Jeotermal Enerjinin de Dahil Olduğu Yenilenebilir Enerji Eylem Planı Açıklandı

09.02.2015 18:03 | 1136 | Erkan Sancak (CFO)
 Jeotermal Enerjinin de Dahil Olduğu Yenilenebilir Enerji Eylem Planı Açıklandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaklaşık 3 ay kadar önce rüzgarın toplam elektrik üretimi içindeki payının yüzde 10,5’lara ulaştığını belirterek, “Bu önemli bir oran. 2014 yılında 850 milyon dolarlık daha az doğal gaz ithalatına sebep oldu” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yenilenebilir Enerji Eylem Planı’nı açıkladı. Yaptığı konuşmada, 2000’li yıllarda fosil dışı için 65 milyar dolar yatırım yapıldığını, 2011-2012 yıllarında ise bunun 5 katına çıktığını ve 310 milyar dolar seviyesine ulaştığını kaydetti. Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre 2040 yılına kadar küresel birinci enerji talebi yüzde 37’ler civarında artarken, elektrik talebinin ise yüzde 80’ler civarında artış göstereceğine dikkati çeken Yıldız, “ABD’de nükleer enerjinin payı artacak. Japonya’nın nükleer santrallere dönüşü hızlanacak. Rusya, Güney Kore, Hindistan gibi ülkelerde bu artış devam edecek. Şu anda inşası devam eden nükleer santrallerin 76’sından 30’unun Çin’de olduğunu düşünürsek Çin’in büyümeye bu manada nükleerle beraber katkısı olacak” ifadelerini kullandı.

600 MW ‘lık güneş enerjisi projesine yaklaşık 15 kat talep

Yıldız, 600 megavatlık güneş enerjisi projesine yaklaşık 15 kat talep geldiğini hatırlatarak, “330 megavatlık bir kısmı ihale edildi. Tabii dikkat çekici bazı noktalar vardı. Erzurum gibi megavat başına 68 bin liraya düşen rakamlar olduğu gibi Konya’da da yaklaşık 2 buçuk milyon lirayı bulan rakamlar oldu” dedi.

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Türkiye Elektrik İletim A.Ş’nin (TEİAŞ), bu süreçleri Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğüyle birlikte yürüttüğünü vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

“Burada bir şeye dikkat çekmek isterim, biz, gelir sağlansın ve oluşsun diye bunları yapmıyoruz, TEİAŞ gelir sahibi olsun diye bunları yapmıyoruz. Gerçekleştirilebilecek yatırımların olmasına gayret ediyoruz. Şimdi bu rakamlar bizi yatırımcılarımızla beraber tekrar düşünmeye sevk ediyor. Bir megavata yaklaşık 1 milyon avro civarında yatırım yapıldığını varsayarsanız, bir o kadar da katkı payı, yani 800-900 bin avrolar civarında da katkı payı düşünürseniz, güneşin yatırımlarının amortisman sürelerini bir nevi iki katına çıkartmış oluruz.”

3 GW daha arttırmak istiyoruz

Güneşe yapılan yatırımların kendilerini mutlu etiğini anlatan Yıldız, “İstikrara olan güven bizi memnun ediyor ancak bir kısım RES’lerdeki gibi sonuçlarla tekrar karşılaşmamamız lazım. Ben bunu özel sektör yatırımcılarımızla da paylaşma ihtiyacı hissettim. (Güneş enerjisi) 1,7 milyar liraya karşılık gelecek olan bu yatırımı inşallah bu işler bittikten sonra 3 bin megavat daha arttırmak istiyoruz.” diye konuştu.

Yıldız, güneş enerjisinin, ülkeye kazanç sağlaması, sanayici ve vatandaşa yüksek fiyatlı elektrik satılmaması açısından önemli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“O ikisinin arasındaki dengeyi çok iyi koruyup kollamamız lazım. Biz yenilenebilir enerji kaynakları ile alakalı konuda Avrupa Birliği ortalamasının iki katı kadar üretiyoruz, HES’ler ile RES’lerle ve Jeotermal enerjinin de dahil olduğu bütün yapılarla beraber. 2023 yılı hedefimiz büyüyen Türkiye ile beraber bunu en az yüzde 33’lere yüzde 35’lere kadar çıkarmak.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler