Kıbrıs’ta petrol bulunursa %50-50 Türkiye ile paylaşacak

03.12.2014 16:19 | 1135 | Hamza Çelik
Kıbrıs’ta petrol bulunursa %50-50 Türkiye ile paylaşacak

KKTC’nin İskele’ye bağlı Sınırüstü köyünde Türkyurdu-1 adı verilen bölgede başlayan sondaj çalışmaları nedeniyle düzenlenen törene KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı.

 

3 ila 6 ay sürecek Araştırma nitelikli sondaj çalışmasında 3 bin metre derinliğe kadar inilmesi bekleniyor. Çalışmaların ilk sonuçlarının 3-6 ay içinde elde edilmesi hedefleniyor. Bölgede petrol bulunduğu takdirde, bunu Türkiye ile KKTC yüzde 50-50 paylaşacak. Rum basını da sondajı izledi. Törende konuşan Eroğlu, arama çalışmalarını ‘tarihi bir an’ olarak değerlendirdi. Eroğlu, Başbakan Erdoğan’ın, Kuzey Kıbrıs’a her geçen gün büyük destek verdiğine dikkat çekti. Bakan Taner Yıldız da, çalışmanın özellikle barışın bir gerekçesi olacağına inandığını kaydederek, “Enerji kalemleri dünyada savaş gerekçesi iken, Ada’da bir barış gerekçesi olacak” dedi. “Kendi petrolümüzü, kendi doğalgazımızı arayacağız” diyen Yıldız, “Kuyudan petrol çıkmayabileceğini ancak, çalışma ile birlikte KKTC’nin bütün jeolojik yapısının, yer altı haritasının bir nevi ortaya çıkacağını” ifade etti. Akdeniz’de şu anda Shell ile beraber arama faaliyetleri sürdürüldüğünü kaydeden Yıldız, İskenderun ve Mersin açıklarında yapılacak çalışma için şu ana kadar 12 büyük uluslararası firmanın başvuruda bulunduğunu bildirdi. KKTC Başbakanı İrsen Küçük de, “Ada’daki doğalgaz ve petrol projelerinin kazanımlarını Ada’da varılacak bir anlaşmaya olumlu katkı ortamlarında samimiyetle kullanacaklarını” söyledi. TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal ise Türkyurdu-1 adını verdikleri kuyuda yaklaşık 3 bin metre sondaj yapılacağını söyledi.

AB’den ağır davranın çağrısı AB Komisyonu, sondaj çalışmaları ile ilgili olarak taraflara “ağır davranma” çağrısı yaptı. AB Genişleme Komiseri Stefan Füle, “AB Komisyonu bir Türk şirketinin sondaj çalışmalarının farkında. Komisyon herhangi bir gerginlik yaşanmaması için müdahil tüm taraflara teenni (ağır davranma) göstermeleri çağrısı yapmaktadır” denildi

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler