Tayvan'ın İlk Jeotermal Enerji Santrali 2025 Yılında Tamamlanacak

17.10.2017 23:49 | 347 | Erkan Sancak (CFO)
Tayvan'ın İlk Jeotermal Enerji Santrali 2025 Yılında Tamamlanacak

Tayvan'ın İlk Jeotermal Enerji Santralini 2025 Yılında Tamamlayacak

Çevre Koruma İdaresi, Nisan ayında Tayvan'ın ilk jeotermal enerji santralinin Yilan İlçesinin Wujie İlçesi'ndeki (五 結) Lize Sanayi Bölgesi'nde inşa edileceğini açıkladı. 2025 yılında inşaat tamamlandıktan sonra, tesisin elektrik üretim kapasitesi 11 megawatt'a (MW) ulaşabilir ve böylece yıllık 800 Gigawatt saat elektrik sağlayabilir.

Bunu yaparken, aynı miktarda elektrik üreten bir termik santral ile karşılaştırıldığında yılda 350,000 ton karbon dioksit emisyonu azaltabilir.

Plana göre, sanayi bölgesindeki 11 jeotermal kuyu delinilecek. Tesis, su çıkarmadan ısı çıkartan gelişmiş jeotermal enerji üretim teknolojisi kullanacak. Yani su, bir kazan boyunca dolaştırılmadan önce yüksek bir sıcaklığa ısıtılan yerin derinliklerine enjekte edilir, kazan borularındaki suyu ısıtarak bir türbini elektrik üretmek için harekete geçiren su buharını üretir.

Bu yöntem, aşırı miktarda jeotermal kaynak kullanımını önler ve böylece jeotermal santralin işletme verimliliğini sürekli olarak sürdürür.

Güneş enerjisinden ve rüzgar enerjisinden farklı olarak, jeotermal enerji hava koşullarından etkilenmez, bu nedenle istikrarlı bir elektrik çıktısı üretebilir ve bu nedenle taban yükü güç üretiminde önemli bir rol oynayabilir.

Özellikle, jeotermal enerji santralleri küçük bir yüzey alanına sahiptir ve bu sayede dünya ülkelerinin gelişmeye istekli yeşil bir enerji kaynağı haline gelmiştir.

Günümüzde jeotermal ısı çoğunlukla geleneksel yöntemlerle üretilen elektrikten daha pahalı elektrik üretmek için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, elektrik üretimi sonrasında kalan sıcak su, eğlencelik kaplıcalar, ısıtmalı yüzme havuzları, sera bahçeciliği, ileri teknoloji tarım, serin ve sıcak iklimlendirme vb. Gibi birçok işlev için daha fazla kullanılabilir ve böylece süreçten ek ekonomik değer çıkartılabilir .

Jeolojik açıdan bakıldığında, Tayvan, iki tektonik plaka arasındaki orojenik (dağ oluşturan) bir çarpışma kemeri üzerinde yer alır - Filipinli Deniz Levhası ve Avrasya Tabağı - bu arazinin sık sık sıkıştırma ve çarpışmalara maruz kalması ve depremlerin meydana gelmesi çok sık.

Ayrıca, kaya oluşumlarının arıza ve kıvrımlara eğilimli olduğu anlamına gelir, böylece kaya tabakaları sürekli kaldırılır ve kırılır. Kaya, düşük ısı iletkenliğine sahip bir materyal olduğundan, ısı kolayca dağılabilir değildir. Jeotermal ısının kaya oluşumlarında uzun bir süre boyunca sürekli olarak birikmesi, Orta Dağ Menzili alanında nispeten dik bir jeotermal gradyana neden olur.

Ayrıca, uzak geçmişte, Kuzey Tayvan'da ve doğu kıyılarındaki adalarda büyük ölçekli volkanik aktivite mevcuttu ve şu an için volkanik aktivite kesilmiş olsa da, ölü veya donmuş volkanlar altında hala sıcak magma rezervleri mevcut.

İklimsel bir bakış açısından, Tayvan Pasifik Okyanusu'nun batı kenarında yer almaktadır. Kışın kuzeydoğu musonuna, yaz mevsiminde ise güneybatı muson ve tayfalara, ortalama 2,500 mm'den fazla yağışa neden olur.

Yağmur yağdıktan sonra, bazı yağmur suyu, yerkabuğuna çatlak veya kırık kaya ile sızar ve jeotermal gradyan boyunca geçerken veya sıcak magma ile temasa geldiğinde ısıtılır. Bu özellikler zengin jeotermal kaynaklara neden olur ve kaplıcaların jeotermal sistemlerin önemli bir özelliği olup olmadığını açıklar.

Kaynak

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler