Gülpınar Halkı Zeytinlikleri İçin Başbakana Dilekçe Gönderdiler

05.01.2016 08:48 | 1383 | Erkan Sancak (CFO)
Gülpınar Halkı Zeytinlikleri İçin Başbakana Dilekçe Gönderdiler

Gülpınar Halkı Zeytinlikleri İçin Başbakana Dilekçe Gönderdiler

YDA Enerji A.Ş. tarafından Gülpınar’a yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santraline karşı Gülpınar halkının mücadelesi devam ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin daha önce İlçe Müdürlüğü’nün “27-28 ağaç kesilmiştir” tutanağını yeni bir tutanak ile güncelleyerek “72 ağaç kesilmiştir” tespitinde bulundular. Gülpınar’dan duyarlı yurttaşlar, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na dilekçe yazarak mağduriyetlerini ve itirazlarını ilettiler. Mektupta, “Gülpınar Köyü sakinleri olarak, adı geçen firmanın jeotermal enerji santrali kurma hususundaki faaliyetlerinin, bölgemizde geri dönülemez hasarlar bırakmadan önce sona erdirilmesini istiyoruz” dendi. 

 

 Ayvacık’a bağlı Gülpınar, “YDA Enerji A.Ş.” tarafından yapılacağı ifade edilen Jeotermal Enerji Santrali çalışmaları yöre halkının tepkisini çekmeye devam ediyor. 8 dönümlük arazide 100 civarında olduğu iddia edilen kesilen zeytin ağaçları, bölgedeki ağaç kıyımının bir habercisi olarak yorumlanıyor. Gülpınar’da Karaağaç Ovası Mevkii (Çakıllı) olarak geçen bölgede yeni gelişmeler de yaşanıyor. Gülpınarlılar, “Haklı mücadelemiz ile ilgili güzel gelişmeler yaşıyoruz. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri kesilen zeytin ağaçları ile ilgili tutanak hazırladılar. Daha önce tarım ilçenin ‘27-28 adet ağaç kesilmiştir’ şeklindeki tespitlerini düzelterek ‘72 adet ağaç izinsiz olarak kesilmiştir’ şeklinde tutanak tuttular” dendi. 

 

“Kararlıyız” 

“Kesilen her bir ağacın hesabını sormalıyız. Kararlıyız, zeytinliklerimizi vicdansız katliamcılara karşı savunacağız...” diyen Gülpınarlılar, “Haklı mücadelemizde Tarım Bakanlığı yanımızda ama karşımızda Enerji Bakanlığı var ne yazık ki. Bu noktada konuyu TBMM’ye ve Başbakanlığa taşımak istiyoruz. Şimdi Başbakanlığa iletilmek üzere mağduriyetimizi ve itirazımızı anlatan Gülpınar Köyü sakinleri adına bir dilekçe hazırladık” denildi. 

 

İşte o dilekçe; 

Gülpınarlıların imzasına açılan dilekçede, “Bizler Çanakkale İli, Ayvacık ilçesi, Gülpınar Köyü`nde sadece zeytincilikle geçimini sağlayan, aynı zamanda da zeytinyağı fabrikası işleterek ülkemizin zeytinyağı üretimine önemli katkılar sağlayan Gülpınar Köyü sakinleriyiz. Gülpınar Köyü ve çevresi yerli ve yabancı zeytinyağı eksperleri tarafından sadece Türkiye`nin değil dünyanın en kaliteli zeytin ve zeytinyağlarının çıkarıldığı bölge olarak tanımlanmakta ve Gülpınar yöresine zeytinyağı konusunda ayrı bir patent alınması gerektiği tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra yöremiz doğal güzelliği ve denizinin temizliği nedeniyle de her yıl artarak yerli ve yabancı turistleri bölgemize çekmekte dolayısıyla da ülkemize turizm geliri de kazandırmaktadır. Hal böyleyken köyümüze YDA Enerji A.Ş. tarafından Jeotermal Enerji Santrali kurulmak istenmektedir. Henüz ruhsat çalışmaları tamamlanmamış olmasına rağmen, köy sakinlerinin bilgisi olmadan, adı geçen şirket tarafından sondaj çalışması yapılmak amacıyla çok değerli zeytin ağaçlan katledilmiştir. Konuyla ilgili olarak gerek mühendisler gerekse bilim insanları ile yaptığımız görüşmelerde, bölgeye kurulacak jeotermal enerji santralinin, bölgenin iklim yapısını değiştireceği, zeytin ağaçlarının kuruyacağı ve bölgenin tek geçim kaynağı olan zeytinciliğin yöremizde sona ereceği kesinlik kazanmıştır. Hükümetimizin hedefleri doğrultusunda, ülkemizin zeytinyağı kalitesi ve üretiminde adını dünyaya duyurmayı, aynı zamanda da turizm gelirlerini artırmayı hedef olarak belirlemiş aşağıda ve ekte imzası bulunan Gülpınar Köyü sakinleri olarak, adı geçen firmanın jeotermal enerji santrali kurma hususundaki faaliyetlerinin, bölgemizde geri dönülemez hasarlar bırakmadan önce sona erdirilmesini istiyoruz. Bölgedeki zeytin, zeytinyağı ve turizm gelirlerinin ülkemize getirisinin enerji santralinden daha fazla olduğunu bir kez daha hatırlatmak durumundayız. Bu duruma kayıtsız kalmayacağınıza inancımız sonsuzdur” denildi.                   (Seçkin Sağlam)

Kaynak: www.canakkaleolay.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler