Dosyalar

Jeotermal Enerji Endüstrisinde Teknik ve Teknolojik Gelişmeler


Jeotermal Enerji Endüstrisinde Teknik ve Teknolojik Gelişmeler

 

Umran SERPEN
İTÜ Petrol ve Dogal Gaz Müh. Böl.

 

ÖZET

Bu çalısmada dünyada jeotermal enerji endüstrisindeki gelismeler baglamında endüstrinin çesitli dallarında son yıllardaki yenilikler tanıtılmaktadır. Bu çerçevede, önce “süper-kritik” jeotermal sistemler hakkında bilgi verilmekte ve bu tür sistemlerin kesfi için yapılan çalısmalar hakkında bilgi sunulmaktadır. Daha sonra, artık “Enhanced Geothermal Systems” olarak anılan kuru sıcak kayalardan enerji elde edilmesi için yapılan son çalısmalar anlatılmaktadır. Öte Yandan, son yıllarda jeotermal aramada çok popüler olan ve arama maliyetlerini düsürmesi yanında, artık üretim için de kullanılmaya baslanan küçük çaplı kuyulardaki gelismeler tanıtılmaktadır. Son olarak da, jeotermal enerji için yapılan sondaj çalısmalaındaki yenilikler ele alınmakta ve bu baglamda PDC tip matkaplardaki gelismelerle DWD (sondajsırasındaki teshis) teknolojisi hakkında bilgi sunulmaktadır.

 

GİRİŞ

Jeotermal enerji, 1900’lü yılların basında elektrik enerjisi üretmek ve 1920’li yıllarda da İzlanda’da doğrudan kullanım (konut ısıtması) gibi alanlarda kullanılmaya baslamıs olmakla birlikte, kullanılan teknoloji o zamanın yeraltısuyu teknolojisi ile yüzey donanımlarında kullanılan zamanın mekanik teknolojisinden ibaretti. Ellili yılların ortasından itibaren hız almaya baslayan jeotermal endüstrisi, bir yandan kendi teknolojisini gelistirmek için çabalarken, büyük ölçüde petrol endüstrisinden, bu alandaki 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.