Kosta Rika ile Japon ODA Kredi, İklim Değişikliğinin Etkilerini Hafifletmek İçin Jeotermal Enerji Santrali Projesi Anlaşması İmzaladı

22.06.2017 22:04 | 655 | Erkan Sancak (CFO)
Kosta Rika ile Japon ODA Kredi, İklim Değişikliğinin Etkilerini Hafifletmek İçin Jeotermal Enerji Santrali Projesi Anlaşması İmzaladı

Kosta Rika ile Japon ODA Kredi, İklim Değişikliğinin Etkilerini Hafifletmek İçin Jeotermal Enerji Santrali Projesi Anlaşması İmzaladı


 

20 Haziran'da Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA), Kosta Rika'nın başkenti San José'de bulunan Instituto Costarricense de Electricidad (ICE) ile 25,991 milyar yenlik bir Japon Kalkınma Bankası kredisi sağlamak için Borinquen I Jeotermal Projesi (Guanacaste Jeotermal Kalkınma Sektörü Kredisi)  kredi anlaşmasını imzaladı.

Proje boyunca ICE, Guanacaste Vilayetindeki Borinquen bölgesinde Kosta Rika'nın kuzeybatı kesiminde bir jeotermal enerji santrali kuracak ve iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek için yenilenebilir enerji ile güç kaynaklarını güçlendirerek sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunacak. Kosta Rika. Kredi fonları, buhar kazanı ve elektrik santrali inşaatı, enerji üretimi ve ilgili teçhizat alımı için kamu çalışmalarına tahsis edilecek ve danışmanlık hizmetleri, detaylı tasarım gözden geçirmeleri ve teklif verme yardımı dahil olacak. 

Son yıllarda Kosta Rika'ndaki sağlam ekonomik büyümeyle, güç talebi gittikçe artıyor ve daha yüksek bir güç talebi öngörülürken, yeni güç kaynağı geliştirme yoluyla enerji üretim kapasitesi arttırılmalıdır. Kosta Rika'daki elektrik kaynağı kompozisyonu hidro: % 63, termal: %20, jeotermal: %7, rüzgar: %90, diğeri %1 (ICE'nin 2015 araştırmasına göre). 

Hidroelektrik güç, Kosta Rika'daki yağışlı ve kuru mevsim arasındaki yağıştaki büyük dalgalanma nedeniyle en büyük yenilenebilir enerji kaynağı olmasına rağmen, kuru sezonda elektrik üretiminin azaltılmasının dezavantajları var. 

Yenilenebilir enerjinin diğer önemli biçimlerinden farklı olarak, Jeotermal enerji, yıl boyunca istikrarlı bir enerji arzı sağlayabilir ve sera gazı azaltımının beklendiği bir taban güç kaynağı olarak kabul edilebilir.

Karbon nötr olma vaadinde bulunan ilk gelişmekte olan ülke olarak * Kosta Rika, 2021 yılına kadar karbon nötrlüğüne erişmek için yenilenebilir enerjinin erken ana-nakline odaklanan güç sektörü gelişimi için temel bir politika çerçevesinde yenilenebilir enerjiye odaklanan enerji geliştirme çalışmalarını sürdürüyor . JICA, Kosta Rika Hükümeti ve ICE, Guanacaste Jeotermal Kalkınma Sektörü Kredisi ile ilgili olarak, birden fazla Japon ODA kredi projesini kapsayan, birden fazla jeotermal enerji santrali inşaatı amacıyla 19 Kasım 2013 tarihinde bir işbirliği anlaşması imzaladılar (C / A) Guanacaste Bölgesi. 18 Ağustos 2014'te, Guanacaste Jeotermal Kalkınma Sektörü Kredisi (Las Pailas II Jeotermal Projesi) için bir kredi sözleşmesi imzalanmış ve mevcut proje C / A altında uygulanacak ikinci alt proje olmuştur. Bu proje sayesinde JICA, hem ekonomik büyüme hem de çevre korumayı amaçlayan Kosta Rika'da iklim değişikliği ile mücadele ve enerji talebini karşılamada yardımcı olacaktır. 


* İnsanlar tarafından üretilen karbondioksit miktarını absorbe edilen miktarın altına düşürmek ve daha sonra dengeyi korumak kavramı. JICA, hem ekonomik büyüme hem de çevre korumayı amaçlayan Kosta Rika'da iklim değişikliği ile mücadele ve güç talebinin karşılanmasında yardımcı olacaktır. * İnsanlar tarafından üretilen karbondioksit miktarını absorbe edilen miktarın altına düşürmek ve daha sonra dengeyi korumak kavramı. JICA, hem ekonomik büyüme hem de çevre korumayı amaçlayan Kosta Rika'da iklim değişikliği ile mücadele ve güç talebinin karşılanmasında yardımcı olacaktır. 

* İnsanlar tarafından üretilen karbondioksit miktarını absorbe edilen miktarın altına düşürmek ve daha sonra dengeyi korumak kavramı.

·         Kosta Rika Cumhuriyeti İle Bir Sektör Kredisi İçin İşbirliği Anlaşması İmzalandı -Goanacaste Jeotermal Sahasında ODA Kredisi Projeleri -

·         Kosta Rika Cumhuriyeti ile Japon ODA Kredi Anlaşması İmzaladı - Guanacaste Vilayetindeki Las Pailas Sahasındaki Jeotermal Enerji Üretimi Projesine Yardım -

1. Şartlar ve Kredi Miktarı

Proje Başlığı

Miktar (milyon yen)

Yıllık faiz oranı (%)

Geri ödeme 
süresi 
(yıl)

Eksi bırakılma 
süresi 
(yıl)

tedarik

proje

Danışmanlık servisleri

Borinquen I Jeotermal Projesi (Guanacaste Jeotermal Kalkınma Sektörü Kredisi)

25991

0.6

0.01

40

10

Genel çözülmemiş

2. Uygulama Ajansı 
Instituto Costarricense de Electricidad 
Adres: Apdo 10032-1000, San José, Kosta Rika 
Telefon: +506-220-7940, faks: +506-220-8233 

3. Planlanan Uygulama Takvimi 
(1) Projenin tamamlanması: Ocak 2023 - ticari işletmeye başladığında 
(2) Danışmanlık hizmetleri (ön ve detaylı tasarım çalışmaları da dahil olmak üzere): Eylül 2017 için planlanan sözleşme 
(3) Proje inşaatında uluslararası rekabet ihale için ilk ihale paketinin ihale duyurusu: 
Satın alma paketi başlığı: Santralın ekipmanı For ICB 
Planlanan basım tarihi: Kasım 2018

 

Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız

 

  • Haberler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler