Artık Sertifikası Olmayan Emisyon ve İmisyon Ölçümü Yapamayacak

02.04.2015 15:58 | 994 | Erkan Sancak (CFO)
Artık Sertifikası Olmayan Emisyon ve İmisyon Ölçümü Yapamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğümüz, Laboratuvar, Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı tarafından 25 Aralık 2013 tarih ve 28862 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarları Yeterlik Yönetmeliği”; kapsamında Yeterlik Belgesi verilen Çevre Laboratuvarları çalışanları ile bireysel olarak katılmak isteyen kişilere yönelik, Türkiye Çevre Koruma Vakfı (TÜÇEV) işbirliği ile Antalya İli, Manavgat İlçesinde 22-28.03.2015 tarihlerinde ‘‘Emisyon- İmisyon Ölçümlerinde Kullanılan Standartlar ve Ölçüm Yöntemleri’’ konulu eğitimin birincisi düzenlenmiştir.
 
22-25.03.2015 ve 26-28.03.2015 tarihlerinde iki grup halinde yapılan ve toplam 388 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen olan bu eğitim, emisyon ve imisyon konularında sektörde şu anda aktif olarak görev yapan personel ile bu sektörde daha sonra çalışmak isteyen özel kişiler veya Bakanlığımıza Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesi başvurusunda bulunacak akredite laboratuvar personeline yönelik yapılmıştır.
 
Eğitimde; emisyon ve imisyon ölçüm tekniklerinin yanındaSanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği, Atıkların Yakılmasına İlişkin Yönetmelik ve Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında, ölçüm personelleri tarafından dikkat edilmesi gereken hususları da içeren sunumlara da yer verilmiştir.
 
Eğitime katılım sağlayan personelin mevzuat ve metotlar ile ilgili soruları cevaplandırılmış ve uygulamaya ilişkin hususlar hakkında teknik bilgiler ve deneyimler aktarılmıştır.
 
Söz konusu eğitimden sonra yapılan sınavda başarı sağlayan personele (70 puan ve üzeri puan alan) emisyon-imisyon ölçümlerini yapabilmesine yönelik kimlik kartları ve sertifika verilecektir.
 
Sınavda başarısız olan personele bir kez daha sınava katılma hakkı verilecek olup, sınavın tarihi ve yeri daha sonra duyurulacaktır. İkinci sınavda da başarısız olan personelin yeniden eğitim programına katılması gerekmektedir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler