Türkiye – Venezüella Arasında Müşterek Enerji İşbirliği Anlaşması İmzalandı

18.11.2016 10:17 | 871 | Erkan Sancak (CFO)
Türkiye – Venezüella Arasında Müşterek Enerji İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Türkiye – Venezüella Arasında Müşterek Enerji İşbirliği Anlaşması İmzalandı

 

4 Kasım 2010 tarihinde imzalanan Bakanlar Kurulu kararı ile 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Venezüella Bolivar Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Enerji Alanında İşbirliği ile İlgili Anlaşma'nın onaylanmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı.
 

Venezüella Devlet Başkanı Maduro, Türkiye'ye geldi Anlaşma, iki ülke arasında petrol, gaz, elektrik ve petrokimya sektörlerinin geliştirilmesi ve teşvik edilmesi amacıyla enerji alanında kapsamlı bir işbirliğinin oluşturulmasını hedefliyor.

 Anlaşmaya göre, taraflar ulusal mevzuatlarına uygun olarak enerji sektörlerinin geliştirilmesiyle ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımı yapacak. Hidrokarbon kaynaklarının aranması ve çıkarılması ile üretilen ürünlerin pazarlanmasına yönelik müşterek yatırımlar teşvik edilecek. Hidrokarbon faaliyetleriyle ilgili kontrat sürecinde tecrübe ve uzmanlık değişimi gerçekleştirilecek.

Yerbilimi, rezerv mühendisliği, petrokimya ve ikincil ürünler, hidrokarbon arama, üretim ve rafinaj, doğalgazın işlenmesi, pazarlanması, taşınması ve dağıtımı, hidrokarbon ve ilgili teknoloji altyapısının geliştirilmesi ve bakıma ilişkin projelerin geliştirilmesi sağlanacak. Petrol sektörünün teknik alanlarında insan kaynakları eğitiminin yanı sıra hidrokarbon sektöründe yatırımcıların çekilmesi amacıyla seminerler, konferanslar, sergile ve diğer toplantıların müşterek organizasyonlar düzenlenecek.

Ayrıca, petrol sektöründe faaliyet gösterecek ortak şirketler kurulacak. Yapılacak çalışmaların görüşülmesi için 'Ortak Enerji Çalışma Grubu' oluşturacak ve bu grup anlaşmanın takibi için yılda bir kez toplanacak.


Kaynak :    https://tr.sputniknews.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler