Yenilenebilir Enerji, 2020’ye Kadar Kömür ve Doğalgazdan Ucuz Olacak

20.01.2017 14:57 | 623 | Erkan Sancak (CFO)
Yenilenebilir Enerji, 2020’ye Kadar Kömür ve Doğalgazdan Ucuz Olacak

Yenilenebilir Enerji, 2020’ye Kadar Kömür ve Doğalgazdan Ucuz Olacak

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yayınladığı kurumsal yatırımcı rehberi, yenilenebilir enerji kaynaklarının birçok ülkede şebeke paritesini çoktan yakaladığını ve 2020’ye kadar tüm dünyada kömür ve doğal gazdan daha ucuz olacağını ortaya koydu.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Duygu Kutluay, “Bu rehber Türkiye’nin enerji politikasını kömüre değil yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurgulaması gerektiğini vurguladı. Dünya Ekonomik Forumu’na Türkiye’den katılan heyetin güneş enerjisi potansiyeli ile dünya lideri olabilecek ülkemizin yenilenebilir enerji yatırımları için siyasi ve hukuki ortamı oluşturmaya öncelik vermesi ve bu büyük ekonomik fırsatını kaçırmaması gerekiyor.” dedi.

2017 Dünya Ekonomi Forumu için hazırlanan Yenilenebilir Altyapı Yatırım Rehberi’ne göre yenilenebilir enerji teknolojileri, özellikle güneş ve rüzgar, son yıllarda gittikçe artan bir şekilde verimlilik kazandı ve giderek daha çok bölgede ekonomik rekabet gücünü elde ederek şebeke paritesini yakaladı. Sadece beş yıl önce rekabet gücü zayıf olan güneş fotovoltaik panellerinin maliyetinin her yıl %20 oranında düşmesiyle birçok ülkede kömür yatırımlarından daha çekici bir yatırım fırsatı haline geldiğini belirten rehber, 2020 yılına kadar dünya genelinde doğalgaz ve kömürden çok daha düşük seviyelendirilmiş enerji maliyetine (LCOE) sahip olacağını öngörüyor. 

Kaynak: http://enerjienstitusu.com/

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler