Özyeğin Jeotermal Enerjiye Yöneliyor

07.01.2015 11:57 | 1229 | Serap Akyel
Özyeğin Jeotermal Enerjiye Yöneliyor

Fiba Grubu’na ait Fina Holding enerjiye 2015 yılına kadar 1 milyar euro yatıracak. Gruba ait Cere’an şirketi ise yüzde 20’ye varan oranlarda indirimli elektrik satacak.
Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, 2015 yılına kadar enerji sektörüne 1 milyar euro yatırım yapmayı planladıklarını bildirdi. Rüzgar enerjisi başta olmak üzere jeotermal, güneş, hidroelektrik ve termik santral yatırımlarıyla ilgilendiklerini söyleyen Özyeğin, “Devlete ait elektrik üretim şirketleri ihaleleri ile de ilgileniyoruz” dedi. Fiba Grubu’na ait Fina Holding’in Enerji şirketi Fina Enerji’nin sektördeki hedeflerini paylaşmak amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Murat Özyeğin, enerjinin grubun önemli beş iş kolundan biri olduğunu, 2007’de 125 milyon lira özkaynakla başladıkları yatırımlarının bugün itibariyle rüzgar enerjisinde 450 milyon liraya yaklaştığını kaydetti.

Üretim işine girecek
Şu anda rüzgarda 87.5 megavat kurulu güçleri bulunduğunu, 6 ayda kurulu gücü 150 megavata çıkarmış olacaklarını belirten Özyeğin, lisansını aldıkları 225 megavatlık rüzgar santralinin de inşasına başlanacağını bildirdi. Enerji özelleştirmeleriyle ilgili olarak Özyeğin, “Elektrik dağıtım özelleştirmelerindeki fiyatlar bizim ilgimizi çekmedi. Girmedik. Elektrik üretim tarafındaki özelleştirmelerle ilgileneceğiz” diye konuştu. Murat Özyeğin, enerji sektöründe şu aşamada muazzam kârların söz konusu olmadığını belirterek, “Sektörde konsolidasyon bekliyoruz” dedi. Fina Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Karani Güleç de rüzgarda yurtiçi ve yurtdışında yatırımlar için arazi baktıklarını söyledi.

Elektriği Cere’an ile yüzde 20 oranında indirimli satıyor
Murat Özyeğin, 2009’da Fina Enerji’nin perakende satış markası olan Cere’an’ı kurduklarını belirterek şunları söyledi: “Cere’an ile enerji ticareti ve elektrik perakendeciliği yapıyoruz. Müşterilerimize 1 yıllık veya daha uzun sözleşmelerle yüzde 20’ye varan daha ucuz enerji sağlıyoruz. İlk kez cep telefonu şirketlerinin yaptıkları, tarife paketleri hazırladık ve indirimli elektrik satıyoruz. Cere’an’ı tamamen online bir hale getirdik. Fatura takibi, elektrik satışı dahil olmak üzere her işlem internetten yapılabiliyor. Abonelere C’art adını verdiğimiz abone kartlarını müşterilere vererek çeşitli avantajlardan yararlanmalarını sağlıyoruz.”

‘Babam bize rakip çıkarmadı, öğrenciler Cere’an bayisi’
Hüsnü Özyeğin’in kurduğu Özyeğin Üniversitesi öğrencilerinin de elektrik satış şirketi kurduklarının hatırlatılması üzerine, “Babam bize rakip yaratmadı. Onlar Cere’an bayisi. Birlikte çalışıyoruz” dedi. Cere’an Genel Müdürü Onur Yazgan da, “Cere’an 3 bine yakın müşteri, Türkiye genelinde 30 ilde faaliyet gösteren bayi ağı, 200 kişilik satış ekibi ve 100 milyon lira cirosu ile hızla büyümeye devam ediyor” dedi. Türkiye’de spot piyasa işlemleri, tezgah üstü işlemler, ithalat ihracat işlemleri, ve aracılık hizmetleri olmak üzere 4 kolda faaliyet gösterdiklerini anlatan Yazgan, büyük oyunculardan biri olduklarını, Atina ve Sofya’da ofislerinin yakında açılacağını, elektriğin daha ucuz olduğu Bulgaristan ve Yunanistan’dan elektrik alıp satacaklarını söyledi. Bu ülkelere İtalya, Romanya, Arnavutluk ve Sırbistan’ı da eklemek istediklerini, ifade eden Yazgan, önümüzdeki dönemde çevre ülkelerle enterkonnekte hatla ticaret hacminin artacağını ve sınır ötesi ticaretin gelişeceğini söyledi.

Fina Enerji’nin hedefleri
* 2013 sonu itibariyle rüzgar enerjisi alanında 375 megavat kurulu güç
* 2013 Haziran sonu itibariyle rüzgar enerjisi alanında 1 milyar liralık yatırım.
* Jeotermal, güneş, hidroelektrik, termik santral noktasında da tüm fırsatlara bakıyor.
* Elektrik üretim tarafında özelleştirmelerle ilgileniyor.
* Yurt içi ve yurtdışındaki yatırımlarla uzun dönemde rüzgarda 1000 megavat kurulu güçe ulaşmak.
* 2015 yılı itibariyle enerjiye 1 milyar euro yatırım yapmak

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler