Birleşmiş Arap Emirlikleri Alternatif Enerji Kaynağı Arayışında

28.02.2018 08:45 | 702 | Erkan Sancak (CFO)
Birleşmiş Arap Emirlikleri Alternatif Enerji Kaynağı Arayışında

Birleşmiş Arap Emirlikleri Alternatif Enerji Kaynağı Arayışında

 

ABU DHABI - Jeotermal enerjiye dokunmak

Dünyanın yedinci en büyük petrol üreticisi olarak kabul edilen BAE, yeryüzünde üretilen ısı olarak jeotermal enerjinin potansiyel kullanımları üzerine yeni bir temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak araştırmaya odaklanıyor.

Proje, araştırmacılar Al Ain ve Ras Al Khaimah'daki jeolojik alanları inceleyen BAE Üniversitesi (UAEU) tarafından üstleniliyor.

Ayrıca sıcak su kaynakları rezervuarlarını inceliyorlar ve sıcaklık ve boyutlarını analiz ediyorlar.

Araştırmacılar, su sıcaklığının yaklaşık 3 kilometre derinliğinde yüzeyin 120 dereceye kadar sıcaklığına ulaştığını keşfetti.

UAEU Jeofizik Doçenti Dr. Hakim Saibi ve araştırmacılardan biri olan proje, geçen yıl Ocak ayında BAE'de jeotermal enerjinin kullanılma olasılığını anlamaya yönelik olarak başladı.

Dr Saibi'ye göre, bulgular BAE'de jeotermal enerjiyi kullanma ihtimaline işaret ediyordu.

Jeotermal enerjinin kullanılma potansiyeli iyidir. Bulgularımıza ve sitelerde toplanan verilere dayanarak, bu alanların jeotermal enerjilerini kullanarak yaklaşık 1.000 megawatt elektrik üretebiliriz "dedi.

"Bu enerjiyi yüzlerce eve güç sağlamak için kullanabiliriz ve herhangi bir CO2 emisyonu üretmeden yapılır, bu yüzden çok temiz ve güvenilir bir enerji kaynağı" diye ekledi.

 

Kaynak

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler