Nevada’nın Unutulmuş Yenilenebilir Enerjisi “Jeotermal”

19.09.2017 01:02 | 1276 | Erkan Sancak (CFO)
Nevada’nın Unutulmuş Yenilenebilir Enerjisi “Jeotermal”

 

Nevada’nın Unutulmuş Yenilenebilir Enerjisi “Jeotermal”

Nevada'daki yasalara göre enerji sağlayıcıların elektriklerinin yüzde 20'sini yenilenebilir kaynaklardan tedarik etmesi gerekiyor. Güneşten en iyi faydalanan devletlerden biri olarak, Nevada'nın yenilenebilir enerjilerinin çoğunu güneş enerjisinden aldığı sonucuna varmak mantıklı olacaktır. Geçen yıl, jeotermal kaynaklar, NV Enerji'nin bu hedefi aşmasına yardımcı olan enerjinin yarısına katkıda bulundu ve 2015'te yüzde 70'lik bir paya sahip oldu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde jeotermal enerji taraftarları bu enerji kaynağının üst sıralarda kullanılmasını gerektiğini belirtmektedirler. Batı'nın, Hawaii'den Nevada'ya uzanan geniş bölümlerinin, gelişme için uygun koşullara sahip olduğu bilinmektedir.

Dünya yüzeyinin altında sıkışan ısıya dokunarak türbinleri çalıştıran jeotermal enerji santralleri, temiz, yenilenebilir elektrik üretir. Güneş ve rüzgarın güneş ışığı ve hava akışı ile sınırlandığı yerlerde, jeotermal enerji santralleri gün boyunca çalışırlar; bu da daha güvenilir ve kontrol edilebilir olmasını sağlar.

2006 yılında, bir grup jeotermal uzman MIT ile, Ar-Ge yatırımıyla ABD enerji arzının yüzde 10'unu oluşturabileceğini öngören bir teknik analiz derledi.

Bununla birlikte, jeotermal geçen yıl ABD enerji üretiminin bir miktarını oluşturdu. 2016 yılında ABD santralleri tarafından üretilen enerjiden  federal hükümet, sadece yüzde 0,4'ünün jeotermalden geldiğini bildirdi . Belki de daha da fazla söylüyorum olan gerçek şu ki Enerji Bakanlığı , grid güvenilirliği raporunda , jeotermalin tamamen atlanması için aldığı son karardı,  çünkü bir dipnotta da açıklandığı üzere, teknoloji "toplam ABD elektrik üretiminin nispeten küçük bir bölümünü" temsil etti.

Yeni jeotermal tesislerin çevrimiçi hale gelmesi birkaç yıl alır ve gelişmeleri pahalıdır. Ancak, kullanılmayan rezervler ve ızgarayı karbonsuzlaştırmaya yönelik artan çağrılarla endüstri, umut vericilere ve politika yapıcılara, çoğunlukla görmezden gelen ve yan çizgide kalan yenilenene daha fazla dikkat edecek.

Kaliforniya merkezli bir ticaret grubu olan Jeotermal Kaynak Konseyi iletişim direktörü Ian Crawford, "İnsanlar yenilenebilir enerjiden bahsederken rüzgar ve güneş enerjisi diyorlar" dedi. "Diğer yenilenebilir enerjilerin de olduğunu unutuyorlar."

Jeotermal enerji santrali nasıl çalışır?

Bir jeotermal enerji santrali, geleneksel bir santralden farklı olarak işlev görmemektedir. Kuyuyu açtıktan sonra operatörler, yerden buhar veya sıcak su çıkarırlar. Bu hidrotermal kaynaklar 300-700 Fahrenheit aralığındadır ve enerjileri, bir jeneratörü hareket ettirerek kaynağı elektrik akımına çeviren bir türbini çalıştırmak için kullanılır. Jeotermal enerji yenilenebilir bir kaynak olarak kabul edilir, çünkü buhar, soğuyunca yoğunlaşır ve zemine su olarak enjekte edilir. Enerji santralleri etkili bir şekilde karbon dioksit yaymazlar.

 

Nevada'da jeotermal faaliyet

Haziran ayında Nevada ve California'daki jeotermal enerji santralleri, yaklaşık yüzde 94'lük bir bölümünün çoğunu oluşturuyordu ve bu elektriğin yaklaşık çeyreği Nevada'dan ve yaklaşık dörtte üçü California'dan geliyordu. NV Energy, 19 jeotermal fabrika ile çalışır ve jeotermal enerji, Nevada'nın yenilenebilir portföy standartlarına uyma konusunda yardımcı olmaktadır.

Jeologlar, jeotermal için potansiyelin çok daha büyük olduğuna inanıyorlar.

Jeotermal enerji genellikle ülkenin birincil enerjisinin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan Alaska veya İzlanda gibi volkanik bölgelerde bulunur. Ayrıca faylar, havzalar ve ana ve kuzey Nevada boyunca uzanan zirveleri gibi alanlar bulunur. California'dan sonra, Nevada, ABD Jeolojik Araştırması'nın 2008 tarihli bir değerlendirmesine göre en çok kullanılmayan jeotermal kaynakların bulunduğu ülkedir. Değerlendirme , eğer biliniyorsa , bilinen kaynakların yaklaşık 2.3 milyon güneş paneline eşit veya yaklaşık 375.000 konutu güçlendirecek kadar yaklaşık 500 megawatt elektrik ekleyebileceğini söylemektedirler.

Eyalet aynı zamanda Kuzey Nevada'daki jeotermal şirketlerle de uzmanlığa sahiptir. Reno merkezli Ormat Technologies Chevron, ENEL ve Calpine ile Amerikan Batı'sında ve Kenya'dan Yeni Zelanda'ya kadar birçok ülkede jeotermal projeler kuran lider bir operatördür.

Jeotermal alanları keşfetmek pahalı ve potansiyel olarak risklidir. 2015 yılında onlarca ABD jeotermal projesinin devreye sokulmasıyla birlikte, bu istatistik Bloomberg New Energy Finance'in yıllık değerlendirmesine göre 2016'da sıfıra düştü. Rapor, düşüşü "uzun proje tamamlama dönemlerine (4-7 yıl), kalkınmada yüksek maliyetlere ve politika desteğinin eksikliğine" bağladı.

Bu ayarlı maliyetlerin çoğu keşif aşamasında bulunmaktadır. Bir sitenin bir jeotermal tesis için uygun olduğunu teyit etmek için operatör, başarı garantisi olmaksızın iyi, ağır bir yatırım yapmalıdır.

UNR'nin Jeotermal Enerji için Çok Havacılığın Merkezi'ni yönlendiren Bridget Ayling, bazı şirketler için verimsiz kuyularda para harcamanın yıkıcı, olabileceğini söyledi. Petrol ve gaz endüstrisinde, büyük şirketlerin birden fazla test kuyusu alabilmesi için yapılan araştırmalara benzemez.

"Başarısızlık için çok daha küçük bir tampona sahibiz" diye belirtti. Birçok hidrotermal kaynakların yüzey ifadelerini göstermediğini belirtti. "Bir (üretken olmayan) kuyu küçük bir şirketi altına alabilir."

BNEF, 2016 yılında Batı Ülkeleri arazisini açık artırma emriyle açıkladıktan sonra, bu yıl sanayiin daha fazla büyüyebileceğini kaydetti. Ayling, Enerji Bakanlığı ile UNR'nin petrolden bir teknik borç alarak ölçüm araştırmasını iyileştirmek için çalıştığını söyledi. endüstrisi. "Play fairway analizi" olarak bilinen değerlendirme, masraflı ve gereksiz sondajı önleyebilecek kör hidrotermal kaynakların nerede olduğunu daha iyi değerlendirmelerine yardımcı olacaktır.

Güneş enerjisi endüstrisi tarafından gölgede bırakılmış. 

Bir diğer konu rekabettir. Kamu hizmetleri çoğunlukla sözleşmeler yoluyla elektriklerini tedarik ediyor ve jeotermal tesislerin güneş enerjisi çiftlikleri ile rekabet etmesi zor. Soru şudur: Neden 4 sent için güneş enerjisi elde edebildiğinizde 7.5 sent jeotermal güç sözleşmesine neden girmelisiniz?

Jeotermal endüstri, maliyetin jeotermal katkılarından etkilenmediğini iddia ediyor. Bir hizmet sağlayıcısının perspektifinden bakıldığında, jeotermal, güneşle olan büyük sorunu çözüyor: Güneş parlamazken yada rüzgar esmezken, Jeotermal gece gündüz kullanılabilir.

Ayling, "Jeotermal çok daha kararlı, öngörülebilir ve güvenilir" dedi.

Depolama pilleri, güneş ve rüzgarın karşılaştığı değişkenliği muhtemelen çözecektir. Ancak endüstrinin jeotermal alanını daha rekabetçi hale getirebileceğini düşündüğü sözleşmelere maliyet de eklenecek.

İki kaynak her zaman karşılıklı olarak hariç değildir. Enel Green Power North America tarafından geliştirilen Fallon'daki bir elektrik santrali, yakın zamanda mevcut bir jeotermal tesisin desteklenmesi için güneş enerjisi ekledi.

Izgarayı dekarbonize etme çabaları da endüstride fayda sağlayabilir. Karbonun vergilendirilmesi veya Koz yardımı sırasında fiyatlandırılması muhtemel değildir. Fakat kamu hizmeti şirketleri, yatırımlarını uzun bir süre, çoğu zaman on yıllar gelecekte düşünürler. Gelecekteki yatırımlarını, bir gün karbonun düzenleneceği varsayımıyla bakarsak jeotermal daha cazip hale gelecektir.

"Geliştirilmiş" jeotermal için potansiyel

Sektör, jeotermal - ısı, su ve su yollarının gerekliliklerinin doğal olarak ortaya çıktığı - sadece bilinen kaynaklara dokunmaya odaklı olmakla kalmıyor . Federal hükümetten yardım alan araştırmacılar, geliştirilmiş jeotermal sistemler veya EGS denilen daha az konvansiyonel kaynağın daha iyi mühendislik yöntemleri arıyor. 2013'te Ormat , Churchill County'deki mevcut bir elektrik santralinde operasyonları desteklemek için ilk grid bağlantılı EGS projesinin tamamlanmasında yardımcı oldu  .

Operatörler, ısı olabileceği yere suyu enjekte ederek jeotermal için uygun koşullar yaratır, ancak su için akışkan veya yol yoktur. Enjekte edilen su daha sonra kaya içinde daha fazla geçirgenlik sağlayan kırıkları açar. Yöntem hidrolik kırılmaya benzer.

Nevada gelişmiş jeotermal geliştirmede rol oynamaya hazırlanıyor.

Geçen yıl, Enerji Dairesi , Fallon ve Milford, Utah'daki sitelere sahip Jeotermal Enerjide Araştırma için Sınır Gözlemevi için 29 milyon dolarlık finansman açıkladı. Siteler, site jeolojisini inceleme aşamasındadır. Enerji Bakanlığı, gelecek yıl jeotermal teknolojinin geliştirilmesi için bir araştırma ve geliştirme merkezi olarak bir yer seçecek.

 

Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler