Enervis ve Sanayi Kuruluşları Enerji Verimliliği için Harekete Geçiyor

23.06.2017 23:50 | 578 | Erkan Sancak (CFO)
Enervis ve Sanayi Kuruluşları Enerji Verimliliği için Harekete Geçiyor

Enervis ve Sanayi Kuruluşları Enerji Verimliliği için Harekete Geçiyor

Türkiye’de enerji verimliliği alanında projeler geliştiren Enervis’in EWE AG ile birlikte yürüttüğü “Türkiye’de Enerji Verimliliği – EnEffTurN (Energy Efficiency in Turkey Now)” projesi devam ediyor. Proje kapsamında Almanya ve Türkiye’de düzenlenen 3 workshopa katılan sanayi kuruluşları, 6 Haziran’da Gebze OSB ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante ile Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu’nun da katılım gösterdiği CEO Diyalog toplantısında bir araya geldi. Katılımcı firmaların CEO ve üst düzey yöneticilerinin ağırlandığı toplantıda, şu ana kadar yapılan çalışmalarda tespit edilen proje fırsatları ve tasarruf potansiyelleri ortaya kondu.

 

Alman Çevre Bakanlığının hibe desteğiyle EWE AG ve Enervis’in birlikte yürüttüğü “Türkiye’de Enerji Verimliliği – EnEffTurN ( Energy Efficiency in Turkey Now)” projesi Almanya ve Türkiye’de düzenlenen 3 workshop sonrası CEO Diyalog toplantısı ile devam etti. Gerçekleştirilen workshoplara katılan ve tesislerinde enerji verimliliği etütleri yapılan sanayi kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante ve Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu’nun ev sahipliğiyle, 6 Haziran’da Gebze OSB’de gerçekleşen toplantıya katıldı.

 

Proje kapsamında gerçekleştirilen workshop ve saha çalışmalarında katılımcı firmaların enerji tüketim profilleri çıkarılarak, enerji verimliliğini artırıcı proje fırsatları ve enerji yol haritaları ortaya kondu. Toplantıda, projenin ilerleyişiyle birlikte yapılan tüm bu çalışmaların çıktıları katılımcılarla paylaşıldı. Yıllık tasarruf potansiyeli 8 milyon TL ve ortalama geri dönüş süresi 2 yıl olan 73 proje tespiti, katılımcı firmaların üst düzey yöneticileri tarafından ilgiyle karşılandı. Tespit edilen bu fırsatların uygulamaya geçirilmesinin öneminin vurgulandığı toplantıda; EnEffTurN projesiyle birlikte işletmelerin kendi içerisinde atabileceği adımlar, beklentiler ve gereksinimleri hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Avrupa’da Enerji Tüketimi Düşüyor, Türkiye’de Artıyor

İşletmelerde birim üretim maliyetlerinin en önemli kalemlerinden birinin enerji maliyetleri olduğunun altını çizen EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante;

“EnEffTurN hepimiz için oldukça verimli geçen bir süreç. Gerek proje fırsatlarımız gerekse eğitimlerimiz ile katılım gösteren tüm sanayi kuruluşlarımızın bundan sonraki süreçlerinde enerji verimliliğine ajandalarında daha ön sırada yer vereceklerine inanıyoruz. Tespit edilen proje fırsatları rapor üzerinde kalmayıp uygulamaya geçtiği takdirde bir anlam ifade edecektir. EWE Turkey Holding olarak, Alman EWE AG’nin 85 yıllık bilgi birikimini böylesi önemli projelerle müşterilerimize aktarabilme fırsatı bulabildiğimiz için mutluyuz. Bundan sonraki aşamalarda da firmalarımızın yanlarında olduğumuzu belirtmek isteriz.“ dedi.

 

Türkiye’nin çok ciddi bir enerji potansiyeli olduğunu belirten Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu ise;

“2005 yılından beri Avrupa’nın enerji yoğunluğu düşerken Türkiye’ninki yükseliyor. Şimdiye kadar çok çeşitli sektörlerde yapmış olduğumuz etüt ve fizibilite çalışmalarımızla 50 milyon TL’yi aşan bir enerji tasarrufu sağladık. Bunların bir kısmını Enervis olarak enerji performans sözleşmesi modeliyle uygulamış olmamız da bizim için mutluluk verici. Kazandığımız bu tecrübeleri, Alman meslektaşlarımızın da Almanya’da edindiği tecrübelerle harmanlayıp bu projede sunabiliyor olmak önemli. Proje kapsamında yapılan çalışmalarda katılımcı sanayi kuruluşlarımız da açıkça görmüşlerdir ki, alınacak en küçük önlem bile, yıl bazında baktığımızda, bize kayda değer tasarruf olarak dönüyor. Güzel bir proje süreci geçiriyoruz. Umuyorum katılan sanayi kuruluşlarımız da gerekli somut adımları atmaya devam ederek EnEffTurN’ün faydalarını en kısa sürede görmeye başlayacaklardır. Enerji sektöründe uzun yıllara dayanan deneyime sahip EWE ve Enervis’in, firmalarımızın enerji verimliliği yolculuklarında uzun vadeli partnerleri olmayı arzu etmekteyiz. diye konuştu.

 

2 yılın altında geri dönüşü olan toplam 73 proje fırsatı tespit edildi

Almanya’nın Bremen şehri, Bursa ve Gebze’de gerçekleştirilen EnEffTurN atölyelerinin ardından, katılan sanayi kuruluşları için tam 73 proje fırsatı tespit edildi. 25 projenin önceliklendirildiği EnEffTurN’de, 2 yıl içinde geri dönüş sağlayacak toplam 16 milyon TL’lik enerji verimliliği yatırım fırsatı da belirlendi. Projeler uygulandığı takdirde yıllık 8 milyon TL tasarruf edilmesi ön görülmektedir. CEO Diyalog toplantısına projeye Gebze katılımcısı olan 10 adet firmanın Genel Müdürleri ve yetkilileri katılım gösterdi.

 

Önümüzdeki Ekim ayındaki kapanış etkinliğiyle sona erecek olan proje kapsamında yapılacak uygulama sonuçları da kamuoyu ile paylaşılarak, elde edilen enerji verimliliği sonuçlarının diğer sanayi kuruluşları için de örnek teşkil etmesi ve uygulamaların yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

 

EWE Turkey Holding Hakkında:

Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan EWE AG, 2007 yılında girdiği Türkiye pazarındaki faaliyetlerini yüzde 100 iştiraki olduğu EWE Turkey Holding çatısı altında sürdürmektedir. EWE Turkey Holding, Türkiye’nin üçüncü büyük doğal gaz dağıtım şirketi Bursagaz’ın ve Kayseri’deki bölgesel doğal gaz dağıtım şirketi Kayserigaz’ın çoğunluk hissedarıdır. EWE, Türkiye doğal gaz sektöründeki en büyük beş enerji ticaret şirketinden biri olan EWE Enerji ile birlikte endüstriyel müşteriler, elektrik santralleri ve yerel dağıtım şirketleri için tedarikçi olarak ülke genelinde hizmet vermektedir. EWE Turkey Holding’in diğer bir iştiraki olan ve 2012 yılında faaliyetlerine başlayan Enervis ise; enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında ölçüm, etüt, danışmanlık, proje, uygulama ve eğitim hizmetleri konularında faaliyet göstermektedir. EWE Turkey Holding, 2016 yılı başında bireysel ve kurumsal müşterilerine internet, telefon ve bulut hizmeti sunarak 120.000 abonesine hizmet veren Millenicom’u satın alarak telekomünikasyon pazarında da faaliyet göstermeye başlamıştır.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler