IRENA (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı), Jeotermal Enerji Konusunda Detaylı Rapor Yayımladı

17.09.2017 22:48 | 662 | Erkan Sancak (CFO)
IRENA (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı), Jeotermal Enerji Konusunda Detaylı Rapor Yayımladı

IRENA (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı), Jeotermal Enerji Konusunda Detaylı Rapor Yayımladı

Jeotermal enerji yeraltı sıcağından üretilir. Dünya genelinde bulunan ve yıl boyunca mevcut olan bu büyük ölçüde kullanılmayan yenilenebilir enerji kaynağı, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinin değişkenliği ile karşılaştırıldığında, sabit, öngörülebilir büyük ölçekli enerji üretimi avantajını sunar. 

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından hazırlanan bu teknoloji özeti, teknik geçmiş bilgileri sağlar, piyasa potansiyelini ve engellerini analiz eder ve jeotermal enerji üretimi konusunda politika yapıcılar için fikirler sunar.

Dünya yüzeyindeki ısı miktarı, dünya üzerindeki tüm petrol ve gaz kaynaklarından çok daha fazla enerji içerdiği tahmin edilmektedir. Bu nedenle, jeotermal enerji büyümede önemli bir potansiyel sunmaktadır. Bu arada, dağıtımın artırılması ve yeni pazarların açılması, teknolojinin önemli gelişme maliyetlerini düşürmeli ve jeotermal enerjinin rekabet gücünü artırmalıdır.

Dünya'nın jeotermal güç kapasitesi 2016 yılında 12.7 gigawatt'a ulaştı ve tipik üretim maliyetleri 1 watt 870 dolardan 550 Watt'a kadar değişiyordu. Jeotermal enerji santrallerinin düzeye indirgenmiş elektrik maliyeti (LCOE), kilovat saat başına 0.04-0.14 USD idi.

Elektrik enerjisine dönüştürülmenin yanı sıra jeotermal enerji doğrudan ısıtma sağlayabilir.

Ardışık  teknoloji özetleri  yenilenebilir enerji çözümlerinin geniş bir yelpazesini vurguladı. Her kısa, teknik yönleri, maliyetleri, piyasa potansiyelini ve engellerini ve yenilenebilir enerjilere geçiş sürecini hızlandırmak için politika yapıcıların görüşleri ile birlikte özetlemektedir.

Rapora Ulaşmak İçin Tıklayınız

Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler