Endonezya ve Yeni Zelanda Yenilenebilir Enerji Potansiyelini Geliştirmede Ortaklık Kurdu

18.09.2017 00:01 | 474 | Erkan Sancak (CFO)
Endonezya ve Yeni Zelanda Yenilenebilir Enerji Potansiyelini Geliştirmede Ortaklık Kurdu

Endonezya ve Yeni Zelanda Yenilenebilir Enerji Potansiyelini Geliştirmede Ortaklık Kurdu

Endonezya, 2025 yılına kadar jeotermal enerji üretim kapasitesinde 9.500 megavat hedefine ulaşmayı hedeflediğinden, Yeni Zelanda ile bu sektördeki uzun ortaklığı, Güneydoğu Asya'nın en büyük ekonomisinin yenilenebilir enerjinin bu güçsüz potansiyelini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olmak için yeni boyutlara ulaştırmaya hazırlanıyor.

Yeni Zelanda Büyükelçisi Trevor Matheson, ülkenin Endonezya'ya jeotermal kaynaklarını enerji, turizm ve tarım için kullanmasına yardım etmeye hazır olduğunu ve bu iki ülkenin sektördeki 40 yıllık işbirliğini geliştirdiğini söyledi.

"Gelecek on yılda Endonezya'nın mevcut büyüme hızında en büyük jeotermal enerji üreticisi olma potansiyeline sahip olan jeotermal kaynaklar için politika ayarları uygun şekilde tanımlanırsa bu eğilim son derece açıktır. Eğitim ve bu alana yatırım çekmek için doğru strateji "dedi. Mathedon geçtiğimiz hafta Jakarta Globe ile yapılan özel röportajda söyledi.

Endonezya ve Yeni Zelanda, çok sayıda deprem ve volkan patlamasının görüldüğü Pasifik Ateşi Halkasında yer almaktadır.

Asya Kalkınma Bankası (ADB) ve Dünya Bankası tarafından hazırlanan 2015 raporunda, Endonezya'daki jeotermal kaynağın büyüklüğü hakkında çeşitli tahminler bulunduğu halde, Endonezya'nın dünyanın potansiyel jeotermal kaynaklarının yüzde 40'ına sahip olduğu genel konsensüsüne dikkat çekti.

Endonezya, Amerika Birleşik Devletleri ve Filipinler'den sonra dünyanın en büyük üçüncü jeotermal enerji üreticisi ve onu Yeni Zelanda'yı takip ediyor. Bununla birlikte, raporlar Endonezya'nın şu anda jeotermal kaynaklarının yüzde 5'inden daha az bir bölümünü kullandığını göstermiştir.

"Uzun vadede, Endonezya'nın sürdürülebilir bir temelde temiz enerji arzı olması mükemmel olacak ve Endonezya'nın petrol ve petrol fiyatlarındaki herhangi bir şok veya fiyat artışından da kurtulacağını ve diğer fosil yakıtlar, "Matheson Jakarta Globe'a söyledi.

Yeni Zelanda, 40 yılı aşkın bir süredir, jeotermal ve yenilenebilir enerji alanında çalışan Endonezyalılar için teknik destek ve eğitim ve öğretim olanağı sağlıyor. Yeni Zelanda, Batı Java'daki Kamojang'da bulunan ilk modern jeotermal alanının geliştirilmesinde Endonezya'ya yardım etti.

Başkan Joko "Jokowi" Widodo'nun ülkenin enerji üretiminin yüzde 23'ü için yenilenebilir enerjiden 2025 yılına kadar çıkması yönündeki iddialı planında Matheson, Endonezya'nın bu zorlu hedefi gerçekleştirme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

Bunu başarmak için Endonezya, işletmelerin yenilenebilir enerjiye yatırım yapmasına teşvik vermelidir "diyen Büyükelçi, özel sektörü" hükümetler bu kaynağı kendiliğinden geliştiremeyecek "diye teşvik etmenin çok önemli olduğunu söyledi.

Matheson, "Zaman içinde insanları teşvik edecek doğru hükümet düzenlemesi ve yatırım ortamı biçimine geri dönüyor" dedi.

Yeni Zelanda örneğinde Matheson, jeotermal ve güneş enerjisinin maliyetinin yenilenemez kaynaklardan çok daha düşük olduğunu söyledi.

Bugün, Yeni Zelanda, Papua ve Doğu Nusa Tenggara gibi pek çok alanın hala bu adalara kömür, petrol ve mazot taşımacılığı için yüksek maliyetler yüklediği Endonezya'da, özellikle ülkenin doğu kesimine odaklanan kalkınma programları için yardım sağlamakta ve onları daha uzak bölgelerde güç üretmek için.

Matheson, "Endonezya'nın bu bölümlerinde yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip olmaktan çok daha fazla fayda sağlayan gerçek bir potansiyel var" dedi.

Kamuoyu Bilinci, Topluluk Desteği

Benzer volkanik özelliklerini coğrafi makyajlarında paylaşan Endonezya arasındaki ikili ilişkiler, afet yönetimi ve azaltımı, jeotermal kaynakların geliştirilmesi, eğitim ve tarım konularına büyük ölçüde odaklanmıştır.

İki ülke, iklim değişikliği konusundaki 2015 Paris Anlaşması'na da fosil yakıt bağımlılıklarını terk etmeye ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretme olanakları arayacağına inandı.

Yine de, birçoğu hâlâ hazır olmaları ve ödemek isteyecekleri bu hedeflere ulaşmada sosyal maliyetlerin olduğunu anlamıyorlar.

Matheson, "Topluluklar, gerçek potansiyelini ortaya çıkaran, ayaklarının altında olanı anlamak için topluluğa nasıl katılabilirler, doğru şekilde kullanılırlarsa, inanç ve kültürlerine güvenerek çevreyi, geçim kaynaklarını korumaya yardımcı olurlar" dedi.

Yeni Zelanda'nın jeotermal kaynakların geliştirilmesindeki deneyiminden yerel toplulukların desteğinin kritik olduğunu ve daha fazla yatırım ve iş yaratma yolunu açacağını belirtti.

Yeni Zelanda yerli Polinezya halkı olan Maori, bugün ülkenin jeotermal santrallerindeki en büyük yatırımcılardan bazılarıdır ve gelişme ve karar verme süreçlerinde aktif rol almaktadır.

Büyükelçi Jakarta Globe'a ayrıca, daha fazla enerji üretmeye odaklanmamak üzere halkı eğitmenin öneminden bahsetti; ayrıca günlük ışık geçişleri ve klima tesisatının geliştirilmesini içeren enerji tasarrufu üzerinde de durdu.

Endonezya ayrıca, Yeni Zelanda'nın elektrik üretmekten fazlasını kapsayan jeotermal enerjisini kullanmasından öğrenmeyi bekliyor. Jeotermal enerji santralleri tarafından üretilen buhar ve sıcak su, genellikle banyoların ve kaplıcaların ısıtılması veya tarımsal amaçlar için kullanılır. Ayrıca, küçük hidro projelerde kullanılan su da yerel sulama için kullanılabilir.

"Üretmek değil, sahip olduğunuz enerjiyle daha verimli olmaya çalışmak dolayısıyla israfı durdurmak, daha verimli olmak ve daha genç insanları gemide almak için daha fazla eğitim var - çünkü onlar Matheson, çevrelerindeki diğerlerini etkilemeye başlayacak "dedi.

Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler