Dosyalar

TMMOB Jeotermal Kongresi, 23 - 25 Aralık 2009, Ankara


TMMOB Jeotermal Kongresi, 23 - 25 Aralık 2009, Ankara

Aslında gozden kacırılan en buyuk kirlilik jeotermal akışkanın neden olduğu kirlilik ile birlikte tuzlanma riskidir. Gediz Havzası’ndaki kuyu sularının B icerikleri değerlendirildiğinde; kuzeybatıdan guneydoğuya doğru sıralanmış olan Salihli, Alaşehir ve Sarıgol ovalarındaki yeraltısularında 3 mg/l’nin uzerinde B derişimleri elde edilmiştir. Bu ovalar Maden Tetkik ve Arama Genel Mudurluğunce (MTA) tanımlanmış jeotermal alanlarla cakışmaktadır.

Bor derişimi 20-30 mg/l’nin uzerinde olan jeotermal suların grabenin kenarlarındaki fay zonlarından yukselerek akiferdeki tatlı suyla karıştığı duşunulmektedir. Bor elementi  Genellikle yeraltısularında borat (BO3 -3) anyonu formunda bulunmaktadır. Borat son derece yüksek hareketliliğe sahip bir iyondur. Bor mineralleri yuksek cozunurlukleri nedeniyle zor çökelir ve bu nedenle doğada geniş bir yayılım gosterebilirler(Doğdu, M.Ş.Yiğitler,O. Gorkmen,A.

2008 ). Gediz Havzası’nın bazı bolumlerinde de yuksek B derişimlerine rastlanmaktadır. Gediz Havzası yuksek tektonizmaya sahip horst-graben sistemi icerisinde yer almaktadır. Havzada yer alan yeraltısularındaki yuksek B derişimlerinin (Şekil 6. ) ana nedenin de bu tektonizma ve termal su aktivitelerinin olduğu duşunulmektedir(Ozen ve Tarcan 2005).

 

Her ne kadar termal akışkanın graben sınırlarını oluşturan faylar boyunca cıktığı duşunulse de, grabendeki cokelim kayaclarının kalınlığı (yaklaşık 1600-2000m) ve rezervuar ozelliği nedeniyle bolgedeki yer altı suları tamamen termal akışkanın iceriğine bağlı olarak kirlenmektedir. Son yıllarda bolgede modern seracılığın gelişmesi (Yılmazkoy ve Urganlı) ve termal akışkanın sera ısıtmasında ve kent ısıtmacılığında (Salihli ) kullanılması sonucunda ortaya cıkan atık termal akışkan, yuzey sularını da kirletmeye devam etmektedir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.