EBRD-CTF Girişimi Kapsamında Keşif Amaçlı Sondaj Yatırımlarını Destekleyen İlk Proje Prosin-Dikili Jeotermal Enerji Santrali

12.06.2017 01:38 | 1307 | Erkan Sancak (CFO)
EBRD-CTF Girişimi Kapsamında Keşif Amaçlı Sondaj Yatırımlarını Destekleyen İlk Proje Prosin-Dikili Jeotermal Enerji Santrali

EBRD-CTF Girişimi Kapsamında Keşif Amaçlı Sondaj Yatırımlarını Destekleyen İlk Proje Prosin-Dikili Jeotermal Enerji Santrali

EBRD, Türkiye'nin önemli jeotermal enerji potansiyeli olan Prosin-Dikili jeotermal enerji santralini € 5.000.000 kredi ile harekete geçirdi. 

Temiz Teknoloji Fonu İzmir ilinde Dikili sahil kasabası yakınlarında Prosin-Dikili jeotermal enerji santralinin erken evre gelişimi için (CTF) Türkiye Finansman , keşif amaçlı sondaj yatırımlarını desteklemek için kısa bir süre önce başlatılan EBRD / CTF girişimi kapsamında yapılan ilk işlemi oldu.

Jeotermal enerji projeleri özellikle yüksek yatırım maliyetleri ve sondajlamada kaynak onaylandıktan sonra proje finansmanına sınırlı erişim gibi başlangıç ​​aşamasında yüksek risklerle karşı karşıya kalmaktadır.

PLUTO adlı klasik mitolojideki yeryüzünün hükümdarı tarafından atanan 125 milyon ABD doları tutarındaki ortak EBRD ve CTF girişimi, bu riskleri en aza indirmeye yardımcı olmak için özel geliştiricilere finans ve tavsiye sağlamayı amaçlıyor.

Program çerçevesinde, Güney Güneş Yıldızı Petrol şirketinin bağlı kuruluşu olan özel geliştirici Prosin Enerji, şimdiye kadar keşfedilmemiş olan Bergama-Dikili Grabeni'nin araştırmalarını genişletmek ve sondaj için arazi hazırlamak için finansman aldı.

Şirket yüzey, jeolojik ve jeofiziksel araştırmaları başarıyla tamamladı. Sondaj çalışmaları da başarılı olursa, EBRD'nin ilk 10 ila 20 MW jeotermal enerji santralinin geliştirilmesine destek olması bekleniyor.

AB keşif boyunca en iyi uygulamaları uygulanmasında geliştirici desteklemek için Katılım Öncesi Yardım Aracı yoluyla teknik destek sağlamaktadır.

EBRD Enerji Direktörü Nandita Parshad, "EBRD'nin özel sektöre dayalı bir yaklaşım izleyerek Türkiye'de jeotermal sektörünün gelişimine verdiği desteği önemli bir dönüm noktasıdır. Tarihsel olarak erken dönem jeotermal gelişim ve sondaj çalışmaları, hükümetler ve kamu kurumları tarafından desteklenmelidir - tamamen yönlendirilmemiş olsa da -. Bu işlem, uluslararası bir finans kuruluşunun keşif aşamasındaki jeotermal sermaye açığını salt özel sektör bazında köprü kurmaya çalıştığı ilk kez ortaya çıkıyor. Diğer keşfedilmemiş alanlarda onayın farklı aşamalarında hazırlanacak olan üç ek PLUTO projesi takip edecek. "

Ecvet Sayer ve Güney Yıldızı Petroleum (GYP) tarafından sahip olunan Prosin Enerji, jeotermal ve güneş enerjisi santrallerine yapılan yatırımlara  odaklanmaktadır. Ana şirket olan Güney Yıldızı Petrol, uzun süredir Türkiye'deki petrol ve gaz arama ve üretim sektöründe lider bir Türk özel şirketi ve 50 yılı aşkın deneyime sahip bir sondaj kulesi müteahhitlik firmasıdır.

Prosin Enerji'nin kurucusu Ecvet Sayer şunları söyledi: "2009 yılından bu yana Ege Bölgesi'nde jeotermal sondajda oldukça aktif bir oyuncu olan Güney Yıldızı Petrol, Prosin Enerji bünyesindeki lisanslarını bir adım ileriye taşımaya ve kendi lisanslarını keşfetmeye karar verdi. Yatırım portföyünü çeşitlendirmeyi planlıyor. Türkiye'nin jeotermal kaynak gelişiminde türünün ilk örneği olan EBRD'nin PLUTO programı büyük bir beğeni topluyor. EBRD ile olan işbirliğini diğer temiz enerji projelerine genişletmeyi dört gözle bekliyoruz. "

Yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımın desteklenmesi, EBRD'nin Türkiye'de sürdürülebilir enerjiyi destekleme çabalarının bir parçası.

Ülke, kurulu toplam kapasitesinin 2023 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan yüzde 30'luk kısmını geliştirmeyi taahhüt etti. Amaç, 34 GW hidroelektrik, 20 GW rüzgar enerjisi, 5 GW güneş enerjisi, 1 GW biyokütle ve 1 GW jeotermal.

Mayıs 2017 itibarıyla ülkenin yaklaşık 851 MW'lık jeotermal kapasitesi kuruldu - ülkenin şu an 4.5 GW olarak tahmin edilen jeotermal enerji üretimi potansiyelinin yüzde 19'u kadardır. Bu kaynaklar çoğunlukla Ege Bölgesi'nde yoğunlaşmış ve Orta ve Doğu Anadolu'da önemli potansiyel tespit edilmiştir.

EBRD, Türkiye'yi jeotermal potansiyelini geliştirirken desteklemek için ön plandadır. Banka şu ana kadar sekiz jeotermal santrali doğrudan ve ticari bankalar aracılığıyla finanse etmiştir. EBRD tarafından desteklenen kurulu jeotermal kapasite 350 MW veya ulusal hedefin% 35'ini oluşturuyor.

EBRD, yatırım başlayan Türkiye'de 2009 yılında ve şu anda İstanbul, Ankara ve Gaziantep'te bürolarından çalışmaktadır. Banka, 2016 yılında yalnızca 1,9 milyar avroya yatırım yaparak, Banka'nın finansmanı için en iyi yer olmuştur. Bugüne kadar, birçok sektörde 220'yi aşkın projeyle Türkiye'ye 9 milyar € yatırım yapmış ve bu girişimler için yaklaşık 20 milyar € 'lık başka kaynaktan harekete geçirmiştir. Banka'nın Türkiye'deki yatırımlarının yüzde 98'i özel sektöre ait.

Kaynak : http://www.ebrd.com 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler