Çin Hükümeti Temiz Hava İçin Jeotermal Enerjiyi Geliştireceğini Açıkladı

16.08.2017 22:55 | 671 | Erkan Sancak (CFO)
Çin Hükümeti Temiz Hava İçin Jeotermal Enerjiyi Geliştireceğini Açıkladı

 

Çin Hükümeti Temiz Hava İçin Jeotermal Enerjiyi Geliştireceğini Açıkladı

Çin 20 şehirde dumansız havaya kavuşmak için kömür enerjisinden vazgeçerek jeotermal enerjiyi geliştireceğini açıkladı

Sinopec Corp adlı kamuya ait bölgenin dumansız hale gelmesini istediğini, Hebei eyaleti ve Xiongxian eyaletinde jeotermal enerjiyi daha da geliştireceğini açıkladı.

Sinopec Corp petrol ve gaz üretiminin ötesinde çeşitlilik göstermektedir.

Şirket, Xiongxian'daki jeotermal enerji ısıtma kapasitesinin Temmuz ayında 4.5 milyon metrekareye ulaştığını açıkladı.

2016 ve 2020 yıllarını kapsayan 13'üncü Beş Yıllık Plan dahlinde 100 milyon metrekareyi kapsayan jeotermal enerji ile kömürün yerini alan 20 dumansız şehir oluşturulmasını planlıyor.

Jeotermal enerji, sürdürülebilir ve temiz olarak kabul edilen Dünya'nın ısısıdır. Tipik olarak, bu tür sıcaklıklar sıcak su kaynakları, sığ toprak, yer altı sıcak kaya ve magma adı verilen erimiş kaya ile kullanılabilir.

Sinopec Corp'un Asya'daki en büyük rafinerinin baş mühendis yardımcısı Wang Zizong, "Jeotermal enerji kömürle çalışan ısıyı kısmen değiştirme ve özellikle de büyük şehirlerde karbon izini azaltma kapasitesine sahiptir" dedi.

Xiongxian ilçesi, Pekin şehir merkezinin 100 kilometre güneybatısındaki Xiongan Yeni Bölgesi'nin bir parçası.

Bölge, Hebei eyaletindeki Rongcheng ve Anxin ilçelerini kapsayan Pekin-Tianjin-Hebei bölgesinin koordineli olarak geliştirilmesi için kuruldu.

Sinopec'e göre, Xiongxian ilinin yüzde 60'ına kadar olan kısmı, jeotermal enerji kaynakları bakımından zengindir ve hidrojeolojik suyun rezervleri 82.1 milyar metreküptür.

Yerel yeraltı suları sıcaklığı 55 C'yi aşıyor ve bu miktar 6.63 milyar metrik ton standart kömür seviyesine denk geliyor.

Sinopec uzun zaman önce jeotermal enerji gelişiminde İzlanda ile işbirliği yaptı. 2012 yılında Orka Enerji Holding Ehf ile jeotermal gelişim ve işbirliğinin yaygınlaştırılması konusunda bir çerçeve anlaşma imzaladı ve 2006 yılında şirketle ortak girişim kurdu.

JV, Sinopec Green Energy, merkezini Nisan ayında Xiongan'a taşıdı ve temiz enerji ile üretilen 16 milyon m 2 'lik ısıtma alanını sağlamayı amaçladı.

Ulusal Enerji İdaresi Başkan Yardımcısı Li Yangzhe'ye göre, enerji dönüşüm sahasını hızlı bir şekilde dünya çapında ele alıyor ve yenilenebilir enerji, küresel enerji sistemini şekillendirmede gittikçe önemli bir rol oynuyor.

Li, "Çin hükümeti ülkedeki enerji dönüşümünü teşvik etmek için çalışıyor ve birincil enerji tüketimindeki fosil olmayan enerji tüketiminin yüzde 2020'ye kadar yüzde 15'e yükseltilmesi için bir hedef belirledi ve bu 2030 yılına kadar yüzde 20'ye yükselecektir" dedi.

Çin, jeotermal enerji kaynakları bakımından, Tibet özerk bölgesi ve Yunnan ile Sichuan eyaletleri arasında en zengin  bölge olarak görülüyor. Ülke, bu alanlardaki jeotermal enerji üretimini artırmayı planlıyor.

2016'da temiz enerji gelişimini ve çevreyi iyileştirmek için Çin, bu alanda ilk planlanan jeotermal enerji için 13. Beş Yıllık Planı başlattı.

2016-2020 döneminde Çin, jeotermal alana kurulu kapasiteyi 500 gigawatt artırarak 40 milyar yuan (5.8 milyar dolar) yatırım yapmayı planlıyor. Bu arada Çin, jeotermal ısıtma alanını 1,1 milyar m 2 büyütecek.

Ülkenin enerji planlamacısına göre, 2020 yılına gelindiğinde, Çin'in jeotermal enerji alanında 530 milyon vat kurulu güç ve 1.6 milyar metrekare jeotermal ısıtma bölgesi olacak.

Hebei eyaleti vali yardımcısı Zhang Jiehui, Hebei eyaletindeki jeotermal kaynakların ülkenin ikinci sıralarında yer alan 5 milyar ton standart kömür olduğunu söyledi.

Bu yıl Hebei eyaletinin toplam enerji tüketiminin 350 milyon tona ulaşacağı tahmin edilmektedir

Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler