Şili Hükümeti, Kömürün Yerini Alacak Olan Jeotermal Enerji Üzerinde Duruyor

10.03.2018 00:08 | 677 | Erkan Sancak (CFO)
Şili Hükümeti, Kömürün Yerini Alacak Olan Jeotermal Enerji Üzerinde Duruyor

         Şili Hükümeti, Kömürün Yerini Alacak Olan Jeotermal Enerji Üzerinde Duruyor

 

Yerel ve temiz enerji olan Jeotermal, hammaddesini ihraç etmeyi gerektiren kirli enerji olan kömürün yerini alacak bir temel ihtiyaç olduğu hususunda, CEGA tarafından hazırlanan toplantıda sunulan Jeotermal Kurulu'nun nihai raporuna yapılan yorumların kritik noktalarından biri oldu.

 

Şili Enerji Bakanı Andres Rebolledo ve Dünya Bankası tarafından desteklenen bir teknik ekip bürosu üyeleri tarafından Jeotermal Enerji üzerine bir toplantı düzenledi. Ülke genelinde işletilen ve bu alanda önde gelen uzmanları bir araya getirdi. 2017 enerji matrisi katılımları sistemik etkisini analiz etmek ve jeotermal enerjinin ilerleme zorlukları tanımlamak için önerilen sektörün mevcut durumunu ele alan bir raporu Ocak 2018 de sonuçlandı ve jeotermal enerjinin büyümesini yansıtmak için yeni bir politika geliştirildi.

CEGA direktörü Diego Morata, "Büronun, veri toplamada ve dünyadaki bir asırdan fazla bir süredir var olan bu enerjinin şu andaki gelişimine ilişkin anlaşmalar yaparak mükemmel bir iş çıkardığını" belirtti.

Şili'deki enerji sektörünün gerçekliğini hesaba katmayan hâlâ kritik noktalar var. ” Bu son noktaya ilişkin olarak Morata, enerji matriksinin projeksiyonlarının Mesa'nın raporunda oluşturulduğu verilerin, yakın zamanda kömür üreten termoelektrik santrallerinin karbon yakalama ve depolama sistemlerine veya diğer eşdeğer teknolojilere sahip olmadığını, ülke tarafından imzalanmayan taahhüdü dikkate almadığını açıkladı.

 

CEGA, Şili ve EDC Konseyi (Enerji Development Corporation) temsilcilerin katıldığı Enerji Bakanlığında gerçekleştirilen toplantıda, ilgili büro tarafından termik santralleri kapatma raporu dahil bazı noktaları tartışarak Jeotermal enerjiyi, ülkenin değişen ve dinamik enerji senaryosuna uyarlayabilmek için çalışmalar yapıyor.

 

"Nihai raporda çalışmalar kapsamında geliştirilen ve analitik doğru, ama yine de neredeyse matris içinde kömürün 5 GW ve dizel ile elektrik üretiminin yaklaşık 4 GW 2050 yılına öneriyor. Bu rakamı temiz enerji için temin etmek için kamu politikaları oluşturulmalı ve jeotermal enerjinin gelmesi gereken yer burası. Fosil yakıtlara dayanan yaklaşık 9 GW elektrik üretiminden (2047 yılına kadar öngörülen kapasitenin neredeyse% 20'si) bahsediyor. Şili'de tarafından imzalanan yeni anlaşmalar parçacık yakalama, kömür bazlı gücün veri giriş bedelinin sistemi olmayan hiçbir Termik santral var ve 2050 için öngörülen sayesinde, teknoloji beri, doğru olmayan ve temiz kömür üretmek için gerekli tecrübe dikkate alınmalı, " Los Andes (CEGA) Jeotermal Mükemmellik Merkezi Müdürü tarafından yapılan modellerde gösterilen panoramanın sorumluluğunu almak gerekiyor. Giriş verilerinin doğru olabilmesine ve yapılan hesaplamalara rağmen, ülkedeki enerji güvenliğini garanti altına alan kamu politikalarının oluşturulabilmesi için, projeksiyonların gösterdiği gibi derinlemesine analiz yapılması gerekmektedir.

 

jeotermal enerji ile ilgili olarak, söz konusu rapor da ki senaryo " zorla jeotermal enerji kullanımına yönelmektir. Bu onun gelişimi için faydalarını destekler. Maliyetleri azaltmak için arama ve çıkarma aşamalarına ilişkin olarak önümüzdeki üç yıl içinde teknolojik gelişmeler olacağını varsayarak büyük ihtimal Şili'de bugün 2047 kısa deneyime dayalı bazı maliyetler çıkabilir. Öte yandan, ülke genelinde dağıtılan jeotermal kaynakların avantajı bizim bölgelerinin çeşitli içinde elektrik üretimi ve sanayi kümelerinin gelişmesinde yarar sağlayabilir.

 

Diego Morata, gelecekteki hükümet yetkilileriyle Jeotermal enerji üzerine çalışmanın sürekliliği konusunda, Bakan Susana Jiménez'e devretme sözü verdiğini söyledi.

 

Diego Morata  “Cumhurbaşkanı seçilen Sebastián Piñera tarafından yapılan seçim vaatlerinde, temiz enerjili matrisin% 100'ünün 2040 hedefinin olduğunu düşünmek çok önemlidir. Bu kesinlikle alkışladığımız bir adım olduğunu ama jeotermal enerjide ki vaatin nasıl yerine getirildiğine çok dikkat etmeliyiz ”diyerek sonuçlandırdı.

Kaynak

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler