İngiltere Cornwall 'da Sıcak Fırsat, 'Isı Madenciliği' İçin 10 Milyon Pound

30.06.2017 00:18 | 654 | Erkan Sancak (CFO)
İngiltere Cornwall 'da Sıcak Fırsat, 'Isı Madenciliği' İçin 10 Milyon Pound

İngiltere Cornwall 'da Sıcak Fırsat, 'Isı Madenciliği' İçin 10 Milyon Pound

 

Gezegenimiz büyük bir enerji kaynağına sahiptir. Aslında gezegenimizin % 99.9'u 100 santigrat derece üzerinde bir sıcaklıkta. Jeotermal Mühendisliği bu sıcaklığa girmeyi düşünüyor ve böylelikle önemli miktarda yenilenebilir elektrik ve ısı üretmeyi hedefliyor. Mevcut enerji üretme yöntemlerinin (petrol, kömür, nükleer) aksine, jeotermal kaynaklardan gelen elektriğin karbon emisyonu düşük veya az olması, atık madde bulunmaması, yeryüzünde asgari fiziksel ayak izi bulunması ve yenilenebilmesidir. Jeotermal Mühendisliği, fosil yakıt rezervlerinin hızla tükendiği ve küresel ısınmayla ilgili endişelerin arttığı bir zamanda, dünyanın temiz Isı ve Gücü üreterek yarınlar için dünyamızı koruyarak harekete geçmeyi hedeflemektedir.

Jeotermal enerjiye, Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu (ERDF) 'den 10.6 milyon sterline varan bir yatırım yaparak, Cornwall'daki Redruth yakınlarındaki United Downs'ta devrim niteliğinde bir jeotermal girişim sağlayacak. 

Birleşik Krallık'ta türünün ilk örneği olan United Downs Deep Jeothermal Power projesi jeotermal kaynaklarını derinlemesine inceleyecek ve bu enerjiyi kullanarak yerel şebekeye elektrik sağlayan bir santral kurmayı ümit ediyor. Bu heyecan verici proje, Geothermal Engineering Limited (GEL) tarafından yönetilecek.

United Downs'taki potansiyeli ortaya çıkarmak için iki kuyu açılması planlanmaktadır. Kuyulardan ilki 2.5 km derinlikte ve diğeri ise 4.5 km derinlikte kuyu açılacak. İki kuyunun derinlikleri İngiltere'deki en derin kara deliği olarak, Yaklaşık 175 ° C'lik bir sıcaklıkta yüzeye getirilmeden ve santrali beslenmeden önce, kayalar arasında ısı toplayarak kuyular arasında su dolaştırılacak . Tesis 1,500 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar 1MW temiz yenilenebilir elektrik üretecek kapasiteye sahip olacak.

Cornwall'un, ayaklarının altındaki kaynakları kullanmak için endüstri sektöründe uzun bir geçmişe sahip. Firma beceri ve uzmanlığını dünyaya ihraç ediyor. 1970'lerin sonundan 1990'lı yılların başlarına kadar Cornwall, Hot Dry Rock jeotermal enerjisinin araştırılmasında ön planda idi. Penryn yakınlarındaki Rosemanoves Ocağında araştırmacılar, dünyanın çeşitli yerlerinde uygulanan çok sert kayaçlarda derin jeotermal rezervuarlar geliştirmek için teknikler geliştirdiler. United Downs projesi, Cornwall'a jeotermal araştırmaya dönüşünü temsil ediyor.

Camborne Maden Okulu'ndan mezun olan ve Rosemanoves Ocağı ekibinin bir üyesi olan GEL proje müdürü Peter Ledingham,  "Cornwall ülkede en iyi jeotermal kaynaklara sahip ancak biz henüz rekabet avantajımızı bastırmamak zorundayız. United Downs'taki derin kuyuları inceledik ve test ederek kaynağın kalitesini kanıtlamayı ve ondan yenilenebilir elektrik üretmenin canlılığını ispatlamayı umuyoruz. Dolayısıyla proje, Cornwall ve Isles of Scilly'de "yeşil ve deniz" bölgesi olarak ünlenerek ekonomik büyüme için önemli bir potansiyel sunuyor. "

Cornwall Konseyi Lider Yardımcısı Julian German şunları söyledi: "Bu duyurudan çok heyecan duyuyorum. Cornwall'daki benzersiz jeolojiyi kullanmak için harika bir fırsat ve gelişmekte olan yeni bir sektörü yönetme fırsatı sunuyor. Derin jeotermal ısı ve enerji hem konut sakinlerine hem de işletmelere enerji maliyetleri için bir oyun değiştirici olabilir ve Cornwall'daki yakıt yoksulluğunu ortadan kaldırmamıza yardımcı olabilir. "

Cornwall Konseyi Ekonomi ve Kültür Portföyü Sahibi Bob Egerton, "İklim değişikliği, insanlığın karşılaştığı en büyük tehdittir. Yaşam biçimimizin bir parçası ve paketi olarak büyük miktarda enerjiyi tükettiğimiz toplumlarda yaşıyoruz. Fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı ortadan kaldırmak için yenilenebilir ürünler geliştirmemiz zorunludur. Uzun yıllar jeotermal teknoloji denenmiş ancak meyve istenilen verim alınamamıştır. Şimdi teknolojiyi bir sonraki aşamaya götürme ve temiz enerjiyi üretme potansiyelini tam anlamıyla kavrayabilme ve aynı zamanda Cornwall'da yüksek vasıflı işler yaratma fırsatı bulduk "dedi.

Cornwall Konsorsiyumu Carharrack, Gwennap ve St Day için Mark Kaczmarek şunları söyledi: "Çalışma geçmişim Cornwall'daki madencilikte ve bazı yerlerin derinlikte ne kadar sıcak olabileceğinin birinci elden bilgisine sahibim. Bu, Birleşik Downs Gwennap için harika bir haber ve çok heyecan verici bir projedir ve İngiltere'de vasıflı istihdamı destekleyen ilk örneği olacaktır. Bu, Cornwall'u bir kez daha inovasyon haritasına koyacaktır. Başarılı olursa, üretilen jeotermal enerji, yerel sakinler ve işletmeler için önemli miktarda yenilenebilir enerji sağlayabilir ve yerel bölge için bir varlık olur. "

Açılması planlanan sondaj 2018 başında başlayacak ve yaklaşık 6 ay sürecek. Kuyuların test edilmesi, jeotermal sistemin karakterize edilmesi ve enerji santralinin kurulması, 2020 başlarında hedefe başlama tarihi ile 18 ay daha sürecek. Bu pilot proje başarılı olursa, Cornwall ve Isles'deki daha fazla yatırım için bir katalizör olacak, İlçede yeni bir jeotermal endüstrisi geliştirme potansiyeli ortaya çıkacak.

Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler