JESDER, Üye Santralcileriyle İstanbul’da Buluştu

03.04.2017 22:01 | 721 | Erkan Sancak (CFO)
JESDER, Üye Santralcileriyle İstanbul’da Buluştu

JESDER, Üye Santralcileriyle İstanbul’da Buluştu

JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği), dernek üyesi firmaları İstanbul’da bir araya getirerek istişare toplantısı düzenledi. Zorlu Enerji’nin sponsorluğunda 1 Nisan Cumartesi akşamı Sarıyer’de düzenlenen toplantıda, yatırımcılar ve JESDER üyeleri sektör sorunlarını çözecek önerilerde bulundu.

Jeotermal Sektörünün Profesyonelleri Bir Araya Geldi

03 Nisan 2017, İstanbul. EPDK üretim lisansına sahip, jeotermal enerjiyle elektrik üreten yatırımcı şirketlerin bir araya gelmesiyle kurulan JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği), jeotermal sektörünü devlet kurumları nezdinde temsil ederken, faaliyetlerine de devam ediyor. Dernek, üyeleriyle istişare toplantılarının ilkini İstanbul’da 1 Nisan Cumartesi akşamı gerçekleştirdi. Önce kokteyl ve konuşmalarla başlayan ve akşam yemeği ile devam eden toplantıya, üye ve lisans başvurusu yapan firmaların üst düzey temsilcileri katıldı.

Başkan Ufuk Şentürk Bilgilendirmeye Devam Ediyor

Toplantının ev sahipliğini üstlenen ve açılış konuşmasını yapan JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) başkanı Sayın Ufuk Şentürk, katılımlarından ötürü üyelere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, şimdiye kadar yaptıkları faaliyetleri bir kitapçık halinde toplayarak buraya gelen tüm üyelere dağıtılacağını belirtti. Şentürk; sektör lehine olacak kanun ve yönetmelikleri hazırlamak, çevresel etkileri incelemek ve kamu ilişkilerini yürütmek için üyelerden oluşan komisyonlar kurmak istediklerini belirterek, santrallerin bulunduğu bölgelerdeki yerel yönetimler tarafından oluşturulan komisyonlara da yatırımcıların katılması gerektiğini ekledi.

Ayrıca; jeotermal arama sahalarının genişletilmesiyle ilgili çalışmalarının sürdüğünü, sürekli olarak bakanlıklar ve valilikler nezdinde başvurularda bulunup sektör için toplantılar yaptıklarını dile getirdi. Şentürk, Dünya Bankası’ndan sadece jeotermal sektörüyle ilgili çalışmalarda kullanılmak üzere 15 yıl vadeli, düşük faizli toplam 1,5 milyar dolarlık kredi başvurularının da olumlu sonuçlandığı müjdesini verirken, onay için kararın şu anda hazine müsteşarlığında olduğunu söyledi.

Üyeler Jeotermal İle İlgili Gelişmeleri Belirtti

Toplantının sponsorluğunu üstlenen Zorlu Enerji Grubunun Genel Müdürü Ali Kindap, bu organizasyona Zorlu Enerji olarak öncülük ettiklerini, bu tür üyeler arası toplantıların, üye firmaların ev sahipliğinde daha sık olarak yapılması gerektiğini belirtti. 

Açılış ve kürsü konuşmalarından sonra yenilen akşam yemeğinde, JESDER’in bundan sonra yapacağı faaliyetlerden söz edilirken, doğaya zarar vermeden çalışan jeotermal elektrik santralleri için daha fazla verim elde edilebilecek sistemler üzerinde duruldu.

  • Haberler

Etiketler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler