Ormat Technologies, Honduras'daki 35MW Platanares Jeotermal Projesinin Ticari Faaliyetlere Başladığını Belirtti

29.09.2017 09:58 | 379 | Erkan Sancak (CFO)
Ormat Technologies, Honduras'daki 35MW Platanares Jeotermal Projesinin Ticari Faaliyetlere Başladığını Belirtti

Ormat Technologies, Honduras'daki 35MW Platanares Jeotermal Projesinin Ticari Faaliyetlere Başladığını Belirtti

 

Ormat, Honduras'daki Geotérmica Platanares jeotermal projesi için ticari işletme tarihinden (COD) 15 yıllığına özel bir Honduras enerji şirketi olan ELCOSA ile Yap-İşlet-Devret (BOT) sözleşmesi imzaladı. Geotérmica Platanares, ENEE'nin Honduras ulusal yardım kuruluşu ile 30 yıllık bir elektrik satın alma anlaşması imzalayarak gücünü artırıyor. Projenin yaklaşık 33 milyon dolarlık yıllık gelir elde etmesi bekleniyor.

 

Platanares enerji santrali Ormat hisse senedi fonları kullanılarak inşa edildi ve ABD Devletinin kalkınma finansmanı kurumu olan Overseas Private Investment Corporation (OPIC) tarafından sağlanacak proje finansmanı borcuyla yeniden finanse edilmesi bekleniyor. Finansmanın, KOİ'yı ve kredi belgelerinde öngörülen bazı koşulların yerine getirilmesini takiben birkaç ay içinde imzalanması ve kapatılması bekleniyor.

 

Isaac Angel CEO'su "Honduras'ın ilk jeotermal enerji santrali olan Platanares'in işletme portföyümüze eklenmesi, uluslararası alanda büyüme konusundaki taahhüdümüzün altını çizen önemli bir dönüm noktasıdır" dedi. İcra Direktörü Isaac Angel, "Küresel büyümemiz için stratejik planımızı uygulamaya başladığımızdan beri faaliyet alanlarımızı üç yeni bölgeyle çeşitlendirdik ve halihazırda altı ülkede 762 MW faaliyet gösteriyoruz. Afrika, Asya ve Orta Amerika'da çok sayıda potansiyel üzerinde çalışıyoruz ve potansiyelli varlığımızı artırmayı planlıyoruz, bununla birlikte güvenilir jeotermal enerji için sağlam talep var "dedi.

 

Platanares jeotermal projesi 2007'de yürürlüğe giren Yenilenebilir Kaynaklarla Elektrik Enerjisi Üretimini Teşvik Kanunu ile düzenlenmiştir. Bu yasa uyarınca projenin 10 yıllık bir gelir vergisi tatilinden yararlanması beklenmektedir.

 

Kaynak: Şirket Basın Bülteni

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler