İzlanda: 45 MW I. Etap Theistareykir Jeotermal Santrali Faaliyetlerine Başladı

19.11.2017 23:01 | 722 | Erkan Sancak (CFO)
İzlanda: 45 MW I. Etap Theistareykir Jeotermal Santrali Faaliyetlerine Başladı

İzlanda: 45 MW I. Etap Theistareykir Jeotermal Santrali Faaliyetlerine Başladı

 

Landsvirkjun, İzlanda'daki Theistareykir'de (İzlandaca: Şeistareykir) 90 MW kapasiteli bir jeotermal fabrikanın geliştirilmesine son verdi. Landsvirkjun, 10 yıllık bir dönem boyunca bölgedeki jeotermal araştırmalarına büyük yatırım yaptı. Mannvit, Verkis ile işbirliği içinde, elektrik santrallerinin tasarımını ve 90 MW'a kadar elektrik enerjisi için ihale dokümanlarının hazırlanmasını ele aldı.

Fabrikanın her biri 45 MW kapasiteli iki türbin birimi var. İlk 45 MW ünitesi Kasım 2017'de devreye alındı. İkinci 45 MW, Nisan 2018'de devreye girecek. Mannvit ve Verkís enerji santralinin tasarımı ve ihale dokümanlarının hazırlanması üzerinde çalıştı. İnşaat ve test sırasında teknik yardım sağlanacaktır. Mannvit, sondaj deliklerinin projelendirilmesi, sondaj deliklerinin projelendirilmesi, mevcut sondaj deliklerinin teknik denetiminin denetlenmesi ve jeotermal alanın büyüklüğünün değerlendirilmesi üzerine hazırlandı. Mannvit, ayrıca, yüksek voltajlı hatlar ve trafo merkezleri için proje tasarımı yaparken çevresel etkileri (ÇED) değerlendirmek ve bölgedeki yüksek gerilim hatlarının ve santrallerin ortak bir ÇED'i gerçekleştirdi.

2002 ve 2003 yıllarında beş arama kuyusu açılan tesiste, 2002 yılında açılmış ilk kuyu iyi durumda ve 6 MWe kazanç sağlamıştır. 2016 ve 2017 yıllarında, 10 adet 90 MW faz için yeterli buhar sağlayarak, Theistareykir 18'de toplam kuyu sayısı oluşturan Krafla bölgesinde olmak üzere 10 üretim kuyusu açıldı.

Landsvirkjun, İzlanda eyaletine ve ülkenin en büyük elektrik üreticisine sahiptir ve İzlanda'da kullanılan elektriğin% 75'ini hidroelektrik enerji, rüzgar ve jeotermal enerjiden almaktadır. Landsvirkjun, İzlanda'da 17 enerji santrali işletiyor..

KAYNAK

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler