Berkeley Laboratuvarı, 9 Milyon Dolarlık Jeotermal Enerji Projesine Başladı

21.07.2017 00:04 | 634 | Erkan Sancak (CFO)
Berkeley Laboratuvarı, 9 Milyon Dolarlık Jeotermal Enerji Projesine Başladı

Berkeley Laboratuvarı, 9 Milyon Dolarlık Jeotermal Enerji Projesine Başladı

 

Amerikan Enerji Bakanlığı Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı (Berkeley Lab), 100 milyon eve güç sağlayacak temiz bir enerji teknolojisi olan gelişmiş jeotermal sistemlerin (EGS) ticarileştirilmesine ilişkin teknik engellerin ortadan kaldırılması için yeni bir 9 milyon dolarlık projeye öncülük edecek.

Berkeley Laboratuvarı, jeotermal sistemlerin vazgeçilmez bir unsuru olan kaya kırıklarını anlama ve modellemeye odaklanan saha deneyleri geliştirmek için yedi diğer DOE ulusal laboratuarı ve altı üniversiteyle ortaklık kuracak. Bilim adamları Güney Dakota'daki Sanford Yeraltı Araştırma Tesisi'ni (SURF) , yerden 1,500 metre aşağıda kristal kayaçta küçük çaplı kırık ağları oluşturmak için kullanacaklar.

Projeyi yöneten Berkeley Lab'un Tim Kneafsey, "Kırılmaların onlarca metre içinde enstrümantasyon yapacağız ve kırılmayı daha önce yapılmış olanlardan daha yüksek bir çözünürlükle tespit edebileceğiz" dedi. "Amaç, EGS'deki kırılma ve akışkan akış konusundaki anlayışımızı arttırmaya yönelik olup, ABD'de kullanılmayan sıcak kaya miktarı büyük miktarda elektrik sağlayabilir"

~~~ 
"Jeotermal enerji üretimi zaten etkin bir şekilde kullanılmış olsa da, bir EGS rezervuarının nasıl oluşturulacağını ve geliştirileceğini öğrenmemiz gereken çok şey var" dedi. 
~~~

Jeotermal sistemlerde, yerkabuğunun derinliklerinde bulunan kaya kırıklarında dolaşan sudan elde edilen ısı, elektriğe dönüştürülmek üzere çıkarılır. Konvansiyonel jeotermal teknoloji sadece aktif volkanik merkezlerin yakınında veya Nevada'nın ve Amerika Birleşik Devletleri'nin batı bölgelerinde olduğu gibi çok yüksek sıcaklık gradyanlı yerlerde belirli jeolojik özelliklere sahip yerlerde mümkündür. Bu yerler jeotermal enerjinin (ısı, akışkan ve geçirgenlik) çıkarılması için gerekli olan üç bileşene sahiptir; bu, akışkanın kayaçların kırıkları boyunca kolayca dolaşımının bir ölçüsüdür, hareket ederken ısınır.

EGS ile bir kırılma ağı geliştirilebilir veya tasarlanabilir, böylece geleneksel jeotermal enerjinin coğrafi sınırlamalarını atlayabilir. EGS sonunda kıta ABD, 3.5 GW mevcut jeotermal kapasitesinin üzerinde çok büyük bir artış ekonomik olarak uygun elektrik enerjisi üretim kapasitesinin 100'den fazla gigavatı (GW) sağlayabilir.

“Jeotermal enerji üretimi zaten etkili bir şekilde kullanılmasına rağmen, biz bir EGS rezervuar oluşturmak ve geliştirmek konusunda öğrenmesi gereken çok şey var,” Kneafsey söyledi. "Bu proje, belirli stres ve sıcaklık koşulları altında kristalin kayaçlardaki geçirgenlik oluşturma ve ısı emilimi arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışacaktır."

Dublaj EGS Collab , proje ile ilk yıl için 9 milyon $ verilmiştir DOE Jeotermal Teknolojileri Ofisi . Sandia, Lawrence Livermore, Idaho, Los Alamos, Pasifik Kuzeybatı, Oak Ridge ve Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı da bu projede ortaklık kuruyor.

Sandia National Laboratories'teki jeotermal araştırma müdürü Douglas Blankenship, Kneafsey ile eş başkanlık yapıyor. Buna ek olarak, Stanford Üniversitesi, Wisconsin Üniversitesi, Güney Dakota Maden ve Teknoloji Okulu, Colorado Eyalet Okulu, Penn State Üniversitesi ve Oklahoma Üniversitesi profesörleri de katkıda bulunacak.

FORGE'ya beslenme

Bu projeden elde edilen bilgiler, DOE jeotermal amiral gemisi olan Jeotermal Enerjide Araştırmaiçin Sınır Gözlemevi (FORGE) içine girecek . FORGE, büyük ölçekli, ekonomik olarak sürdürülebilir ısı alışverişi sistemleri oluşturmak için gerekli teknolojileri geliştirmeyi ve böylece EGS gelişimiyle ilişkili riskleri azaltacak tekrarlanabilir bir yaklaşımın yolunu açmayı hedefliyor.

http://newscenter.lbl.gov/wp-content/uploads/sites/2/2017/07/BerkeleyLab-Kneafsey-02-628x417.jpgŞu anda iki FORGE sitesi bulunmaktadır: biri Sandia Ulusal Laboratuarlar'ın liderliğindeki Fallon, Nevada; Ve diğeri Utah Üniversitesi liderliğindeki Milford, Utah'da. FORGE AR-GE faaliyetleri, yenilikçi sondaj teknikleri, rezervuar stimülasyon teknikleri ve iyi bağlanabilirlik ve akış testi çabalarını içerecektir. Site aynı zamanda jeofizik ve jeokimyasal sinyallerin sürekli izlenmesini de gerektirir.

Kneafsey, "FORGE başarısı EGS Collab testleri ve aktiviteleri tarafından hızlandırılacaktır" dedi. "Sanford Yeraltı Araştırma Tesisinde test yatakları kullanmak suretiyle termal-hidrolojik-mekanik-kimyasal (THMC) modelleme yaklaşımlarını hassaslaştırabilir ve daha da geliştirebilir, kırma yöntemlerini araştırabilir ve yeni izleme araçlarını geliştirebiliriz" dedi.

Örneğin, bilim adamları çatlamayla ilişkili mikro-sismikliği izlemek ve anlamak için yoğun bir dizi sensör kullanacaklardır. Ayrıca, 10 metre ölçekli kırıklarda ısı transferini tahmin etmek ve tahminleri deneysel olarak doğrulamak için elektrikli görüntüleme ve izleme teknikleri kullanacaklar.

Berkeley Lab bilimadamları, SURF'de , gerilimleri, kırık kontrolü ve izlemini incelemek için geçirgenlik [k] ve Enerji Teknolojileri için İndüklenmiş Deprem Sabitliği Yönetimi için kISMET adlı deneysel bir tesis kurmuşlardır . EGS Collab, bu çalışmanın ölçeğini genişletecek ve EGS'nin araştırma ihtiyaçlarına odaklanmak için çeşitli izleme ve görüntüleme araçlarını bir araya getirecektir.

Kneafsey, "Bu kırıkları anlamak için en iyi teknikleri kullanacağız" dedi. "Bu işbirliği, yer altı süreç modelleme, izleme ve deney alanlarında dünyanın en yetenekli ve deneyimli bilim insanlarını ve mühendisleri içeriyor."

Bu proje DOE'nin Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi (EERE), Jeotermal Teknolojileri Ofisi tarafından desteklenmektedir.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı, insan sağlığını koruyan, sürdürülebilir enerji ilerleyen yeni malzemeler oluşturarak ve evrenin kökeni ve kaderi ortaya çıkararak dünyanın en acil bilimsel zorlukları giderir. 1931'de kurulan Berkeley Lab'un bilimsel uzmanlığı 13 Nobel Ödülü ile tanınmıştır. California Üniversitesi, ABD Enerji Bakanlığı Bilim Ofisi için Berkeley Lab'ı yönetir. Daha fazla bilgi için, www.lbl.gov adresini ziyaret edin .

DOE Bilim Ofisi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki fizik bilimlerinin temel araştırmalarının en büyük destekçisi ve zamanımızdaki en acil sorunlardan bazılarına değinmek için çalışıyor. Daha fazla bilgi için lütfen science.energy.gov adresini ziyaret edin .

Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler