Dosyalar

Kubilay Jeotermal Enerji Santrali Çevre Yönetim Planı


Kubilay Jeotermal Enerji Santrali Çevre Yönetim Planı

Aydın ili Germencik İlçesi Turanlar Köyü Mevkii

 

PROJENiN TANITIMI

Jeotermal; kelime olarak yer ısıl anlamına gelmektedir. Yani yeryuvarının içsel ısısına uygulanan bir terimdir. Jeotermal kaynak; kısaca yer ısısı olup, yerkabugunun çesitli derinliklerinde birikmis ısının olusturdugu, kimyasallar içeren sıcak su, buhar ve gazlardır. Jeotermal enerji ise jeotermal kaynaklardan dogrudan veya dolaylı her türlü faydalanmayı kapsamaktadır.

Jeotermal enerji yeni, yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmeyen, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yesil bir enerji türüdür. Türkiye sahip oldugu jeotermal potansiyeli açısından diger ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’nin en önemli jeotermal bölgesi olan Büyük Menderes Havzası’nda yer alan Aydın ve Denizli illeri Türkiye’nin jeotermal enerji potansiyelinin büyük bir kısmına sahiptir. Proje alanının bulundugu Aydın ilinde jeotermal enerjiden birçok alanda faydalanılmakta olup, jeotermal enerjiden elektrik üretiminin önemli bir kısmı yine bu bölgeden saglanmaktadır. Aydın _li, ülkemizin jeotermal kaynak zengini illerinden birisidir. _l’de, özellikle Menderes Grabeni boyunca bir dizi sıcak su kaynagının bulunusu bu olanakları eskiden beri görünür kılmıstır. Ancak, son yıllarda öncelikle MTA tarafından yapılan çalısmalarla bu kaynakların çevresi ve bunların dıslarındaki bir dizi jeotermal alanın varlıgı ortaya çıkarılmıstır. Henüz bu sistemlere iliskin rezervuar bilgileri ve sistemlerin ayrıntılı modelleri tanımlanabilmis olmamakla birlikte sahaların çogunda jeoloji haritaları, jeofizik gravite, özdirenç ve CSAMT taramaları, sınırlı jeokimya verileri, sahaların birinde hidrotermal alterasyon incelemesi, hemen hepsinde bir ya da çok sayıda sondaj kuyusu yapılmıstır. 

Böylelikle bulunmus olan jeotermal alanların bazılarında yatırım çalısmaları da baslatılmıstır. Proje konusu; Aydın _li, Germencik _lçesi, Turanlar Mevkiinde, Bestepeler Enerji Üretim A.S.’ye ait 2015/2 isletme ruhsat numaralı 3.061,57Ha’lık “Jeotermal Kaynaklar ve Dogal Mineralli Sular _sletme Ruhsatı” sınırları içinde mevcut kuyulardan jeotermal kaynagın çıkarılması ve bu kaynaklar kullanılarak 16.410 m2 alan üzerinde kurulması planlanan kurulu gücü 24 MWe olacak Jeotermal Enerji Santrali (Kubilay JES) isletilmesi ile ilgilidir. Karizma Enerji Gaz Pet. Mad. Mer. _ns. Taah. Orm. San. ve Tic. A.S. bünyesinde yer alan Aydın _li, Germencik _lçesi, Turanlar ve Uzunkum Köyleri mevkiinde yer alan 2008/44 ruhsat numaralı jeotermal saha, Karizma Enerji Gaz Pet. Mad. Mer. _ns. Taah. Orm. San. ve Tic. A.S bünyesinde yer alan Aydın _li, Germencik _lçesi, Turanlar Köyü mevkiinde yer alan 2008/65 ruhsat numaralı jeotermal saha ve yine Karizma Enerji Gaz Pet. Mad. Mer. _ns. Taah. Orm. San. ve Tic. A.S ait Aydın _li, Germencik _lçesi, Üzümlü Köyü Mevkii’nde bulunan 2011/95 Sayılı jeotermal ruhsatlar Aydın _l Özel _daresi tarafından birlestirilerek 2014/4 ruhsat numarası verilmistir. Daha sonra 2014/4 sayılı ruhsat 27/03/2015 tarihinde Bestepeler Enerji Üretim Tic. A.S. firması tarafından devir alınmıstır.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.