İki Büyük Dev Jeotermal Enerji Santrallerinde İşbirliği Ortaklığı İçin Anlaştı

20.09.2017 13:42 | 439 | Erkan Sancak (CFO)
İki Büyük Dev Jeotermal Enerji Santrallerinde İşbirliği Ortaklığı İçin Anlaştı

İki Büyük Dev Jeotermal Enerji Santrallerinde İşbirliği Ortaklığı İçin Anlaştı

 

Toshiba, Türkiye merkezli Zorlu Enerji Grubu ile jeotermal enerji üretimi projeleri için bir paket anlaşma sözleşmesi (PDA) imzaladı.

 

PDA koşullarına göre Toshiba, Zorlu'nun 2020 yılına kadar jeotermal santral kurmayı planladığı üç mevkide buhar akışı, basınç seviyeleri ve diğer faktörleri inceleyecektir.

 

Anket sonuçlarının üzerinde anlaşmaya varılan hüküm ve koşullara uygun olması durumunda Toshiba, Türkiye'de geliştirilecek olan jeotermal santral için buhar türbinleri ve jeneratörleri (STG) tedarik etmesi için yalnızca Zorlu ile görüşecek.

 

Ocak 2016'da Toshiba, Zorlu Enerji ile Türkiye'de jeotermal, termal ve hidroelektrik santrallerinin geliştirilmesi için mutabakat zaptı imzaladı (MOU).

 

Toshiba'ya göre, Türkiye'de enerji tüketimi nüfus artışı ve ekonomik gelişme nedeniyle hızla büyüyor ve hem hükümet hem de özel sektör kapasiteyi artırmak için projeler geliştiriyor.

 

Toshiba Enerji Sistemleri ve Çözümleri termik ve hidroelektrik enerji sistemleri ve servisleri bölümü başkan yardımcısı Takao Konishi şunları söyledi: "Toshiba ve Zorlu Enerji Grubu, Kızıldere III Jeotermal Santrali ve Alasehir Jeotermal Santrali Birimi 1 ve 2'de başarılı bir şekilde birlikte çalışıyor ve STG'nin mükemmel performansı ve ileri teknolojisinin, Türkiye'de jeotermal güç kaynağına daha fazla katkıda bulunabileceğinden eminim. "

 

Japonya'nın ilk ticari amaçlı jeotermal STG'sini 1966 yılında teslim eden Toshiba, Türkiye, Doğu Afrika, Güney Amerika ve diğer önemli pazarlarda jeotermal fabrikalar için STG'ler sağlamaktadır. Şirket, toplamda 3,519 MW toplam 54 türbin üretti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler