Denizli'de Jeotermal Kaynaklar Daha Bilinçli Kullanılacak

07.12.2016 12:45 | 856 | Erkan Sancak (CFO)
Denizli'de Jeotermal Kaynaklar Daha Bilinçli Kullanılacak

Denizli'de Jeotermal Kaynaklar Daha Bilinçli Kullanılacak
 
Vali Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında düzenlenen toplantıda, Denizli ilinde zengin jeotermal kaynaklara sahip Karahayıt’ta, termal kaynaklar artık daha bilinçli kullanılması hususunda kararlar alındı. 
Termal enerjinin kullanım alanları, reenjeksiyon kuyuları ve rezervler masaya yatırıldı.
Valilik Makam Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya; Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Vali Yardımcısı Kenan İnan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Özsoy, Kaynak Geliştirme Daire Başkanı Mustafa Uçar, Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Türkay Gözlükaya, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri ile YİKOB yetkilileri katıldı.
Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi ve Valilik Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın (YİKOB) sunumları gerçekleştirildi. Sunumlarda; termal suyun çıkarıldığı kamuya ve özel sektörlere ait sondajlar, reenjeksiyon kuyuları ve termal suların kullanım alanları hakkında bilgi verildi.
Vali Dr. Ahmet Altıparmak, termal suyun önemine değinerek; "Denizli’de yer altı kaynağı olarak Allah’ın bize verdiği çok değerli bir nimete sahibiz. Bu nimeti bilinçli kullanmamız gerekiyor. Amacımız, yenilenebilir enerji kaynağı olan jeotermalin verimli kullanılmasını sağlamak. Bu bağlamda, bütün bu çalışmalar ile Denizli’nin yeniden, tarihsel misyonu olan ‘termal tedavi ve kür merkezi’ olma özelliğinin tekrar kazandırılması ve İlimizin sahip olduğu jeotermal potansiyeli ile sağlık ve enerji sektöründe söz sahibi İllerden biri olmasını hedefliyoruz. Karahayıt bilindiği üzere Termal Sağlık Kenti olarak biliniyor. Bölgeye, kentsel dönüşüm çerçevesinde yeni tesisler kazandırıldı. Bölgede bulunan tesislerin bu kaynağı bilinçsiz kullanımının önüne geçmeliyiz” dedi.
 
Toplantının son bölümünde Karahayıt’taki jeotermal projeler görüşülerek hayata geçirilebileceği değerlendirildi. Vali Dr. Ahmet Altıparmak, ilgililere projelerin takip edilerek sonuçlandırılması talimatını verdi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler