiz 16.000 MW yükselmek olabilecek bir teknik potansiyele sahip olacağını tahmin ediyoruz. Öte yandan, çeşitli kurumlar iyimser senaryoda, 2030 muhafazakar senaryoda kurulu gücün 1.750 MW arasında olabileceğini tahmin ediyoruz ve 5000'den fazla MW. ACHEGEO olarak, 2030 tarafından yüklenen yaklaşık 2000 MW hedefi ülkemize iyi bir katkı olacağını düşünüyoruz. Devlet Şilililerin yaşam kalitesini artırmak için yeryüzüne ısıyı kullanmak kamu politikaları oluşturmak içinde dolayısıyla,  sayısız diğer kullanımlar arasında okullar ve evleri ısıtmak ayrıca aydınlatmak için kullanılabilir.

 

Son olarak, Şili’nin ilerlemesi, çabalarımıza büyük bir anlam veren yaptığımız iş çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz gerekli tedbirleri alırsak, jeotermal enerji ülkeye katkıda bulunacak sadece rekabetçi fiyatlarla, arz, çevre koruma ve kalıcı istihdam yaratma güvenliği, ancak tüm bir ulusal enerji kaynağı üzerinde olabilir.

 

Fernando Allendes, Şili Cumhurbaşkanı Jeotermal Enerji Derneği, ACHEGEO AG

 

Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler