Çin, Jeotermal İle Isıtma Hedefini Yıllık 70 Milyon Ton Kömür Eşdeğerine Ulaştırmayı Amaçlıyor

08.10.2017 14:37 | 356 | Erkan Sancak (CFO)
Çin, Jeotermal İle Isıtma Hedefini Yıllık 70 Milyon Ton Kömür Eşdeğerine Ulaştırmayı Amaçlıyor

Çin, Jeotermal İle Isıtma Hedefini Yıllık 70 Milyon Ton Kömür Eşdeğerine Ulaştırmayı Amaçlıyor

 

Çin, iddialı jeotermal ısıtma planlarını 2020 yılına kadar jeotermal ısıtmada 70 milyon ton kömür eşdeğerine ulaşmayı hedefliyor.

 

Çin, kömür den kaynaklı hava kirlilik kirliliğini azaltmak istiyor. 2020 yılına kadar jeotermal enerjinin yıllık kullanımını 70 milyon ton kömür eşdeğerine yükseltmeyi planlıyor.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ve Ulusal Enerji İdaresi dahil olmak üzere devlet kurumları tarafından formüle edilen bir plana göre, jeotermal enerjinin ısıtma amaçlı yıllık kullanımı 2020 yılına kadar 70 milyon ton kömür eşdeğerine ulaşmalıdır.

Jeotermal enerji, Dünya'da depolanan ve temiz ve sürdürülebilir olan ısı enerjisidir. Hükümetin kirlilik ile mücadele çabalarını yoğunlaştırması nedeniyle Temiz enerji için ilgi jeotermale odaklanmış durumda.

Hükümetin yenilenebilir enerji için 2016-2020 planına göre 2020 yılı sonuna kadar yenilenebilir enerji tesisleri 1.9 trilyon kilovat-saat elektrik sağlayacak ve toplam enerji üretiminin yüzde 27'sini karşılayacak.

Resmi veriler, Çin'in enerji yapısının, 2017 yılının ilk yarısında hükümetin daha yeşil bir büyüme kampanyası çerçevesinde iyileşmeye devam ettiğini gösterdi.

İlk altı ayda 1.83 milyar tona çıkan kömür tüketimi, geçen yılın aynı dönemine göre 0,6 puan azalarak, toplam enerji kullanımının% 59.8'ini oluşturuyordu.

Buna karşın, karışımdaki doğal gaz ve fosil olmayan yakıtların payı 0.3 puan artarak yüzde 20'ye yükseldi.

Çin, ülkenin enerji karışımındaki kömür payını 2020'ye kadar yüzde 58'in altına çekmeyi hedefliyor.

Kaynak:  Xinhua

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler