Alaşehir'e Jeotermal Kurutma Tesisi Kuruluyor

18.05.2015 12:09 | 2009 | Erkan Sancak (CFO)
Alaşehir'e Jeotermal Kurutma Tesisi Kuruluyor

ALAŞEHİR SANAYİLEŞECEK

Alaşehir’de ki işsizliğin önüne geçebilecek ve İlçe’nin dünya ülkeleri tarafından bilinirliğinin arttırılmasına katkı sağlayacak bir dev yatırımı Alaşehir’e kazandırmak için gerekli tüm girişimleri başlattıklarını ifade eden Dr. Gökhan Karaçoban; “Alaşehir üzümü Dünyaca biliniyor. Tadı da çok seviliyor. Alaşehir ve bölgenin üzümünden sanayileşmek noktasında yararlanmak istedik. Alaşehir’i sanayileştirmemiz gerekiyor.   Bu fikirden hareketle; Alaşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü,  önemli bir girişim gurubu tarafından İlçemize yapılması planlanan dünyanın en büyük "Rakı fabrikası" projesinin ruhsatlandırma işlemlerini tamamladı. Bu dev yatırımın Alaşehir'e kazandırılması adına ilk adım böylece atılmış oldu” diye konuştu.

DÜNYANIN EN BÜYÜK RAKI FABRİKASI OLACAK

Projeye göre kuracakları Fabrikanın Dünyanın en büyük rakı fabrikası olma özelliğini taşıdığına dikkat çeken Gökhan Karaçoban; “Alaşehir'e yapılması planlanan dünyanın en büyük rakı fabrikasının projesi, Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teknik personelleri tarafından projenin en ince detaylarına kadar incelemesi yapılarak tüm eksiklikleri tamamlandı.  Proje ruhsatlandırılarak, Alaşehir'e kazandırılması için ilk adım atıldı. Dev fabrika; Alaşehir Suma Fabrikası'nın mevcut 125 dönümlük alandaki tesisine,  ilave edilecek 41.125m2'lik alanda inşa edilecek. Bu fabrika projesi için zeminde yapılan JET GROUT (zemin iyileştirme) uygulaması da tamamlandı.

İLÇEDE İŞSİZLİK BİTECEK

Alaşehir’in bir başka probleminin işsizlik olduğunu anlatan Karaçoban, kurulacak olan yeni fabrika ile istihdamın artacağını ifade etti. Karaçoban; “ Projenin tamamlanmasının ardından hem istihdamda hem de üretimde artış olacak. Bu çerçevede, Alaşehirlilere yeni iş kapısının açılacak.  Iskartaya çıkan üzümler de daha iyi fiyata değerlendirilecek. Hiçbir ürün zebil olmayacak. Projeye çok kısa sürede başlayacağız” bilgisini verdi.

JEOTERMAL KURUTMA, TERMAL VE SERA PROJESİ

Alaşehir ve çevresinde bulunan; belediye, hazine ve meraya ait yaklaşık sekiz bin dekar alanın birleştirme ve kamulaştırma çalışmaları bitmek üzere. Alaşehir Belediyesi’nin hedefinde ise yeni yatırım ve projeler var. Alaşehir Belediyesi’nin en önemli projelerinden bir diğeri olan; 'Jeotermal- Kurutma, Termal Ve Sera Projesi'nin çalışmalarına başlandı. Manisa Valisi Erdoğan Bektaş da geçtiğimiz aylarda ilçeye gitmiş ve projenin hayata geçirileceği bölgede incelemelerde bulunmuştu.

TEKNOLOJİK SERA, TERMAL TURİZM

Denge Gazetesi Muhabiri bu projeyi de Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban’a sordu. Türkiye'de jeotermal ısı ile meyve sebze kurutulması yönünde fazla bir çalışmanın mevcut olmadığını savunan Dr. Gökhan Karaçoban; Alaşehir’e Jeotermal- Kurutma ile Termal ve Sera Tesislerini kurmayı hedeflediklerini söyledi. Projeyle ilgili detayları anlatan Gökhan Karaçoban; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlamış olduğu 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında işli 3 bin 190 dekarlık teknolojik ser bölgesi alanını ilk etapta uygulanabilir hale getirebilirsek, Alaşehir için çok büyük bir yatırım alanı yaratılacak. Seracılık, termal turizm ve özellikle üzüm kurutmada yaşanan sıkıntıları çözebilecek olan kurutma tesisleri kurulmasıyla üreticiler ağır metal ve kalıntı korkusundan rahat bir nefes alarak üzümlerini rahatlıkla kurutabilecekler. Çünkü üreticiler sezon sonunda havaların serinlemesiyle birlikte ilaç kullanmak zorunda kalıyor. Buda üzümde kalıntılara neden olabiliyor. Alaşehir esnaflarına ayrı bir gelir kaynağı yaratılacak. Ayrıca dönüm başı ortalama bir işçi istihdamı yaratılabilecek. Buda planlanan sekiz bin dekarın kullanılabilmesi halinde sekiz bin işçi iş bulmuş olacak. Proje ile ‘Teknolojik Sera, Termal Turizm’ artacak. Hasat döneminde özellikle üzüm kurutmada hava koşullarından dolayı sıkıntı yaşayan üreticilerimiz de kurutma tesislerinin kurulmasıyla daha sağlıklı ve verimli tarım çalışmaları yapabileceklerdir" diye konuştu.

JEOTERMAL VELİNİMET

Jeotermalin, Türkiye'de milli ekonomiye katkısı şu anda elektrik üretimi, jeotermal merkezi ısıtma, karbondioksit üretimi, Termal turizm ve diğerleri ile yaklaşık 10 milyar lira olduğunu belirten Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban, “Jeotermal üzerinde 2008 yılından bu tarafa çalışıyoruz. Bilindiği üzere bu alanda ilkleri başardık. Sahalarımızı ihale ettik. Çalışmalar aralıksız sürüyor. Alaşehir bu bakımdan çok şanslı. Bu alanda Alaşehir'in 15 bin konutu jeotermalle ısıtılabilecek. Bunun yanında ilçemizin coğrafi yapısı ve 1. Dereceden deprem kuşağında yer almasından dolayı da doğal gazla ısıtılması büyük risk taşır. Alaşehir'e en uygun ısıtma sistemi sıcak su ile kurulur. Bu nedenle Alaşehir Belediyesi olarak jeotermal alandaki araştırmalarımız sürüyor” görüşlerine yer verdi. 

Kaynak :  www.manisadenge.com/

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler