İngiltere’nin İlk Jeotermal Tesisi 2020 de Devreye Girebilir

16.07.2017 23:51 | 498 | Erkan Sancak (CFO)
İngiltere’nin İlk Jeotermal Tesisi 2020 de Devreye Girebilir

 Bodmin'deki mağara kayalıkları. Cornwall'un jeolojisinde, yerin altındaki yüksek sıcaklıklara neden olan kaya hakimdir. Fotoğraf: Doğa Fotoğraf Kütüphanesi / Getty Images / Doğa Fotoğraf Kütüphanesi

İngiltere’nin İlk Jeotermal Tesisi 2020 de Devreye Girebilir

 

İngiltere’nin ilk jeotermal tesisi en kısa sürede 2020’ye kadar çevrimiçi olabilir. Araştırmacılar, jeotermal teknolojisinin bir gün ülkenin enerji gücünün beşte birini üretebileceğini gösterdiğini söylüyorlar.

Bir öncü proje içinde yer altında sıcak kayalar birkaç kilometre güç üretmek için Cornwall bir multi kiloluk bağış sürücü başarılı olursa, gelecek yılın başlarında sondaj başlayacak.

Ana Şehir regülatörü tarafından denetlenen bolluk , bu hafta, Redruth yakınlarındaki İngiltere'nin ilk ticari jeotermal enerji santrali için 5 milyon pound çıkaracak bir bağ oluşturacak.

İzlanda , sıcak kayaçlara ulaşmak için derin delikler açılan, suyu pompalayan, ısıtan ve elektrik üretmek veya ısıtma sağlamak için yüzeye geri döndürülen jeotermal gücün dünya lideridir.

Cornwall'un geniş granit yapısı, uzun süredir İngiltere'nin İngiltere için en umut verici bir parçası olarak görülüyor. Bu araştırmanın sonucunda ülkenin gücünün beşte birine sahip olduğu tespit edildi .

Bununla birlikte, ildeki jeotermal tesisler için daha önce yapılmış planlar, finansman ve riskten kaçınma yatırımcıları ile ilgili sorunlar yüzünden bozulmuştu.

Örneğin Eden Projesi, 2009 yılından bu yana kayaların altından istifade etmek istiyor , ancak Avrupa finansmanında başarısız oldu.

Buna karşın, Redruth yakınlarındaki £ 18m'luk United Downs Deep Jeotermal Enerji projesi, aksine, Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu'ndan 10.6 milyon £ ve Cornwall ilçe konseyinden 2.4 milyon £ kamu finansmanında 13 milyon £ sağlamıştır.

Projenin arkasındaki Birleşik Krallık şirketi olan Jeothermal Engineering Ltd'nin genel müdürü Ryan Law şöyle dedi: "Büyük sorun şu ki İngiltere'de hiçbir şey yapılmadı, çünkü oldukça yüksek risk taşıyor. Bu riskin finansmanı bulmak zor.

Beş yıl önce başladıktan sonra yenilenebilir enerji projeleri için bireylerden 50 milyon avro, son iki ayda sadece 7 milyon liraya yükselen nihai 5 milyon pound'u artıracağına eminiz.

Yatırımcılar, 18 ay vadeli bir tahvil için% 12'lik bir getiri bekleyebilir ve jeotermal plan devam etmezse sermayeleri kendilerine geri dönecek.

Yatırım platformunun genel müdürü Bruce Davis şunları söyledi: "Jeotermal teknoloji, İtalya ve İzlanda'da kanıtlanmış ancak şimdiye kadar İngiltere'de elektrik üretmek için kullanılmamıştır. Bu çığır açan bir proje. "

Sondaj, 2018 yılının ilk çeyreğinde başlayacak ve Jeotermal Mühendislik Ltd'nin 2.5 km'lik bir kuyu açması ve yaklaşık 4.5 km'lik bir ikinci kuyu açması nedeniyle yaklaşık beş ay sürecek ve suyun daha kısa sürede pompalanması için bir devre oluşturularak geri dönülür Diğeri.

Her şey planlandığı gibi giderse, Redruth operasyonu 2020'de faaliyete geçebilir.

Kuyuların üretmesi beklenen güç miktarı, tek bir kara rüzgar türbine benzer olarak 1-3 megavat (1,500-4,500 ev güç sağlayacak kadar) kapasitede küçük olacak, ancak jeotermalin büyük bir avantajı var: rüzgar ve rüzgârdan farklı olarak Güneş enerjisiyle, bir nükleer güç istasyonu gibi, gerekirse sabit güç sağlayabilir.

Bir enerji uzmanı ve yazarı Chris Goodall , jeotermal alanın şimdiden sahip olduğu zengin yenilenebilir enerji kaynaklarına katkıda bulunacağını söyledi. "Cornwall için enerji bağımsızlığı, belediye meclisi için gerçekçi, düşük maliyetli bir hedeftir. Bu birinci sınıf bir projedir "dedi.

Belki de en önemlisi, proje başarıyla sonuçlanırsa, nihayet Cornwall'da ilerleyen jeotermal güçlerin yolunu açabilir.

1970'li ve 1980'li yıllarda ilçede yaptığı test araştırması ve sondajı için Cornwall'da jeotermalın dedesi olarak bilinen Tony Batchelor, Guardian'a şunları söyledi: "Bu temelde 18 milyon avro luk bir yatırımdır. Ardından daha büyük ve daha iyi projelere imza atmaya çalışıyoruz "dedi.

Geothermal Engineering Ltd'nin bir danışmanı ve Earth sciences danışmanlığı Geoscience'in başkanı Batchelor, sonuç olarak, jeotermalin 1.000 megavat kapasite sağlayabileceğini söyledi . Ulusal düzeyde büyük bir miktar olmamasına rağmen, Cornwall için önemlidir.

Eden Project'in bir sözcüsü United Downs projesinin "Cornwall'daki jeotermal alanın sonuna gelebileceği harika" dedi.

Ziyaretçi heyecanı, konsey ve Topluluklar ve Yerel Yönetimler Dairesi tarafından önceki çabalar, birkaç Cornish jeotermal tesisinin şartlarını yerine getirdiğini belirtti. Eden, birçok tesisin "riski büyük ölçüde azaltacağını" ve iki ay içinde kendi bildirimini yapmayı umduğunu söyledi.

Bununla birlikte Goodall, Cornwall'da jeotermal işler yapmaya yönelik bu son çabanın hiçbir şekilde garanti edilmeyeceğini belirtti.

"Hemen hemen herkes orada çok fazla ısı olduğunu kabul ediyor. Fakat projelerin finansman sağlamak için mücadele etmesinin sebeplerinden biri de kırılgan olması ve verilen bir şey değil. Bunu yapmak için son derece riskli olan başkenti koymaya kimse hazır değildi "dedi.

Cornwall'daki bir konsey üyesi olan Bob Egerton, kaynağın gerçekte ne kadar büyük olduğu hakkında şüpheci olduğunu belirtti ancak bunu istismar etmeye çalışmak önemliydi.

Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız

 

  • Haberler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler