Bolu Belediyesi Fidanlıkları Jeotermal İle Isıtıyor

25.11.2016 10:38 | 1015 | Erkan Sancak (CFO)
Bolu Belediyesi Fidanlıkları Jeotermal İle Isıtıyor

Bolu Belediyesi Fidanlıkları Jeotermal İle Isıtıyor

Bolu Belediyesine ait fidanlıkta bulunan tüm seralarda ısıtmada jeotermal su kullanılıyor.

Jeotermal rezervlere sahip kentte Bolu Belediyesi, iklime bağlı kalmadan yıl boyunca ekonomik olarak sebze ve çiçekçilik üretimi yapılabiliyor.

Bolu Belediyesi, jeotermal rezervlere sahip olan kentte sera işletmelerinin kurulumunu teşvik etmek ve jeotermal zenginliğini ekonomik değere döndürmek amacıyla sağlık turizmi için kullanılan jeotermal suyu tarımsal amaçlı da kullanıyor.

Park ve Bahçeler Müdürlüğüne ait Karacasu beldesi yolu üzerindeki fidanlık alanında bulunan tüm seralarda ısıtma işlemleri jeotermal boru hattından geçen termal su ile gerçekleşiyor.

Ulusal yarışmalarda birçok ödüle sahip olan seralar hakkında bilgi veren Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, nüfus artışı ve tarımsal toprakların kuşaktan kuşağa bölünmesi nedeniyle günümüzde seracılığın önem arz ettiğini belirtti.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, saklanarak tüketilen sebzelerin, taze sebzeye göre birçok özelliğini kaybettiğinde dikkat çekerek, "Taze sebzelerin ve çiçeklerin yetişmesinde çevre koşullarının uygun olmadığı mevsimlerde üretim ancak sera ortamında yapılmaktadır. Yıl boyunca iklime bağlı kalmadan ekonomik olarak sebze ve çiçekçiliği geliştirmek için sera işletmelerinin kurulumunu artırmayı teşvik etmek adına ilimizde belediye olarak öncülük etmekteyiz." diye konuştu.

Yılmaz, termal turizm için büyük katma değer olan jeotermal suyu Bolu Belediyesinin tarımsal amaçlı da kullandığını belirterek, kentin jeotermal rezervler bakımından zengin olduğunu belirtti.

Jeotermal zenginliğini sadece sağlık turizmi kapsamında değil, tarım amaçlı da kullanılmaya başladıklarını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti: 

"Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğüne ait fidanlık alanında bulunan bin 440 metrekare iç ve dış mekan süs bitkileri serası, 400 metrekare topraksız tarım domates serası, 500 metrekare turunçgiller ve tropikal bitkiler serası, 600 metrekare kesme çiçek serasındaki ısınmayı sağlamak için jeotermal boru hattı çekilmiştir. Park ve Bahçeler fidanlığında seralarda kullanılan sıcak su daha sonra Büyük Su Projesi içerisinde yer alan ve 63 bin 378 metrekare alana inşa edilecek 475 yataklı ultra lüks termal otelde kullanılacaktır."


 

Kaynak :    http://www.haberler.com/

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler