Notre Dame Üniversitesi Karbon Emisyonunu Azaltmak İçin 3 Jeotermal Alan Kurdu

15.07.2017 15:56 | 701 | Erkan Sancak (CFO)
Notre Dame Üniversitesi Karbon Emisyonunu Azaltmak İçin 3 Jeotermal Alan Kurdu

Notre Dame Üniversitesi Karbon Emisyonunu Azaltmak İçin 3 Jeotermal Alan Kurdu

Notre Dame Üniversitesi kampüs içerisinde oluşan karbondioksit emisyonlarını düşürmek, doğal ga ve kömür kullanımını azaltmak ve uzun süreli tasarruf sağlamak için üç adet yeraltı jeotermal alanı kurdu.

Üniversitenin kamu hizmetleri ve bakım üst düzey direktörü Paul Kempf, jeotermal sistemlerin binaları ısıtmak ve soğutmak için daha geleneksel enerji kaynaklarına göre daha az enerji kullandığını söyledi.

Jeotermal alanlar Hesburgh Kütüphanesi'nin hemen doğusunda, Notre Dame Stadyumunun hemen güneyindeki otoparkın altında ve Stepan Merkezi yakınındaki atletik alanlar ve yürüyüş bandı uygulama sahası altında kuruldu.

Şu ana kadar kampüs kitaplığının yanında sadece küçük alan çalışıyor. Diğer iki alanın 2018 ve 2019'da çevrimiçi olması bekleniyor.

Jeotermal sistemler, yeryüzünün ısı depolamasına güvenir. Kempf, yeryüzü yüzeyinin üst katmanları, istenen bir iç hava sıcaklığı üretmek için gereken enerjiyi azaltmak için yaklaşık 50 ila 55 derece sabit bir sıcaklığı koruduğunu açıkladı.

Jeotermal sistemler, kış aylarında sıcak topraktan ısıyı getirmek için su dolu borular ağı kullanır ve yazın yaz aylarında daha serin bir zeminde aşırı yüzey sıcaklığı bırakır. Sistemler yaz boyunca serin binalara yardım etmek ve kış boyunca ısıtmak için o suyu kullanıyor.

Notre Dame üniversitesi sistemleri, suyu kapalı döngülü bir boru sistemi ile yüzeye dönmeden önce yaklaşık 300 fit derinliğe kadar dolaştırır ve enerji merkezleri üzerinden kampus binalarına dağıtır.

Bu tür jeotermal sistemler daha yaygın hale gelmekle birlikte, Notre Dame'in sisteminin Michiana bölgesinde teknolojinin ilk geniş ölçekli kullanımı olduğu düşünülüyor.

Indiana'nın herhangi bir yerinde Ball State University, Amerika'daki en büyük toprak kaynaklı jeotermal enerji sistemini kurduktan sonra 2014 yılında kömür yakmayı bıraktı.

Notre Dame liderleri, 2015'te üniversitenin kömürü tamamen beş yıl içinde durdurmayı ve 2030'da karbon ayak izini yarıya kadar azaltacağını açıkladı. Hareket, Papa Francis'in iklim değişikliğini önlemek için harekete geçmesi çağrısında bulunan bir ansiklopere tepki olarak geldi.

Üniversite başkanı John I. Jenkins, Notre Dame'ın yenilenebilir enerji kaynakları ve projelerine 113 milyon dolar yatırım yapacağını söyledi.

Tamamıyla çalışırken, üç jeotermal alanın bir araya gelerek üniversitenin karbon dioksit emisyonlarını 11803 ton azaltması bekleniyor ve bu durum 2016 mali yıla göre yüzde 8 azalma gösteriyor.

Kempf, Notre Dame'ın üç aya yaklaşık 40 milyon dolarlık yatırım yaptığını söyledi. Üniversite, bu maliyeti 15 yıl içinde enerji tasarrufu ile karşılamayı umuyor.

Üniversite liderleri, ileride White Field (kampüsün kuzey kenarında) ve kampüsün güneybatı köşesindeki Burke Golf Sahası'nın altında jeotermal alanlar ekleme imkânını düşünüyor.

Mfosmoe @ sbtinfo.com

Kaynak için Lütfen Tıklayınız

 

  • Haberler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler