Etiyopya Hükümeti 1GW Jeotermal Projeler İçin Güç Satın Alma Anlaşması ve Uygulama Anlaşmasını İşaret Etti

05.01.2018 08:25 | 1003 | Erkan Sancak (CFO)
Etiyopya Hükümeti 1GW Jeotermal Projeler İçin Güç Satın Alma Anlaşması ve Uygulama Anlaşmasını İşaret Etti

Etiyopya Hükümeti 1GW Jeotermal Projeler İçin Güç Satın Alma Anlaşması ve Uygulama Anlaşmasını İşaret Etti

 

Meridiam ve RG'nin ortak girişimi olan Tulu Moye Geothermal, Afrika ülkelerinde toplam 1.040 MW kapasiteli iki jeotermal projeye imza atacak.

Aşamalar halinde geliştirilecek olan iki proje, toplamda 44 milyar doların üzerinde bir yatırım yapmayı gerektiriyor.

Tulu Moye'de 520MW jeotermal proje için Etiyopya Elektrik Enerjisi (EEP) ve Etiyopya Hükümeti (GoE) ile Bir Güç Satın Alma Anlaşması ve Uygulama anlaşması'nı (PPA / IA) imzaladı.

RG'nin bir yan kuruluşu olan Corbetti Geothermal, Corbetti bölgesinde 520 MW'lık bir jeotermal enerji santrali için benzer bir PPA ve IA EEP ve GoE'ye sahip.

Corbetti projesi, Oromia bölgesinde Addis Ababa'nın 250 km güneyindeki Corbetti Caldera'da bulunuyor.

Corbetti, Reykjavik Jeotermal, İzlanda Sondajı, Afrika Yenilenebilir Enerji Fonu ve InfraCo Africa tarafından finanse edilen bir Etiyopyalı proje şirketidir.

Oromia'daki Tulu Moye yanardağı çevresinde inşa edilecek olan Tulu Moye Jeotermal projesine Fransız, ABD ve İzlanda yatırımcıları liderlik ediyor.

RG ekibi ve Etiyopyalı bilim adamları tarafından yürütülen üç yıllık bir çalışma için seçildi.


Başlangıçta, Tulu Moye'deki ortakların 2020 yılına kadar 50MW'lık hattını devreye sokmaları planlanıyor. Projenin 2023 yılına kadar 500MW'lık tam kapasitesine ulaşması bekleniyor.

Reykjavik Geothermal CEO'su Gudmundur Thoroddsson, "Etiyopya'daki ilk Bağımsız Güç Üreticisi (IPP) olan RG, bugün imzalanmış tarihi projeler için hukuki, finansal ve teknik çerçevenin oluşturulmasına yardımcı oldu. Merutyam SAS ile 500 megavatlık Tulu Moye jeotermal projesini geliştirmek ve bu büyük ülkedeki jeotermal endüstrisini geliştirmek için Etiyopya'daki tüm meslektaşlarımızla birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz "dedi. 

Kaynak

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler