EGEC Başkanı Ruggero Bertani; Avrupa'da Jeotermal İçin Olanakların Güçlendirilmesi Gerekir

29.09.2017 14:45 | 526 | Erkan Sancak (CFO)
EGEC Başkanı Ruggero Bertani; Avrupa'da Jeotermal İçin Olanakların Güçlendirilmesi Gerekir

EGEC Başkanı Ruggero Bertani; Avrupa'da Jeotermal İçin Olanakların  Güçlendirilmesi Gerekir

 

                Global Jeotermal İttifak'ın Yüksek Düzey Konferansı, temiz enerjiye geçiş için jeotermalin önemini işaret eden önemli bir adımdı. Bu anlamlı olay, jeotermal sektörün karşılaştığı başlıca engelleri derinlemesine tartıştı ve birçok hükümetin jeotermal gelişim için daha büyük bir gayret göstermesi yönünde bir taahhüdü vardı.

                Konuşmacı seçkin konuklara "Etkinleştirme çerçevelerinin güçlendirilmesi: Jeotermal politika, düzenleme ve finans" konulu bir not aldım. Aslında en önemlisi, Avrupa'da jeotermal enerjinin büyük bir gelişimi için aşağıdaki hususları dikkate alıyoruz:

                Yerel bir enerji kaynağı olan jeotermal hem elektrikte hem de doğrudan kullanımda yoğun jeotermal uygulamalar konusunda yerel ekonomileri sürdürebilir. Sadece Toskana'da jeotermal enerji 2.000 kişiye doğrudan dolaylı istihdam yarattı.

                Jeotermal de düşük sıcaklık kullanımı neredeyse her yerde mevcuttur. Ayaklarımızın altında muazzam bir ısı rezervi var! Bu gelişme, uygun vergi teşvikleri ile sağlanmalıdır.

                Jeotermal enerji, Avrupa ısıtma ihtiyaçlarının% 100'ünü düşük maliyetli, rekabetçi bir şekilde de karbonize edebilir.

                Araştırma ve yenilik, gelişme aşamasında makul bir maliyet düşüşü ve jeotermal keşifte riskin azaltılması için anahtar olmalıdır

                Arazi işgali de kritik bir husustur: jeotermal bitkiler hoş olmayan yapılar olmak zorunda değildir. Bitkiler kompakt olabilir, manzara ile bütünleşebilir ve hatta bazı durumlarda (İzlanda ve İtalya'da) turistik bir cazibe haline gelebilir.

                Jeotermal, konvansiyonel tesislere kıyasla, ısıtma ve elektrik için CO2 emisyonlarında büyük bir azalma sayesinde zaten yaşadığımız iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmeye katkıda bulunabilir.

                Artık yenilenebilir enerjilere yönelik uluslararası taahhüdümüz her zamankinden daha fazla gereklidir ve jeotermal, sürdürülebilir enerjinin geliştirilmesi için önemli bir role sahiptir.

                Aynı günlerde, Avrupa'daki bölgesel düzeyde jeotermal işbirliğini güçlendirmek için önemli bir toplantıya katıldım. Bir Mutabakat Zaptı'nın yakında tamamlanacağını ve stratejik jeotermal gelişim veya kalkınma potansiyeline sahip pek çok Avrupa bölgesinin deneyimleri paylaşmak ve yeni sinerji yaratmak için birlikte çalışacağını önceden duymaktan mutluluk duyuyorum. İşbirliği ve jeotermal potansiyelin gerçekleştirilmesi için harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Dedi. 

          Hükümetler jeotermal gelişimini ilerletmek için "Floransa Deklarasyonu" nu kabul ettiler

            Floransa'da (11-12 Eylül 2017) kamu ve özel liderleri bir araya getiren bir kilometre taşında yapılan toplantılarda hükümetler dünya çapında jeotermal enerji gelişim hızını önemli ölçüde artıracak tedbirleri belirlemek ve uygulamak için birlikte çalışmaya karar verdiler. Toplantının sonucu olan 'Floransa Bildirgesi' hükümlerine göre, hükümetler jeotermal potansiyelin gerçekleştirilmesi için kolektif bir hırsla aktif olarak çalışacak ve 2030 yılına kadar jeotermal enerji üretimi için küresel kurulu güçte yüzde 500'lük bir artış sağlayarak daha fazla kilidini açmaya çalışacaklardır 200GW'dan daha fazla küresel jeotermal enerji potansiyeline sahiptir.

               Global Geothermal Alliance (GGA) tarafından desteklenen toplantıya, 200'den fazla üst düzey halk, hükümetler arası, hükümet dışı ve kıdemli özel sektör temsilcileri katıldı.

             Bildirgenin imzalanmasından sonra IRENA tarafından yayınlanan bir raporda, yüzey araştırması ve sondaj için sermayeye erişim jeotermal gelişimin ana engelidir. 

Kaynak: EGEC Jeotermal Basın Bülteni

  • Haberler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler