Dosyalar

Düşük Sıcaklıklı Jeotermal Rezervuarların Basınç ve Sıcaklık Davranışının Tahmini İçin Yeni Bir İzotermal Olmayan “Lumped”-Parametre Modeli Ve Uygulamaları


Düşük Sıcaklıklı Jeotermal Rezervuarların Basınç ve Sıcaklık Davranışının Tahmini İçin Yeni Bir İzotermal Olmayan “Lumped”-Parametre Modeli Ve Uygulamaları

 

Mustafa ONUR

Hülya SARAK

Murat ÇINAR

Ö. _nanç TÜREYEN

Abdurrahman SATMAN

 

ÖZET

Bu çalışmada, ülkemizde de yaygın olarak bulunan düşük sıcaklıklı tek-faz sıvı içeren jeotermal rezervuarların akışkan ve ısı üretimi davranışının değerlendirilmesi ve tahmin edilmesinde kullanılabilecek izotermal olmayan akışı göz önünde bulunduran yeni bir lumped-parametre modeli ve uygulamaları sunulmaktadır. izotermal akı_ (rezervuar içerisinde ortalama sıcaklığın de_i_medi_i) varsayımı üzerine kurulu literatürde mevcut diğer lumped-parametre modellerine göre, bu çalışmada sunulan yeni modelinin en önemli üstünlüğü, üretim, reenjeksiyon ve do_al beslenme etkilerinden dolayı rezervuar içerisinde meydana gelen ısıl deği_imleri dikkate alarak rezervuar ortalama basınç ve sıcaklık davranışlarının zamanın fonksiyonu olarak hesaplanabilmesine olanak sağlamasıdır.

Bildiride gösterildi_i gibi, bu modelle, sahada ölçülmü_ kuyu dibi basınç (veya dinamik kuyu su seviyesi) ve/veya kuyu dibi sıcaklık verilerinin tarihsel çakı_tırması ile model parametreleri tahmin edilebilmekte ve gelece_e yönelik jeotermal rezervuarın hem basınç hem de sıcaklık performans tahminleri yapılabilmektedir. Geli_tirilen model ve yazılım programının _zmir Balçova-Narlıdere jeotermal sahası için bazı yapay uygulamaları sunulmaktadır.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.