Konya'nın Jeotermal Zenginliği Ne Zaman Fark Edilecek

23.11.2016 14:47 | 1042 | Erkan Sancak (CFO)
Konya'nın Jeotermal Zenginliği Ne Zaman Fark Edilecek

Konya'nın Jeotermal Zenginliği Ne Zaman Fark Edilecek

Jeotermal kaynaklarının yaygınlığıyla ve zenginliğiyle  Konya, Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri. Konya’nın farklı bölgelerinde 12 yerde bulunan sıcak su kaynakları yeterli yatırım yapılmamasından dolayı buhar olup uçuyor.

 

Özellikle son 10 yılda jeotermal zenginliği tespit edilen ülkemiz gibi Konya’nın da jeotermal enerji açısından önemli bir potansiyele sahip olduğu yapılan araştırmalar ve yapılan sondajlarla ortaya çıkarılmıştır. İlin değişik 12 ilçesinde jeotermal akışkan bulunuyor. Fakat Konya’da sıcak su kaynaklarına yeterli yatırımın yapılamadığından dolayı kullanılamıyor.

KONYA’DA 12 İLÇEDE JEOTERMAL ALAN VAR

Seydişehir İlçesi; Kavakköy’de 2, Ilıca Tepe, Yenice, Ketirağılları olmak üzere 5 adet,  Tuzlukçu İlçesi Pazarkaya’da 1 adet, Cihanbeyli İlçesi Bozdağ ve Yapalı’da 1’er adet, Hüyük İlçesi Çavuş ve Köşk’te 1’er adet, Karapınar İlçesi Üzecik’te 1 adet, Beyşehir İlçesi Yeşildağ’da 1 adet, Akşehir İlçesi Gözpınarı’nda 1, Ilgın merkezde 4 adet, Ereğli İlçesi Yeniköy’de 1 adet, Kadınhanı İlçesi Meydanlı’da 1 adet, Meram İlçesi İnlice’de 1 adet ve Karatay İlçesi İsmil’de 4 adet olmak 12 ilçede jeotermal akışkan bulunuyor. Konya’daki bu sıcak suların sıcaklıkları 25 ile 55 derece arasında değişiyor.

 

HASTALIKLARA DA İYİ GELİYOR

Çıkartılan su; termal ve sağlık turizmi, seracılık ve kısmen de konut ısıtmacılığında kullanılabilecek. Jeotermal kuyulardaki akışkanların balneolojik tahlilleri sonucunda biyolojik olarak mide, bağırsak, safra kesesi, karaciğer, böbrek ve idrar yolları enfeksiyonları; fizyolojik olarak ise cilt hastalıkları, romatizma ve eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabileceği tespit edildi.

KONYA İÇİN İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Konya’nın jeotermal kaynaklarının yaygınlığı ilgi çekerken sadece birkaç tanesi aktif olarak işletiliyor olması dikkat çekiyor.  Jeotermal akışkanın gerek termal gerekse seracılıkta kullanılması durumunda, hem işgücü istihdamı hem de katma değer sağlaması açısından büyük önem taşıyor.  Belediye ve özel sektöre ait olan ve büyük bir kısmı yaklaşık 10 yıldır işletmeye alınamayan bu kaynakların sağlayacağı katma değer ve işgücü istihdamından Konya mahrum oluyor. Yapılan araştırmaya göre Özellikle Akşehir Gözpınarı’ndaki 63 Derece sıcaklıktaki su artezyen yapmaktadır. Yani suyu yüzeye getirmek için enerji maliyeti neredeyse yok.  Yine Meram İlçesi İnlice’deki 54 derecelik su; il merkezine yaklaşık 40 kilometre mesafede ve yeşil bir doğa içerisindedir. Rehabilitasyon merkezi olabilecek bir konumdadır. Ancak suları bulmakla iş bitmiyor. Uzmanlara göre Konyalının termal turizme ilgisi çok yüksek. Özellikle Afyon ve Denizli’deki tesisler tercih edilmektedir. Çok da doğal güzelliği olmamasına rağmen tercih edilen bu yerlerin Konya’dan bir üstün tarafı yok. Şayet Konya’daki bu kaynaklar aktif işletmeye alınırsa; Konyalının başka bir yere gitmesine gerek kalmayacak, ayrıca çevre illerden de talep göreceği konusunda görüş birliği var. Başka illerde bu kadar kaynak veya imkân olmamasına rağmen ellerindeki suyu bizden daha iyi değerlendiriyorlar. İyi bir tanıtım ve her şeyden önemlisi iyi bir işletmecilik ile Konya’nın çehresi değişebilir. Sadece Karatay Belediyesi, İsmil’de bulunan ve kendi bünyesine katmış olduğu jeotermal suyu işletmeye almak için yoğun bir çaba gösterdiği belirtiliyor.

TERMAL SULARI HİZMETE GİRMELİ

Uzmanlara göre Ülkemiz çok zengin jeotermal potansiyele ve tedavi edici özelliği yüksek termal sulara sahip olmasına rağmen kür parkı, kür merkezi ve konaklama tesisi bütünlüğü sağlayan tesislerin nicelik ve nitelik yönünden yetersizliği, uluslararası standartlarda termal tesislere sahip termal kent niteliğindeki destinasyonların oluşturulamadığı dikkate alındığında Konya olarak hala çok şey kaybetmiş sayılınmayacağı görüşünde. Konya’nın 4957/2634 Sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca belirlenen Orta Anadolu Termal Turizm Bölgesi içerisine en kısa zamanda dâhil edilmesi gerektiğini görüşünde olan uzmanlar Konya’daki bu kadar jeotermal bölgeye rağmen adı geçem kanunda sadece Ilgın Termal Turizm Merkezi olarak yer almıştır. Sağlık sektöründe ülkemizde önemli bir yere sahip olan Konya’da, bunca jeotermal suyu varken SGK ve özel sağlık mensuplarına hizmet verecek bir termal fizik ve rehabilitasyon merkezinin olmaması da anlaşılır değildir. Bir termal köy ile hemen yanında termal fizik ve rehabilitasyon merkezi yoğun talep göreceği düşünülüyor.  Ortak görüş ise Doğal zenginliğimiz olan termal sularımız bir an önce Konya’nın hizmetine sunulmalıdır.

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ 

Kaynak :    http://www.yenihaberden.com/

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler