Dünya'nın İlk Geopark’ı Sustainaville Kanada’da Kuruldu

19.09.2017 00:25 | 402 | Erkan Sancak (CFO)
 Dünya'nın İlk Geopark’ı Sustainaville Kanada’da Kuruldu

 

 Dünya'nın İlk Geopark’ı Sustainaville Kanada’da Kuruldu

 

Kanada'da kurulan ve kendi türünün ilk örneği olan  Sustainaville, gelecekteki nesillere jeotermal enerjinin nasıl kullanılabileceğini gösterecek.

 

Jeotermal enerji, jeotermal seralar, ticari kullanımlar için mikro güç ve yerel olarak yetiştirilen gıdalarla, sıcak havuzlar gibi, en az karbon izi ile eko turizm cazibe merkezleri için ısı sağlayarak, Valemount'u dönüştürür. Geliştirmenin üçüncü aşamasında, proje topluluk ve şebekeye 15MW güç üretecek ve topluluğun mevcut ve sürekli arıza sorununu ortadan kaldıracaktır.

Sustainaville GeoPark, endüstriyel prosesleri, ticari uygulamaları ve aileleri desteklemek için jeotermal sistemleri kullanan İzlanda, ABD ve Kenya'daki dünya çapında projelerin başarısını sağlamak üzere tasarlandı.

Borealis GeoPower ve Enerji Vadelileri Laboratuar Müdürü Alison Thompson, "Kanada'daki jeotermal enerji endüstrisi yavaş başladı ve bir ülke olarak küresel liderlerin gerisinde kaldık, ancak dünyanın önde gelen jeolojisine sahibiz" diyor . Borealis son zamanlarda Çevre Bakanı Catherine McKenna tarafından Kanada'nın önde gelen jeotermal şirketleri arasındadır.

Sustainaville GeoPark kavramı sadece jeotermal enerjiyi ısıtma ve enerji için kullanmanın ötesine geçiyor.

"Jeotermal, gıda zincirinin fosil yakıtlardan ayrılmasına yardımcı olabilir" diyor Alison. "Sıcak jeotermal su seraları destekleyebilir, ancak bira fabrikası veya karides çiftliği gibi girişimleri de destekleyebilir. Bu tamamen yenilenebilir kaynak, tekrar yapmak için geri dönüştürülmeden önce toplumda çeşitli ihtiyaç katlarına hizmet edebilir. "

"2010 yılında Alberta hükümetine göre, ildeki üreticilerin% 79'u doğal gaz kullandı. Alison, neredeyse her durumda, ülke genelinde bol sıcak jeotermal suyun yerini ısı kaynağı olarak alabilirdi "diyor. "1 kalorilik gıda üretmek için 10 kalorilik bir yağ kullanıldığı bir dönemde yenilenebilir bir alternatif var" dedi.

Küresel olarak, jeotermal enerji santralleri halihazırda 60 milyon insanın elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Şirketler, petrol sondajı işlemine benzer sıcak su veya buhar için yeraltında matkap yaparlar. Isı yüzeye getirilir ve türbinleri döndürmek için kullanılır. Su, doğal olarak yeniden ısıtıldığı yeraltına geri gönderilir.

Sustainaville projesi, Alberta'nın petrol ve gaz rezervuar modelleme ve sondaj yeteneğini uygular. Projenin BC'de olmasının ana nedeni, Alberta'nın değil, elektrik üretmek için şirketlerin jeotermal bir programa sahip olmalarıdır.

Başarılı olursa, proje potansiyel çoğaltma siteleri olarak tanımlanan 78 Birinci Uluslar topluluğu da dahil olmak üzere bazı 203 toplulukta benzer projelere izin verecek daha az maliyetli ve daha hızlı bir geliştirme yoluna işaret edebilir. Bu proje aynı zamanda, mali olarak TSX'e katılmak için kamuya açık olan tek Kanada jeotermal enerji projesidir.

Sustainaville, Energy Futures Lab'ın (EFL) Yenilik Yolları'nda devam eden yeniliklerden biridir. Bu durumda Dağıtılmış Yenilenebilir Enerji dağıtım yoludur. Laboratuarın, gelecek için uygun olan ve üretim ve tüketimin bilim tarafından yönlendirildiği ve sürdürülebilirlik ilkeleri ile uyumlu olduğu bir Alberta enerji sisteminin Lab'in kolektif vizyonuna yönelik yenilik, deneme ve işbirliği için EFL Kardeşlerinin bir araya geldiği dokuz yol var.

"EFL ile Birliğin ilişkili olması güzel oldu. Alison, meslektaşları, akranları ve destekçileriyle bağlantı kurmak cesaret vericiydi ve bana yeni fikirler verdi "diyor.

EFL, geleceğimizin gerektirdiği enerji sistemine geçiş için ivme kazanmaya devam ettiği için önümüzdeki yıl Laboratuarda geliştirilen girişimler hakkında çok şey duyacağımız kesin.

Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler