GE, ‘Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi’ni Hayata Geçirdi

07.03.2017 13:41 | 735 | Erkan Sancak (CFO)
GE, ‘Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi’ni Hayata Geçirdi

GE, kömür santrali emisyonlarının yüzde 11'e kadar düşürülmesine yönelik ‘Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi’ni hayata geçirdi

·         GE Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi altında Enerji Servisleri, Buhar Enerjisi Sistemleri, Dijital Enerji Çözümleri iş alanları ile GE Küresel Araştırma Merkezi ve GE Küresel Büyüme Organizasyonu’nun uzmanlıkları biraraya geliyor.

·         Hindistan'da hayata geçirilen yeni proje, GE Küresel Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi'nin mevcut kömür yakıtlı elektrik santrallerinin emisyonlarını azaltma ve verimliliği artırmaya ilişkin misyonuna örnek niteliği taşıyor.   

İstanbul, Türkiye 7 Mart 2017— GE, dünya genelindeki yeni ve mevcut kömür yakıtlı enerji santrallerinin verimliliğini artırmaya ve emisyonlarını büyük ölçüde azaltmaya yönelik donanım ve yazılım çözümlerini biraraya getirdiği Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi’ni duyurdu. GE’nin enerji iş alanlarındaki uzmanlıklarını bir araya getiren ve küresel olarak faaliyet gösterecek olan Mükemmellik Merkezi, müşterilere entegre çözümler sunmanın yanı sıra dünya genelinde bu alanda vizyon da sağlayacak. Bölgelerde bulunan ilgili ekipler, mühendislik yetkinliklerine ve yerel uygulamalara odaklanacak. 

GE Enerji Servisi Türkiye Genel Müdürü Murat Demirel, konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu: “GE’nin Enerji Servisleri ve Buhar Enerjisi Sistemleri iş kolları ile Küresel Araştırma Merkezi ve Küresel Büyüme Organizasyon’undaki deneyimli uzmanlarımızı biraraya getirerek, müşterilerimize yeni ve mevcut kömür yakıtlı enerji santrallerinin emisyonlarının standartlara uyum sağlamaları ve verimliliklerini daha fazla arttırmalarına yönelik çözümler sunuyoruz.”  

Mükemmellik Merkezi, GE'nin kısa süre önce gerçekleştirdiği ve mevcut donanım ve yazılım çözümleri tam olarak uygulandığında dünyadaki buhar santrallerinden çıkan karbondioksit (CO2) emisyonlarının yüzde 11 oranında düşürülebileceğini gösteren Ecomagination araştırması doğrultusunda çalışıyor. Dünyadaki elektriğin yaklaşık yüzde 40'ı, kömür yakıtlı enerji üretimiyle elde ediliyor. Enerji sektöründeki karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 75'i ise birçok santralin eski ve verimsiz olması nedeniyle kömür yakıtlı enerji üretiminden kaynaklanıyor.

Demirel sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’GE olarak, dünyadaki emisyon oranlarını azaltmak için esnek ve verimli kömür çözümlerine yönelik ihtiyacın bilinciyle enerji üreticilerine güvenilir enerji kaynakları sunuyoruz. Emisyon yönetimi ve buhar enerjisi teknolojilerimiz dijital çözümlerimizle bir araya geldiğinde verimliliği ortalama yüzde 4 oranında artıracak.

GE'nin ultra-süper kritik teknolojisinin kullanıldığı en yeni kömür santralleri yüzde 49'a varan verimlilik oranları sunabiliyor. Bu oran, yüzde 33 olan dünya ortalamasının çok daha üzerinde yer alıyor. Sağlanacak olan her verimlilik oranı, santralin yaşam süresi boyunca işletme maliyetlerini düşürürken karbondioksit emisyonunu yaklaşık yüzde 2 oranında azaltıyor.

Kömür yakıtlı modern elektrik santralleri; santral alt sistemlerini çalıştırmak ve koordine etmek üzere, sensörler, dijital kontrolörler ve denetleyici bilgisayarlardan oluşan karmaşık bir ağa bağlı olarak faaliyet gösteriyor. GE'nin dijital yetkinliği ve hava kalitesi kontrol sistemlerinden oluşan portföyü, en zorlayıcı dünya standartlarını bile karşılayabilecek şekilde atmosferdeki emisyon oranını çok daha az oranlara taşımayı sağlıyor.

Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi, müşterilerin dönüşüm projelerini karbon yoğunluğu enerji üretim çeşitliliğine taşıyacak şekilde geliştirmesine yönelik finansal çözümler de sunacak.

GE‘nin Enerji Verimliği Mükemmellik Merkezi’nin taahhüdünü gösteren ilk proje, Hindistan'daki en büyük kamu kuruluşu olan NTPC Limited (NTPC) ile birlikte gerçekleştirilecek. Telangana'da bulunan Ramagundam Süper Termik Santrali'inde 30 yılı aşkın bir süre önce faaliyete geçen 200 megavat (MW) gücündeki üç GE Ansaldo buhar türbininin verimliliğini yükseltilecek. Her bir buhar türbininin verimliliğini yüzde 14'e kadar arttırma, santral verimini ortalama 30 MW oranında yükseltme ve karbon ayak izini yaklaşık yüzde 5 oranında düşürme konularında GE, NTPC'ye çözüm sunacak.

Proje, NTPC’ye enerji santrallerinin üretimini ve verimliliğini artırmasına destek olacak Zenginleştirilmiş Buhar Rotası (ESP) isimli yükseltilmiş çözümü içeriyor. ESP, müşterilere sunulan, GE ve Alstom’un birleşmesinden sonra iki şirketin termal enerji üretim servisi teknolojilerini birleştiren ilk yükseltilmiş çözümüdür.

GE Hakkında

GE, dünyanın dijital endüstriyel şirketi olarak; birbiriyle bağlı, iletişim kurabilen ve öngörülebilir yazılımlara sahip makine ve çözümleri ile endüstriyi dönüştürüyor. GE’deki her iş kolu aynı teknolojiye, pazara, yapıya ve bilgiye erişim sağlayan GE Store ile küresel olarak bilgi alışverişi gerçekleştiriyor. Her icadımız, bulunduğumuz endüstrilerdeki inovasyon ve uygulamaları daha ileri taşıyor. Çalışanlarımız, hizmetlerimiz, teknolojimiz ve ölçeğimiz ile endüstrinin dilini konuşuyor ve müşterilerimiz için daha iyi sonuçlar üretiyoruz. www.ge.com

GE Power Hakkında

GE Power, müşterilerinin geniş bir yakıt yelpazesi kullanarak enerji sunmalarına yardım etmek üzere kapsamlı bir bölgesel deneyime sahip olan, enerji üretimi alanında bir dünya lideridir. Elektrik endüstrisini dijital elektrik santrali, dünyanın en büyük ve en verimli gaz türbini, tam ölçekli fabrika, güncelleme ve hizmet çözümlerinin yanı sıra veri aktarımı yazılımımız ile tamamen değiştiriyoruz. İnovatif teknolojilerimiz ve dijital ürün ve hizmet seçeneklerimiz, enerjiyi daha ekonomik, güvenilir, erişilebilir ve sürdürülebilir kılmaya yardım etmektedir.

 

  • Enerji

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler