Tanzanya Jeotermal Enerji Geliştirme Projesi İçin 21.7milyon $ Fon Ayırdı

29.07.2017 00:37 | 658 | Erkan Sancak (CFO)
Tanzanya Jeotermal Enerji Geliştirme Projesi İçin  21.7milyon $ Fon Ayırdı

Tanzanya Jeotermal Enerji Geliştirme Projesi İçin  21.7milyon $ Fon Ayırdı

İklim Yatırım Fonu (CIF), Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti'ne jeotermal araştırmayı ilerletmek ve enerji sektörünü değiştirmek için 21.7 milyon dolar ayırdı.

Fonlar, ülkenin Jeotermal Enerji Geliştirme Projesi'ni finanse ederek, uygun fiyatlı ve temel bir sürdürülebilir enerji teknolojisini destekleyerek Tanzanya'nın ulusal ekonomisini ilerletecek.

CIF'nin Ölçeklendirilmiş Yenilenebilir Enerji Programı (SREP) kapsamında finanse edilen proje, Afrika Kalkınma Bankası (AfDB) tarafından uygulanacak 5 milyon dolarlık ve 16.73 milyon dolarlık hibe kaynağına sahip olacak.

CIF, dünyadaki en büyük iklim finansman araçlarından biridir. Özel sektör fonlarından yararlanan gelişmekte olan ülkelere hibe, imtiyazlı kredi, risk azaltma araçları ve öz sermaye sağlıyor; CIF projeleri ve programları da uygulayan AfDB de dahil olmak üzere çok taraflı kalkınma bankaları; Ve diğer kaynaklar.

CIF geçtiğimiz günlerde, ülkenin Nimba İlçesi'ndeki Mano Nehri üzerindeki Gbedin Şelalelerindeki 9.8 megawatt'lık bir enerji santralinin geliştirilmesi yoluyla yenilenebilir enerji sektörünü dönüştürmesine olanak sağlamak için Liberya'ya 23.25 milyon dolar verdi.

İklim Yatırım Fonu'nun Temiz Teknoloji Fonu (CIF) daha sonra Fas Midelt Faz 1 Konsantre Güneş Enerjisi Projesi için 25 milyon dolar onayladı.

Tanzanya projesi, ülkenin güneybatı bölgesindeki Ngozi jeotermal buhar alanını geliştirecek ve sonunda ülkenin enerji dönüşümünde teknolojinin daha geniş potansiyelini sergileyecektir.

Jeotermal enerji Tanzanya için, umulmadık 650 megawatt (MW) potansiyelli 15 jeotermal alana sahip umut verici bir teknolojidir. Bu potansiyelin altıncı bir kısmı Ngozi sitesinde geliştirilebilir.

AfDB'nin Kıdemli İklim Finansmanı ve CIF Koordinatörü Leandro Azevedo, "Tanzanya'da jeotermal kapasitenin geliştirilmesi bu dönüşümün vazgeçilmez bir parçası ve bu projenin başarısının 100 MW'lık bir enerji santralinin kurulmasına yol açacağını ve koşulların yaratılmasına yardımcı olacağını umuyoruz" dedi. Ülkedeki diğer jeotermal alanların geliştirilmesi için. "

Proje, keşif testi delme ve gerekli buhar toplama altyapısını Ngozi jeotermal alanına yerleştirmeyi içermektedir.

Fonlar, jeotermal prospeksiyon ve alan gelişiminin yüksek riskli niteliğini azaltmada vesile olacaktır.

Projenin tam olarak faaliyete geçmesinin ardından: Tanzanya'nın enerji arzını iyileştirmek, enerji güvenliğini artırmak, kamu ve özel sektör yatırımlarını artırmak ve aynı zamanda yerel hane halklarına ve işletmelere fayda sağlamak.

100 MW'lık nesil, Tanzanya'nın ülkedeki enerji karışımına yılda 823 GWh eklenerek ülkenin enerji güvenliğinin artırılması ve Uganda, Zambiya ve Kenya'dan gelen elektrik enerjisine olan bağımlılığını azaltacak. Daha çeşitlendirilmiş bir enerji karışımı, gç sektörünün gelecekteki şoklara karşı dayanıklılığını da güçlendirecektir.

Jeotermal Enerji Geliştirme Projesi, hem kamu hem de özel fonların kilidini açmak için uygun bir ortam yaratarak hem kamu hem de özel yatırımcılardan iş yaratacak ve sermaye hareketliliğini artıracak; Özel sektörden beklenen toplam katkının 300 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Projenin sadece Tanzanya ve enerji sektöründe değil, aynı zamanda Afrika Rift Vadisi Bölgesi'nde de daha fazla dönüşüm etkileri olması bekleniyor.

Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler