Ana Palacio, Türkiye Enerji Merkezi Olacak

19.05.2015 16:11 | 1162 | Erkan Sancak (CFO)
Ana Palacio, Türkiye Enerji Merkezi Olacak

İspanya'nın eski Dışişleri Bakanı Ana Palacio, Türkiye'nin enerji merkezi olma ihtimalinin çok güçlü olduğunu, bunu görmek için haritaya bakmanın yeterli olacağını söyledi.

Türkiye'nin enerjideki atılımını değerlendiren Palacio, "Bulunduğu bölgede üstlendiği rol son derece önemli olan Türkiye, enerji için de merkez olabilir" dedi.

Palacio, Türkiye'nin enerji merkezi olma ihtimalini görmek için haritaya bakmanın yeterli olacağını vurgulayarak, "Türkiye'nin etrafında Rusya, Libya, Irak ve İran gibi birçok enerji kaynağı ülke yer alıyor. Yani Türkiye, petrol rezervlerinin yüzde 80'inin bulunduğu bir coğrafyada yer alıyor. Enerji merkezi olmak için bu durum bile başlı başına bir sebep" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin diplomatik ilişkilere çok önem verdiğini ve üst düzey bir diplomasiye sahip olduğunu ifade eden Palacio, "Çok yakın ilişkileri ve dostlukları bulunmayan ülkelerle bile anlaşabilen bir diplomasi bakışına sahip. Bu üst düzey diplomatik yaklaşım, Türkiye için geleneksel bir anlayış. Biz de bu anlayışı yaymalıyız" diye konuştu.

Palacio, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini, AB ile yapılan müzakerelerin olumlu sonuçlanması için de kendilerine düşeni yaptıklarını dile getirerek, "İspanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler daima iyi düzeydeydi. Biz de AB üyeliği sürecinde, Türkiye'nin yaşadığı sıkıntıların benzerlerini yaşadık. Bu, bizi daha da yakın kılıyor. Türkiye, NATO ve Amerika Birleşik Devletleri'nin desteğine sahip ve AB de bu durumun farkında" ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler