Dosyalar

Çanakkale Ayvacık Jeotermal Enerji Üretim ve Fonksiyonel Kullanım Proje Tanıtım Dosyası


Çanakkale Ayvacık Jeotermal Enerji Üretim ve Fonksiyonel Kullanım Proje Tanıtım Dosyası

 Jeotermal Saha: Yeryüzünde bir jeotermal etkinligi gösteren cografik bir tanimdir. Eger yeryüzünde herhangi bir dogal jeotermal çikis yoksa, yeraltindaki jeotermal rezervuarin üstündeki alani tanimlamakta kullanilir. 

Jeotermal Sistem: Yeraltindaki hidrolik sistemi bütün parçalari ile birlikte (beslenme alani, yeryüzüne çikis noktalari ve yeraltindaki kisimlari gibi) tanimlamakta kullanilir.  

Jeotermal Rezervuar: Isletilmekte olan jeotermal sistemin sicak ve geçirgen kismini tanimlar.

Çanakkale Jeotermal Saha Özet Fizibilite Raporu_7/37 

Jeotermal sistemler ve rezervuarlar; rezervuar sicakligi, akiskan entalpisi, fiziksel durumu, dogasi ve jeolojik yerlesimi gibi özelliklerine göre siniflandirilirlar. Örnegin jeotermal rezervuarda 1 km derinlikteki sicakliga bagli olarak sistemleri iki gruba ayirmak olasidir. 

a.) Rezervuar sicakliginin 150°C' dan düsük oldugu, düsük sicaklikli sistemler: Bu tür sistemler genelde yeryüzüne ulasmis dogal sicak su veya kaynar çikislar gösterirler.  

b.) Rezervuar sicakliginin 200°C' dan yüksek oldugu yüksek sicaklikli sistemler: Bu tür sistemler ise dogal buhar çikislari (fumeroller), kaynayan çamur göletleri ile kendini gösterir..  

Jeotermal sistemlerin fiziksel durumlarina bagli olarak siniflandirilmalari durumunda, üç farkli rezervuar durumu tanimlanabilir. 

Sivinin etken oldugu jeotermal rezervuarlar : 

Rezervuardaki basinç kosullarinda su sicakliginin buharlasma sicakligindan daha düsük oldugu rezervuarlari tanimlamakta kullanilir. Rezervuar basincini sivi su fazi kontrol etmektedir.  

Iki fazli jeotermal rezervuarlar : 

Rezervuarda sivi su ve su buhari birlikte bulunmaktadir ve rezervuar basinci ve sicakligi suyun buhar basinci egrisini izler. 

Buharin etken oldugu jeotermal rezervuarlar :  

Rezervuar basincindaki akiskan sicakliginin suyun buhar basinci egrisi sicakligindan daha yüksek olmasi durumunda bu tür rezervuarlar olusurlar. Rezervuardaki basinci su buhari fazi kontrol etmektedir. 

Bir jeotermal rezervuarin fiziksel durumu ve kimyasal özellikleri zamana bagli olarak degisiklik gösterebilecegi gibi ayni rezervuar içerisinde de bir noktadan digerine farkliliklar gösterebilir. Örnegin sivinin etken oldugu bir rezervuar, üretim sonucu olusan basinç düsümünden dolayi, zamanla iki fazli bir jeotermal akiskan durumuna dönüsebilir. Jeotermal enerji, hava kirliligi yaratmayan ve dikkatli kullanildiginda çevre sorunlarini en aza indirgeme özelligi olan bir enerji kaynagidir. Jeotermal enerji kaynaginin sürdürülebilir projelerde kullanilmasi amaçlanmalidir. Projelerin sürdürülebilir olmasi için jeotermal sistemlerin ve rezervuarlarin iyi bilinmesi ve var olan yeralti özelliklerinin projelerin avantajina olacak sekilde degerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.