Kanada SaskPower, Jeotermal Santrali Hedefini İki Katına Çıkarmayı Hedefliyor

10.12.2017 18:32 | 632 | Erkan Sancak (CFO)
Kanada SaskPower, Jeotermal Santrali Hedefini İki Katına Çıkarmayı Hedefliyor

Kanada SaskPower, Jeotermal Santrali Hedefini İki Katına Çıkarmayı Hedefliyor

 

SaskPower, 2030'da yenilenebilir elektrik üretimini ikiye katlama planının bir parçası olarak Mayıs ayında jeotermal geliştirici DEEP Corp ile bir elektrik alım anlaşması imzaladı.  

 

Deep Earth Energy Production (DEEP) başkanı ve CEO'su Kirsten Marcia, "Projeksiyonlar gerçekse, 2.000 megavat yenilenebilir enerji bulmamız gerekecek." Dedi.

 

"Burada tek çözüm jeotermal değil, fakat masada çok önemli bir yere sahip olmayı umuyoruz."

DEEP, Mayıs ayında SaskPower ile imzalanan bir elektrik satın alım sözleşmesiyle, Saskatchewan'da yeraltı sularının en sıcak olduğu Estevan yakınlarında beş megavatlık bir sıfır emisyon santrali inşa etmeyi umuyor.

Tipik olarak, jeotermal işlemler suyun ısısı için kullanılır; Bununla birlikte DEEP'in tesisi, bir türbin tahrik edecek ve enerji üretecek buhar üretmek için bir eşanjör aracılığıyla su geçirecektir.

Marcia, "Potas kaynaklarını, petrol ve gaz kaynaklarımızı düşünüyorsunuz ve bu sedimanter birimlerin tabanında kalın, 150 metre derinliğinde akifer var" dedi. "Saskatoon'da burada bulabiliriz, ancak yeterince sıcak olması çok sığ ve ABD'ye doğru giderken aynı akiferi derinleştirmeye devam ediyor, bu da ısıyı yakalamak için yaklaşık 3.4 kilometre derinliktedir."

 

Fakat il için jeotermal enerji üretimine değecek bir yatırım var mı? Uzmanlar, ihtiyatla iyimser olduklarını söylüyorlar, ancak başlangıç ​​masrafları potansiyel ilgiyi de azaltabilir.

Saskatchewan Üniversitesi'nden jeoloji mühendisliğinden doçent olan Grant Ferguson, "Geri ödeme süresi çok daha uzun olacak" dedi. "Bu yüzden, risk ve finansman ile ilgili sorunlarla karşılaşacağız ve böyle bir şey bir rüzgar ya da güneş projesi gibi bir şeyle oynamayabilecek tür şeyler."

Zaman da bir faktördür.

Her birimin beş ila 10 megavat arasında güç üretmesi bekleniyor; Saskatchewan'da ihtiyaç duyulan güç miktarını üretmek için birden çok birim gerekecekti. DEEP'in ilk istasyonuna neredeyse on yıllık bir çalışma geçti.

Ferguson, "2030'a bakarsak ve bir tanesi için 10 yıl süreceğiz, o zaman bu işi bitirmek biraz zaman alacaktır" dedi.

"Belki iki ya da üç yıllık bir uzaydaysa, o zaman bunları inşa edebiliriz."

Fayda jeotermal elektriği güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi üzerinden üretildi mi? Elektrik sürekli üretiliyor.

Marcia, "Ardışık bir güç kaynağı olan rüzgar ve güneş enerjisinden farklı olarak, jeotermal, günde 24 saat, haftanın yedi günü gücünü sağlayan tek yenilenebilir enerji" dedi Marcia. "İdeal olarak, bu bir temel güç kaynağı haline geliyor" dedi.

DEEP'in ilk fabrikasının iki yıl içinde inşa edilmesi bekleniyor. Akiferin kabaca 200 megawatt'lık bir kapasiteyi destekleyebileceği bekleniyor.

Kaynak

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler