Jeotermal Enerji Fırsatını İyi Değerlendirmek Gerekiyor

28.08.2017 20:05 | 676 | Erkan Sancak (CFO)
Jeotermal Enerji Fırsatını İyi Değerlendirmek Gerekiyor

 

Jeotermal Enerji Fırsatını İyi Değerlendirmek Gerekiyor

 

Yüksek potansiyele sahip Jeotermal enerji, elektrik veya ısı üretmek için yer altı doğal ısısını kullanan  kanıtlanmış temiz bir teknolojidir. Fakat bu fırsat heba olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Jeotermal, güneş, rüzgar ve dalga gücü gibi hızla gelişmekte olan diğer kaynakların yanında elektrik ve ısı için temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş için uzun vadeli bir stratejide önemli bir rol oynayabilir.

ABD’de yaklaşık 4000 megavat jeotermal tesis kuruldu. En düşük sıcaklık ve en basit jeotermal teknoloji olan ısı değişimi,  SaskPower ve Saskatchewan'ın gücünün yüzde 50'sini 2030 yılına kadar jeotermal dahil olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan sağlama planlarını da yapıyor. Dahası, BC, zaten gerekli olan birçok beceriye sahip. Bazı temel eğitimle, petrol ve gaz sektörlerinden işçiler jeotermal ile de çalışabilirler.

Jeotermal potansiyelini kanıtlamak için gerçekleştirilen araştırmaların büyük bir kısmı halihazırda yürürlüktedir, çünkü jeotermal gelişiminin hızlandırılması, Geoscience BC ve diğerlerinin çalışmalarının önemli bir parçasıdır.

2015 yılında, ABD genelinde 18 jeotermal "sıcak nokta" için kamuya açık bilgileri kullanarak teknik ve ekonomik bir değerlendirmeyi finanse etti. Bu çalışma canlılığı belirlemek için kapsamlı bir model kullandı ve jeotermal elektrik üretimi için kaynak araştırması, doğrulama ve geliştirme maliyetlerini hesaba kattı. Aynı zamanda bir santral - saha ve santral işletme ve bakım maliyetleri ile elektrik hatları, yollar, izin ve kiralama maliyetleri gibi diğer ekonomik girdiler için gerekli yatırımları da değerlendirir.

Çalışma, 11 yerin eyaletin yıllık elektrik talebinin yüzde sekizini veya yılda yaklaşık beş terawatt saat sağlayabildiğini buldu. Bu muhafazakâr tahmin, her bir bölgede yüzde 50'lik bir başarı şansını varsayarak dahil edilen riskleri kabul etti ve bilinen mevcut ısı ve mevcut teknolojinin "rezervleri" temel alındı. O zamandan beri, endüstriyel kurutma prosesleri gibi ısıtma uygulamaları için doğrudan jeotermal kaynaklardan gelen ısıyı kullanma potansiyelini araştıran bir araştırma yaptı. Ayrıca jeotermal projeler geliştirmeyi düşünen topluluklar için bir yol haritası belgesi de hazırladı.

Hiç şüphe yok ki başlangıç ​​maliyetleri ve riskleri yüksektir. Potansiyel geliştiriciler, yüksek keşif maliyetleri sayesinde kesin bir başarı elde edilmeden önce önemli miktarda yatırım yapmalıdır ve BC'nin diğer ucuz enerji kaynaklarından gelen rekabet vardır. MÖ'de şu andaki büyük ölçekli jeotermal ısı veya enerji üretimi olmadığı için, insanlar bunu deneyen ilk kişi olma konusunda anlaşılır bir şekilde sinirlidirler.

Bununla birlikte, yararları açıktır. Jeotermal, bol miktarda doğal kaynakları ve benzersiz jeolojiyi temiz ve sürdürülebilir enerji yaratmak için kullanan bir seçenektir. Ayrıca, jeotermalin güvenilirliği onu bir enerji karışımının ideal bir parçası haline getirir, çünkü güneş parlamaz ve rüzgar esmezse jeotermal enerji devamlılığı devam eder. Aynı zamanda, M.Ö.'deki daha geniş konulara yardımcı olabilecek bazı ilginç uygulamalar da vardır - serada jeotermal ısı kullanarak  taze yerel ürünlerin yetiştirilmesine ne dersiniz? Yenilenebilir doğal bir kaynak olduğu için maliyetler istikrarlı kalır ve emtia piyasalarının iniş çıkışlarından özgürdür.

Carlos Salas, Geoscience BC başkan vekili ve oyunculuk CEO'su

 Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler