Aydın'da Hukuk ve Çevresel Etkiler Açısından Jeotermal Enerji Çalıştayı

05.02.2019 22:52 | 300 | Admin
Aydın'da Hukuk ve Çevresel Etkiler Açısından Jeotermal Enerji Çalıştayı

Jeotermal enerjinin çevresel etkileri üzerine özellikle Aydın'da çalışmalar yoğunlaşmaktadır. Aydın halkı jeotermal kaynakların doğru kullanılması ve çevresel etkilerinin ortadan kalkması üzerine her fırsatta taleplerini dile getirmekte ve tepkilerini göstermektedir. Bu kapsamda Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Aydın Barosu işbirliği ile Aydın'da Hukuk ve Çevresel Etkiler Açısından Jeotermal Enerji konulu çalıştay düzenlenecektir.  Çalıştay 23 Şubat Cumartesi günü Aydın Odeon Park Otel'de düzenlenecek. 

 

Aydın, 23 Şubat Cumartesi günü ‘Hukuk ve Çevresel Etkiler Açısından Jeotermal Enerji’ konulu çalıştaya ev sahipliği yapacak. Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Aydın Barosu işbirliğiyle gerçekleştirilecek çalıştay, Odeon Park Otel’de düzenlenecek. Çalıştayın açılış konuşmalarını Aydın Barosu Başkanı Avukat Gökhan Bozkurt ve TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu yapacak. Çalıştay’ın ilk bölümünde Büyük Menderes’in kirlenme nedenleri ve su kirliliğinin boyutları ele alınacak. Söz konusu oturumun yönlendiriciliğini Aydın Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Avukat İsmail Türkbay yapacak. Bu oturumda Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Duran ve Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zencir anlatımlarda bulunacak. Yine ilk bölümde, jeotermal enerji santrallerinin (JES) hava, su ve insan sağlığına etkileri mercek altına alınacak. TBB Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Gültekin Uzunalioğlu’nun yönlendireceği oturumda, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Raika Durusoy ile Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Uzman Dr. Metin Aydın söz alacak. Çalıştayın ikinci bölümünde yine aynı konu başlığı altında Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süheyla Gökalp Alıca oturum başkanlığı yapacak. Bu kapsamda, Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış ve Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar sunum yapacak. 
 
 
‘Yaşanabilir Çevre Mücadelesinin Hukuksal Boyutu’ başlıklı oturumda ise TBB Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Gökhan Candoğan’ın başkanlığında Avukat Akın Yakan ve Avukat Dr. Bülent Tokuçoğlu, JES konusunu masaya yatıracak. Etkinliğe yörelerinde JES kurulmasını protesto eden Kızılcaköylüler de katılacak. Çalıştay için kente gelecek olan heyet, Kızılcaköy halkının JES’leri protesto etmek için kurduğu nöbet çadırını da ziyaret ederek, yöre halkıyla görüşecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler