Ayaş ve Haymana'da Evler Jeotermalle Isıtılacak

31.01.2015 16:16 | 1441 | Erkan Sancak (CFO)
Ayaş ve Haymana'da Evler Jeotermalle Isıtılacak

 

Sağlık turizmi konusunda dev adımların atıldığı Ankara'nın üzerinde bulunduğu Tarihi İpek Yolu canlandırılarak Antik Kent, höyük, kale, kervansaray gibi tarihsel varlıkların ortaya çıkarılması, yaşatılması ve restorasyonuna yönelik teşvikler verilecek. Ankara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan 2023 planı doğrultusunda sadece Ankara merkezinde bulunan ilçeler değil tüm ilçelerin kalkınmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Bu doğrultuda ilçelerin turizm ve tarım gibi kendine özgü özellikleri yeniden gün yüzüne çıkarılarak ilçenin ekonomisine can vererek istihdam sağlaması planlanıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde jeotermal turizm konusunda hareketliliğin yaşandığı Başkentte doğa ve kültür turizmine de yatırımlar yapılacak. UNESCO Dünya Miras Alanları Statüsü'ne alınması için gerekli çalışmaların yapılacağı Ankara'da Tarihi İpek Yolu Koridoru canlandırılarak Ayaş'tan Sapanca'ya kadar olan bölgenin kalkınması hedefleniyor.

'LİSANSSIZ' ELEKTRİK ÜRETİMİNE TEŞVİK
Kızılcahamam ilçesine doğalgaz dağıtım çalışmaları devam ederken nüfusu 10 binin üzerinde olan Şereflikoçhisar, Beypazarı ve Nallıhan gibi ilçelere de doğalgaz götürülecek. Doğalgaz altyapısı olmayan ancak jeotermal kaynağa sahip Haymana ve Ayaş gibi ilçelerde ısınma için alternatif enerji kaynakları kullanımı yaygınlaştırılacak. Bu bölgelerdeki termal kaynakların güneş enerjisiyle kombine bir şekilde konut ısıtmasında kullanımı gündeme alınarak fizibilite ve uygulama çalışmaları yapılacak. Bu faaliyetlerin bir ileri aşaması olarak da yeşil binaların kurulması ve lisanssız elektrik üretimi teşvik edilecek

 

Kaynak: www.sabah.com.tr 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler