Demos Türkiye'nin Enerji'sini Birleştiriyor.

01.10.2015 19:37 | 1415 | Admin
Demos Türkiye'nin Enerji'sini Birleştiriyor.

 Her geçen gün artan enerji ihtiyacını karşılamak için geliştirilen yeni enerji ürünleri, yenilenebilir enerji ve enerji depolama teknolojileri,Demos Fuarcılık organizasyonu ile bir araya geliyor. ‘PowerNext Enerji Fuarları’ başlığı altında toplanan üç büyük fuar, Enerji Depolama Teknolojileri Fuarı”, “Biyogaz, Biyokütle Enerjisi ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarıve “3.Jeotermal Enerji Teknolojileri Fuarı’21-23 Ocak 2016 tarihleri arasında Ankara ATO Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek. Bugün ise Hiton Oteli’nde, enerji sektöründe çığır açacak fuar hakkında detaylı bilgilendirmenin yapıldığı; aynı zamanda enerji sektöründeki yeni gelişmelerin masaya yatırıldığı bir basın toplantısı düzenlendi.

Demos Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aslan, açılış konuşmasını yaptığı basın toplantısında enerji ihtiyacının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Aslan, ‘’Enerjinin üretilmesi kadar depolanması da hayati önem taşıyor. 21-23 Ocak tarihleri arasında düzenleyeceğimiz fuarda enerji sektörünün temsilcilerini bir araya getireceğiz. Varolan teknolojilerin fuarını yapmak kolay, biz henüz var olmayan teknolojilerin de fuarını yapmak için kolları sıvadık. Amacımız, Türkiye’nin enerji potansiyelini ortaya koymak ve harekete geçirmek’’ dedi.

Jeotermal santraller yılın 365 günü 24 saat enerji üretiyor

Toplantıda ilk sözü alan MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, Türkiye’nin jeotermal enerji potansiyeli bakımından dünyada 7.; Avrupa’da ise birinci sırada olduğunu söyledi. Türkiye’deki ilk özel Jeotermal Enerji Santrali’ni kurduğunu hatırlatan Balat sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’ Jeotermal enerji, yenilenebilir enerji kaynakları arasında çok özel bir yere sahip. Çünkü bu enerji üretilirken direk kullanım hattına bağlanabiliyor. Aynı zamanda güneş, rüzgâr, hidrolik gibi enerji kaynakları belli şartlar altında üretilip kullanılabiliyor. Oysa jeotermal santraller, yılın 365 günü 24 saat enerji üretebiliyor.’’

Dünyada 3’ncü sıraya çıkacağız

Jeotermal enerjinin doğru kullanıldığında bitip tükenmeyen bir enerji kaynağı olduğunu belirten Balat, ‘’Denizli, Aydın ve Manisa’da büyük su kaynakları tespit edildi. Jeotermik santrallerinin kapasitesi geçmiş yıllarda 9 megawatt iken, şu an Türkiye’de santrallerin kapasitesi 575 megawatt’a çıktı. Önümüzdeki yıl hedef 1000 megawatt. Hedef tuttuğunda Türkiye, jeotermal enerji üretiminde dünyada 3’ncü sıraya çıkacak ve 2 milyar dolarlık enerji ithalatının önü kesilmiş olacak’’ dedi.

Akümülatör atıklar online olarak takip ediliyor

Akü-Der Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Acar ise sözlerine, ‘’Enerji üretmek kadar depolamak ve dilediğimiz zaman kullanabilmek de önemli’’ diye başladı, şöyle devam etti: ‘’Akümülatörlerden oluşan doğaya zararlı tüm atıklar online olarak takip ediliyor. Atıkların yüzde 90’ının toplanması öngörülürken Türkiye son 5 yılda bu atıkların yüzde 100’e yakını topladık. Bu alanda dünya lideriyiz. Toplanan atıkların önemli bir ekonomik değeri de var. Atıkların toplanmasıyla Türkiye her yıl 40 bin ton kurşun ithalatının önüne geçiyor.’’ 

Elektrikli otomobiller 53 kw’lık enerji ile 400 km yol alıyor

Derin Dere Motorlu Araçlar CTO’su Dr. Alper Baykut, elektrikle çalışan otomobillerin ilk olarak 1800’lü yıllarda üretildiğini söyledi. Dr. Baykut, ‘’Şu an Türkiye’de 500 kadar elektrikle çalışan otomobil yollarda. 53 kilowaat’lık enerji ile bu araçlar 400 km yol alabiliyor. İspanya, Fransa, Danimarka gibi ülkelerde artık taksiler bile elektrikle çalışan araçları tercih ediyor. Bu gelişmelerin tümü enerjinin depolanma teknolojilerinin de önemini ortaya koyuyor’’ dedi.

‘’2023’te elektrik tüketimimiz iki katına çıkacak’’

Lİ-DER (Lisanssız Elektrik Üretim Derneği) Başkanı Yalçın Kıroğlu, temel noktanın elektrik üretimi olduğunu belirtti. Kıroğlu, ‘’Türkiye’nin bu yılki elektrik tüketimi 255 milyar kilowatt saat. Bu rakamın 2023’te 500 milyar kilowatt saate çıkması tahmin ediliyor. Bunun içinde enerji sektörüne toplam 120 milyar dolarlık yatırım yapılması gerekiyor. Lisanslı elektrik üretiminin yanı sıra, kişi ve kuruluşlar da kendi elektriğini üretmek için çabalıyor. Eylül 2015 rakamlarına göre 11 bin 872 kişi ve kuruluş kendi elektriğine üretmek için başvuruda bulundu. Bugüne kadar kabul edilen 261 projenin 251’i güneş, 3’ü rüzgar, 7’si de biyokütle projelerinden oluşuyor.’’

 

Demos Fuarcılık Hakkında:

Demos Fuarcılık, 1993 yılından bu güne Türk Fuar Sektöründe birçok yeniliğe imza atmış bir Fuar Organizasyon Firmasıdır. Farklılık yaratarak kalıcı üstünlükler sağlamayı hedefleyen, dünyada ve Türkiye`de "İLK" lere imza atan Demos Fuarcılık; Ar-Ge çalışmalarına verdiği önemi, saha çalışmalarındaki tecrübeli adımları, firma bünyesindeki beyin fırtınalarını, katılımcı firmaları ile paylaşması neticesinde, Türk Fuar Sektöründe, markalaşma sürecindeki ciddi mesafeler kat etmiş durumdadır.

Etiketler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler