Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Varto’da ki Jeotermal Çalışmaları Yerinde İnceledi

28.02.2018 09:30 | 716 | Erkan Sancak (CFO)
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Varto’da ki Jeotermal Çalışmaları Yerinde İnceledi

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Varto’da ki Jeotermal Çalışmaları Yerinde İnceledi

 

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ve beraberindeki heyet, Varto’da çeşitli temaslarda bulundu. Bölgenin jeotermal potansiyelini belirleme ve geliştirme hedefi doğrultusunda Muş Alparslan Üniversitesinin yürüttüğü çalışmalar kapsamında Varto’daki sıcak su kaynaklarını inceleyen heyet, bölgenin sahip olduğu doğal imkânlara işlerlik kazandırılması için atılacak adımlar konusunda istişarede bulundu. Heyet, geçtiğimiz günlerde Yüksek Öğretim Kurumu tarafından açılmasına karar verilen Varto Meslek Yüksekokulu için önerilen okul binası, lojmanlar, öğrenci yurdu ve sosyal tesislerin bulunduğu alanları da gezdi.

Temaslarda Varto Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Nuri Çetin, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Muş Alparslan Üniversitesi Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. İskender Dölek ve yetkililer hazır bulundu.

“Sözde değil özde bağımsızlık için kaynaklarımızı değerlendirmeliyiz.”

Ülkemizin enerji ihtiyacının önemli bir kısmının petrol, doğal gaz ve kömür gibi kaynaklara bağlı olduğuna ve bunların ihraç edildiğine dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, jeotermal enerjinin yenilenebilir, ekonomik ve sürdürülebilir bir enerji türü olduğunu vurguladı. Türkiye’nin bağımsızlığının enerji ile doğrudan ilişkili olduğuna işaret eden Prof. Dr. Polat, şöyle konuştu: “Maalesef ülkemiz her yıl milyarlarca dolar parayı enerji elde edebilmek için dışarı vermektedir. Oysa hemen elimizin altında değerlendirebileceğimiz kaynaklarımız var. Sözde değil özde bağımsızlık için kaynaklarımızı değerlendirmeliyiz.

Jeotermal elektrik üretiminde Türkiye, Dünya sıralamasında ilk ondayken doğrudan kullanımda ise ilk dörtte yer alıyor. Muş sınırları içinde bilinen, önemli dokuz jeotermal kaynağı bulunuyor. Varto’nun da jeotermal potansiyeli son derece büyük. Bu potansiyel bilimsel bir şekilde incelenir, açığa çıkartılır ve rantabl ve sürdürülebilir şekilde ekonomiye kazandırılabilirse özellikle kırsal kalkınmaya ve bölgesel gelişime ciddi bir katkı sağlayacaktır.

Jeotermal enerji, yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğu için verimliliği yüksek ve doğaya daha az zararı var. Ayrıca süreklilik arz eden ve başka enerji sistemleriyle iç içe kullanılabilecek bir sistem. Örneğin seracılık, ısınma ve elektrik üretimi gibi sahalarda kullanılması mümkündür.”

“Bölgemiz için büyük hayallerim var.”

Bölgemizin tarım ve hayvancılıkla beraber başka sektörlerde de atılımlar yapmasının gerekliliğine değinen Prof. Dr. Polat, jeotermal potansiyelin harekete geçirilmesiyle fizik tedavi hizmeti de verilen, ‘sudan gelen sağlık’ anlamına gelen SPA tesisleriyle termal turizmin de bölge için önemli bir iş sahası oluşturacağına inandığını söyledi.

“Sağlıkta, özellikle fizik tedavi ve SPA merkezleriyle, termal turizm alanında marka olabiliriz.” diyen Prof. Dr. Polat sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgemiz için büyük hayallerim var. Örneğin Murat Nehrinin geçtiği alanların tamamı Türkiye'nin en güzel rekreasyon alanlarından birine dönüştürülebilir. Hem Varto’da hem de şehir merkezine yakın yerlerde, içerisinde fizik tedavi merkezi ve SPA’sı olan 5 yıldızlı bir termal tesis kurulabilir. İnşallah Üniversite olarak şehrin ilk termal tesisini de biz açmaya çalışıyoruz. İlimizde, tıpkı Afyon’da olduğu gibi yurt içinden ve dışından sağlık turizmi için alternatif yerler arayan misafirleri konuk edebiliriz. Turistleri buraya çekebilmenin ilk adımı da nitelikli tesisler olabilir.

Tüm bu çalışmaların nihai hedefi, bölgemizde yaşayan insanlarımızın refah düzeyinin ve yaşam kalitesinin artırılması, Muş’un ülke ekonomisine sağladığı olumlu katkıyla birlikte sağlık ve doğa turizmi alanlarında markalaşmasıdır. Her iki konuda da üniversite olarak ne gerekiyorsa katkı sunmaya hazırız. Bu meyanda jeotermal kuyu ruhsatı almamız durumunda ilk kaplıca tesisini de ilimize kazandıracağız inşallah.”

İnşallah uzak olmayan bir gelecekte bütün gereklilikleri yerine getirip kadrosuyla ve fiziksel altyapısıyla, farklı branşlarda kaliteli eğitim veren bir akademik müesseseyi Varto’ya kazandırmış olacağız. Bu noktada üniversite olarak bize gösterdikleri sıcak ilgiden ve her anlamda verdikleri destekten ötürü tüm Vartolulara müteşekkiriz.”

Kaynak

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler